Skocz do zawartości

Astrofoto Kudłacze 30.10.06


Gość TUR

Rekomendowane odpowiedzi

Razem z Mateuszem Z. wybraliśmy się wczoraj na Kudłate, aby sfocić parę obiektów. Dla mnie jednocześnie była to próba generalna przerobionego canona 300D (dzięki Waldi) oraz zabawy z guidowaniem st4.

Tymczasem pierwsza fotka łysego, który prezentował sie wczoraj niesamowicie w wizualu.

 

845fa849f6f9316b.jpg

 

ISO 800, canon 300D, Synta 200/1000mm+MPCC, f/5, t=1/640s, EM200.

 

 

Poniżej gwiazda wieczoru - koń i płomień.

 

4fbcfc2045f4b916.jpg

 

Łączny czas smażenia to ok. 1.5 h w 10 ekspozycjach miedzy 6-10 minut. Zestaw do foto - jak powyżej. St4 działa bardzo fajnie, ale i tak do końca go jeszcze nie czuję. Trzeba nabrać wprawy!

 

PS. Dzięki Emde - ten barlow okazał się zbawieniem :Beer:

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł mam pytanie, możesz chodzić? :szczerbaty::D

A tak na poważnie nie wiem jakie miałeś niebo ale mam nieodparte wrażenie że możnaby z tego Konia wyciągnąć troszkę więcej... :rolleyes:

 

Czy masz na mysli obróbkę ? Już strasznie go wczoraj obrabiałem, nie wiem czy tyle przeżyje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, a też mam pytanie, używasz korektora i jasnego newtona i też masz ten ból, że jaśniejsze gwiazdki mają coś w rodzaju "antykomy" czy raczej nierównomierne, niesymetryczne "spajki"

czy to wynika ze złej kolimacji?

a może z nieodpowiedniej odległości korektora od płaszczyzny matrycy aparatu?

też walczę z tym od dłuższego czasu i już się prawie poddałem,

jedyne co mi jeszcze przychodzi do głowy to odblaski od zewnętrznej powierzchni rurki wyciągu, przy mpcc wchodzi ona dość głęboko w tubus teleskopu, a jej zewnętrzna powierzchnia jest jak malowana srebrzanką, może to od tego?

pozdrowienia

 

a konik i płomyk same śliczności :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No muszę przyznać, że guider spisał się na medal jak na pierwszy raz. Świetny zakup Paweł.

Szkoda, że podczas najlepszej widoczności komety łysy smażył niemiłosiernie.

Jak zaszedł, niebo było boskie! :rolleyes:

 

Żałuje tylko, że nie mieliśmy nic do wizuala, muszę wystrugać w końcu tego "Lepusa" B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny Kuń, mało zaszumiony. Ale czy nie za duzo tam tego fioletu? :rolleyes:

 

W kolorach w zasadzie nic nie mieszałem. Tak to po prostu wychodzi. W razie potrzeby przerób fotkę wg. własnego uznania i gustu :Salut:

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paweł, a też mam pytanie, używasz korektora i jasnego newtona i też masz ten ból, że jaśniejsze gwiazdki mają coś w rodzaju "antykomy" czy raczej nierównomierne, niesymetryczne "spajki"

czy to wynika ze złej kolimacji?

a może z nieodpowiedniej odległości korektora od płaszczyzny matrycy aparatu?

też walczę z tym od dłuższego czasu i już się prawie poddałem,

jedyne co mi jeszcze przychodzi do głowy to odblaski od zewnętrznej powierzchni rurki wyciągu, przy mpcc wchodzi ona dość głęboko w tubus teleskopu, a jej zewnętrzna powierzchnia jest jak malowana srebrzanką, może to od tego?

pozdrowienia

 

a konik i płomyk same śliczności :helo:

 

Sumas,

 

tez się zacząłem nad tym zastanawiać. Według mnie kwestia kolimacji odpada, Gdyby tak było to niesymetryczne spajki ukierunkowane byłyby tylko w jedną stronę, a to jest uzależnione od położenia gwiazdy względem środka kadru. To chyba jest kwestia MPCC. U mnie co prawda odległość między płaszczyzną ogniska a korektorem wynosi 55mm(44 mm baza aparatu+11mm przejściówka), dlatego nie wydaje mi się, aby przyczyną była odległość. Może nierównolegle zamontowany korektor względem płaszczyzny ogniska ??? Hmm :burza:

Sprawdzałeś może czy takie same kwiatki wychodzą bez korektora ?

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bez korektora, to już normalka - wali komą

... ale za to równo :lol:

ot zagwostka, a jest jeszcze jedna możliwość, mianowicie krzywy wyciąg

bo tylko wtedy może wystąpić ta nierównoległość korektora względem płaszczyzny ogniska,

między nim a matrycą siedzą przecież złączki i to raczej dokładnie spasowane, może po prostu wyciąg kosi,

papatki np. używa jeszcze jaśniejszego newtona i u niego gwiazdki są jak szpileczki, piękne, równiutkie, a u nas, takie jakieś zezowate :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:wow: Super fotka. Mnie się wydawało, że zdjęcia tej mgławicy to tylko można zrobić przez ogromne kilkumetrowe teleskopy.

 

Dla porównania znalazłem zdjęcie z profesjonalnego teleskopu:

"Wyjątkowe zdjęcie mgławicy Koński Łeb wykonane 90-centymetrowym teleskopem na Kitt Peak kamerą CCD. Mgławica jest pobudzana do świecenia przez gwiazdę Sigma Orionis (Oriona). Znajduje się nieco na południe od gwiazdy Zeta Orionis, pierwszej z lewej z trzech gwiazd w Pasie Oriona. Niestety, jest dość trudna do zaobserwowania przez amatorskie teleskopy."

 

http://gallery.astronet.pl/images/00236.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

qubanos -teraz powinno być lepiej. Będzie za to większy szum, bo obciąłem kilka klatek, które miały bardziej ruszone gwiazdki. ST4 w pierwszej cześci sesji foto przy wprowadzaniu korekt wskazywał A1 i A2, w drugiej cześci wchodził na A3, A4, A5, a to oponoć nie jest juz dopuszczalne (emde mnie uświadomił :D) . Wtedy tego nie wiedziałem :Boink: Rzeczywiście gwiazdy na fotkach z pierwszej częsci sesji są punktowe, zaś z drugiej nie do końca.

 

4ae0b638415abfd1.jpg

 

Pozdro

Paweł

Edytowane przez TUR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mateusz,

 

Strugaj Lepusa, bo strasznie nudno jak się fotki smażą i dobrze byłoby coś polookać! Mam nadzieję, że nie zamarzłeś i następnym razem też wyskoczymy na Kudły :Beer:

Pozdro

Paweł

 

 

OK :Salut:

Biorę się za niego !! Teraz będę miał autko to będzie czym wozić dziada :lol:

 

Postanowiłem również, że moje maleństwo nie będzie się nazywało Lepus tylko ... Hazok :ha:

 

Kto mi powie co to znaczy i po jakiemu to ?? B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna fotka :)

 

Paweł mam prośbę czy mógłbyś wrzucić wycinki 1:1 brzegów klatki - jestem ciekaw jak MPCC radzi sobie z koma w MT800.

 

Pozdrawiam!

 

 

Michał,

 

To było robione Syntą f/5, czyli światłosiła jest taka sama jak w Twoim Newtonie.

 

Pozdr

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.