Skocz do zawartości

Czy opłaca sie kupować ???


Woju

Rekomendowane odpowiedzi

Weź no Polar zliź ze mię :szczerbaty:

 

Goły Dobson nadaje się do focenia Księżyca i Słońca, a jakby się uprzeć mooocno, to i jasne planetki się "obfoci". Oczywiście nie gadamy o najdebeściastym poziomie, raczej o foceniu na poziomie przedszkola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź no Polar zliź ze mię :szczerbaty:

 

Goły Dobson nadaje się do focenia Księżyca i Słońca, a jakby się uprzeć mooocno, to i jasne planetki się "obfoci". Oczywiście nie gadamy o najdebeściastym poziomie, raczej o foceniu na poziomie przedszkola.

 

 

Niepotrzeba się bardzo mocno upierać wystarczy tylko chcieć B)

Efekty wcale niebędą gorsze, czemu miałyby być gorsze?? może będą nawet leprze bo będziemy mogli kożystać z większej apertury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 1500zł to powiedzmy sobie szczerze nie kupisz dobrego aparatu do astrofoto a gdzie tu w ogóle myśleć o teleskopie montażu i innych akcesoriach. Odpuść sobie na razie astrofoto, to na prawde wyższa szkoła jazdy i sam sprzęt też nic nie zrobi . Ja zainwestował bym tak jak wcześniej ci pisano w Newtona 8" lub 10". To jest już sensowny sprzęt do obserwacji DS i myślę że na razie powinien ci wystarczyć. A jeśli tak bardzo zależy ci na jakiejś prostej fotografi nieba to i tym teleskopem zrobisz zdjęcia księżyca i jaśniejszych planet. Oczywiście nie będą to tak super zdięcia jak wykonywane na dobrych montażach pralaktycznych ale coś tam będzie widać :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,mam jeszcze dwa pytania.Czym sie różni zwykła Synta SKDOB 8 od Synty SKDOB 8" PYREX ?!

Czy są jakieś duże różnice pomiędzy Syntą 8 a Syntą 10 w obserwacjach ?

Sorki,że znowu truje ale wole sie popytać zanim kupie teleskop.

Pozdrawiam i dzięki za wszystkie odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,mam jeszcze dwa pytania.Czym sie różni zwykła Synta SKDOB 8 od Synty SKDOB 8" PYREX ?!

Czy są jakieś duże różnice pomiędzy Syntą 8 a Syntą 10 w obserwacjach ?

Sorki,że znowu truje ale wole sie popytać zanim kupie teleskop.

Pozdrawiam i dzięki za wszystkie odpowiedzi.

synta ta różni sie tym że ma zwierciadło wykonane ze szkła pyreksowego,które ma mniejsza rozszerzalnośc cieplną.jest to obecnie najlepszy chyba materiał stosowany na zwierciadła w amatorskich teleskopach.Zwierciadło pyrexowe szybciej dostosowywuje sie do warunków otoczenia jakie panują na dworze.Różnica 5cm na srednicy zwierciadła to według mnie bardzo dużo przynajmniej przy obserwacjach obiektów mgławicowych,gdyż ilość swiatła zebranego przez zwierciadło jest wieksza.teleskop 20cm zbierze okolo 840 razy wiecej swiatła niz go zbierze ludzkie oko,natomiast teleskop25cm zbierze go okolo 1300 razy wiecej niż zrenica. Przy obserwacjach planet w polskich warunkach atmosferycznych najlepiej posiadac teleskop o aperturze max 150mm,gdyż nie jest on tak bardzo poddatny na seeing jak wieksze teleskopy. Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 150mm to nie tak do końca, może seing ma mniejszy wpływa na takie lustro jednak gdy pogoda dopisze i seing jest w miarę to lustro 250mm pokażę zdecydowanie więcej!! Sam mam dosyć duże lustro i jestem zadowolony z obserwacji planetarnych, gdy jest słaby seing to się planet nie obserwuje i przerzuca na DS. Wiadomo że newton nigdy nie pokaże takich samych planet jak APO :Boink: , ale nie ma sensu się ograniczać z aparaturą ze względu na podatność lustra na seing. A zresztą planet jest tylko kilka a DS dużo, dużo więcej :Beer:

Edytowane przez Rammstein5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy obserwacjach planet w polskich warunkach atmosferycznych najlepiej posiadac teleskop o aperturze max 150mm,gdyż nie jest on tak bardzo poddatny na seeing jak wieksze teleskopy. Pozdrawiam!

Ciekaw jestem, czy tak jest w istocie. Moje 8" pozwalało mi prawie zawsze obserwować z powiększeniem 200x. Na tyle rzadko korzystałem z większych powerów, że jednoznacznie nie mogę się wypowiadać jak jest z nimi.

 

W każdym razie nie zastanawiałbym się, czy brać 6, czy 8"... co najwyżej, czy nie 10 :)

 

Bolid25: ile razy seeing przeszkadzał ci w obserwacjach planet Soligorem ? :Boink::szczerbaty:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

say jeszcze nieobserwowalem saturna przez ten teleskop,ale moim U 200/1000 udało mi sie kilka razy uzyc powiekszenie 300 razy i obraz był niezły.Natomiast dawniej jak mialem U szukacza komet 150/900 przy obserwacjach jowisza uzyłem powiekszenia 300 razy,ale seeing był idealny,a obraz jowisza w okularze ja z fotki i to nieprzesadzam w tej chwili! Nigdy pózniej juz czegoś takiego nieudało mi się zobaczyc. Moj kolega (nowy użytkownik tego forum) msiwak może potwierdzić moje słowa bo też udało mu sie tym samym teleskopem podziwiać tak piękne obrazy jowisza!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapomnijcie o Optisanach - dzisiaj oglądałem kilka newtonów z tej stajni. To sprzęt szkolny a nie amatorski. Wyciąg chodzi sposobem "żabich skoków", luzy... Lustra główne nie miały centralnych punktów ułatwiających kolimację (jak ktoś kolimuje metodą hamala to lipa). Ogólnie nie sprawiało toto solidnego wrażenia. Trzeba by tyle kasy i wysiłku władować w tuning, że moim zdaniem nie warto.

 

Pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bolid i Leszku:

- już tu Rammstein pisał, że planet jest mało - no i nie zawsze można je obserwować;

- jak się uda "wstrzelić" w warunki, to i 400-500x z 8-calówki można "dowalić" (miałem tak 2-3 razy)- mordęga co prawda z "gonieniem" obiektu, ale widoki bywają, że ho-ho :D ;

- do czegokolwiek innego poza planetami i Księżycem różnica w obrazach na korzyść 8" jest wielka;

- sugerowałbym wzięcie Newtona 8" jako sprzętu "uniwersalnego" na początek;

- jak będzie się chciało za czas jakiś dokupić sprzęt typowo planetarny (chęci & możliwości) - ano są Maki, refraktory itd.- sam coś tak przemyśliwuję :Boink: (ale najpierw duże lustro!).

 

:Beer:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czemu niby miałbym kłamać?

To było w maju i lipcu. Jowisz i Księżyc. Zwłaszcza na tym ostatnim można naprawdę sporo zobaczyć.

Tym niemniej od tego czasu maksymalnie "wrzucałem" 240 x i tylko do Saturna.

A i tak najczęściej "jadę" na 30-60 i 150x - wolę DSy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się, że było "ho" :D

 

Na platformie, czy jakim paralityku sztucznie napędzanym byłoby "ho-ho-ho-ho-ho" :D:szczerbaty::Boink:

 

Sami wiecie, jak Księżyc ucieka z pola widzenia. Za to obserwowanie przy takim powiększeniu wymagało używania Barlowa, co miało jedną kapitalną zaletę- Księżyc tak mocno nie oślepiał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Benedykt, ale na mieszałeś przecież chodzi o to żeby pooglądać coś i potam po nabraniu wprawy coś pofocić i właśnie wtedy pomyśleć np. o platformie a to czy to jest goły czy nie dobson to chyba mało ważne

 

Leszku,

 

chyba nie do końca mnie zrozumiałeś - jeśli ktoś poleca telep na dobsonie do astrofoto, to tak jakby komuś, kto potrzebuje przetransportować dajmy na to duży komplet mebli polecić cinquecento.

Jak zapyta - no ale jak to - przecież ich nie zmieszczę ich do środka, to otrzyma jedną z dwóch odpowiedzi:

- czy uważasz, że szuflada od mebli nie jest meblem? szufladę przecież spokojnie włożysz do CC !!

- a tak! - przeciez możesz kupić przyczepkę, zamontować hak, podpiąć ją i wtedy przewieziesz CC wszystkie meble.

 

Wszystko jest OK, tylko:

1. w przypadku nr 1 - jest to namiastka takiego transportu, jaki potrzebujesz

2. w przypadku nr 2 - do transportu nie używasz tylko CC, ale przyczepki i haka, które musisz pożyczyć, kupić, zrobić itd. - czyli w efekcie masz zestaw samochodowy z przyczepą, a nie sam samochód.

 

Tak samo jest z dobsem, który moim skromnym zdaniem do obserwacji jest wyśmienity. I tylko do obserwacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.