Skocz do zawartości

filtr do galaktyk (po raz drugi)


Demogorgon

Rekomendowane odpowiedzi

Czy ten filtr mocno zmienia swoją charakterystyke w zalezności od kąta patrzenia na niego? (tak z ręki)

 

Zmienia sie dosc mocno - pod ostrym katem kolor jest zielono-zolty (normalnie niebiesko-fioletowy). Wyglada na to ze nie sprzedali mi kawalka zabarwionego szkla :D.

 

Jarek

Edytowane przez JarekP2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Duzo czasu uplynelo od moich ostatnich prob z filtrem do galaktyk (GCE), niestety ladnej pogody nie bylo prawie wcale, a jak byla to w czasie pelni albo wtedy gdy musialem wyjechac. Dopiero wczoraj moglem poswiecic wreszcie odpowiednia ilosc czasu, na szczescie wiosna jest najbardziej odpowiednia do testowania galaktyk :).

 

Wiekszosc czasu spedzilem probojac rozne okulary z/bez filtra na M51 z CGE1400. Wyglada na to, ze dla srednich powieszen (15-20mm Orion Expanse, 200-260x) wlasciwie wszystko wyglada tak samo, obraz jest jasniejszy bez filtra, z filtrem niebo jest ciemniejsze, ale galaktyki tez, kontrast wychodzi podobny i nie zauwazylem poprawy. Duzo lepiej sprawa wyglada przy mniejszych powiekszeniach. M51 z filtrem wykazywal wiecej sczegolow z 28mm UWAN (140x), ten efekt byl wyraznie widoczny z Orion Optiluxe 40mm (100x). Zwykle nie uzywam takich okularow do galaktyk, bo niebo w tle jest za jasne, ale wyglada na to ze filtr sobie z tym dobrze radzi. W sumie spedzilem okolo 3 godziny ogladajac rozne galaktyki w okolicy, szczegolnie zwracalem uwaga na to jak duze sie wydawaly z/bez filtra I wydaje mi sie ze tu tez filtr pomaga.

 

Tak czy inaczej efekt nie jest dramatyczny, nie tak jak z filtrami waskopasmowymi dla mglawic emisyjnych. Tym niemniej poprawa jest zauwazalna (dla mniejszych powiekszen!), zupelnie odwrotnie jak bez filtra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkluzja jest taka, że to filtr z serii deep-sky który pomaga zwiększyć kontrast przy niskich powiększeniach.

Przy wyższych, kiedy kontrast jest odpowiedni, wprowadza on już tylko niechciane pociemnienie.

 

Jak sądzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konkluzja jest taka, że to filtr z serii deep-sky który pomaga zwiększyć kontrast przy niskich powiększeniach.

Przy wyższych, kiedy kontrast jest odpowiedni, wprowadza on już tylko niechciane pociemnienie.

 

Jak sądzisz?

 

Zasadniczo tak, chociaz nie nazwalbym tego filtra deep-sky. Zatrzymuje on duzo mniej swiatla niz nawet Orion SkyGlow (tak 2-3x mniej), ale za cene wprowadzenia niebieskawego zabarwienia, oczywiscie widocznego tylko z jasniejszymy gwiazdami. Ten filtr jest zaprojektowany do galaktyk, nie dla mglawic, gdzie kolor nie ma znaczenia. Zima probowalem M42 z GCE i niescpecjalnie mi sie podobalo (szczegolnie kolor), SkyGlow jest w tym wypadku duzo lepszy. Byc moze bedzie lepszy z ciemnymi mglawicami, tego nie probowalem.

 

Niestety galaktyki sa najbardziej wrazliwe na male zmiany kontrastu, dlatego im wiecej swiatla tym lepiej. Przy wiekszych powiekszeniach kontrast jest odpowiedni, ale galaktyki sa zbyt ciemne nawet bez filtra, podczas gdy przy mniejszych powiekszeniach flitr dosc dobrze usuwa zaswietlenie nieba stosunkowo niewiele wplywajac na galaktyke. Podejrzewam (chociaz jeszcze nie sprobowalem) ze na mniejszych teleskopach (8") nawet przy malych powiekszeniach wyniki beda bardzo subtelne. :)

 

Czyli moja konkluzja bylabay taka: GCE nadaje sie do galaktyk pod warunkiem stosowania niskich powiekszen i raczej wiekszych teleskopow. Ja osobiscie jestem zadowolony ze go kupilem, takich szczegolow w M51 jak dotad nie udalo mi sie zobaczyc z mojego tarasu ...

 

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Filtr był testowany pod ciemnym niebem zgadza się? Może lepiej będzie się sprawdzał pod troche jaśniejszym niebem?

 

Testowalem go z tarasu, moje niebo ma limit okolo mag 5.5 w zenicie. Trudno powiedziec czy mozna to uznac za ciemne niebo :), wytarczajace dla wielu obserwacji ale jak sadze troche za jasne dla galaktyk. Latem planuje zrobic dokladniesze pomiary z uzyciem aparatu metoda Samira Kharusi ...

 

Jarek

Edytowane przez JarekP2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.