Skocz do zawartości

filtr do galaktyk (po raz drugi)


Demogorgon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, wiem ze byl juz taki temat, jednak przegladajac forum dochodze do wniosku ze niektore rady sa sprzeczne...

 

Pytanie - istnieje wogole dobry filtr do galaktyk? Czytalem cos na forum o filtrze Oriona SkyGlow - raz slysze opinie ze nadaje sie on do wszystkich DSow, jednak najwieksze rezultaty daje z mglawicami emisyjnymi, innym razem slysze ze do wiekszosci galaktyk wogole on sie nie nadaje.

 

Moglby ktos powiedziec pare slow na ten temat?

 

ps. moj teleskop to synta 8, mieszkam na peryferiach miasta 80.000 i pol nieba mi swieci na czerwono. Wiem ze cudow z filtrem nie bedzie, jednak cos sobie musze polepszyc, bo szans na obserwacje z poza miasta mam bardzo malo...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli obserwujesz pod zaswietlonym niebem potrzebujesz filtra ktory wytnie Ci swiatlo sodowe.

SkyGlow, ALP (anti light pollution) itp.

 

Poprawi Ci sie kontrast ale cudow nie oczekuj.

 

Kazdy inny filtr mglawicowy zwiekszy Ci kontrast ale jednoczesnie "wytnie" Ci swiatlo galaktyk bo sa one przeznaczone do obserwacji mglawic emisyjnych, refleksyjnych i planetarnych.

 

Zawsze powtarzam, ze najlepszym filtrem galaktycznym jest ciemne niebo.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wiem ze byl juz taki temat, jednak przegladajac forum dochodze do wniosku ze niektore rady sa sprzeczne...

 

Pytanie - istnieje wogole dobry filtr do galaktyk? Czytalem cos na forum o filtrze Oriona SkyGlow - raz slysze opinie ze nadaje sie on do wszystkich DSow, jednak najwieksze rezultaty daje z mglawicami emisyjnymi, innym razem slysze ze do wiekszosci galaktyk wogole on sie nie nadaje.

 

Moglby ktos powiedziec pare slow na ten temat?

 

ps. moj teleskop to synta 8, mieszkam na peryferiach miasta 80.000 i pol nieba mi swieci na czerwono. Wiem ze cudow z filtrem nie bedzie, jednak cos sobie musze polepszyc, bo szans na obserwacje z poza miasta mam bardzo malo...

 

Ten filtr jest podstawowym filtrem do mglawic .. zatrzymuje swiatlo miejskie i poprawia kontrast tym samym mglawic planetarnych jak M57 albo mglawic typu M27 ...oplaca sie go stosowac w teleskopach dla ktorych inne filtry mglawicowe sa za ciemne ...miedzy innymi moj N 6'' ...dla teleskopow o wiekszych aperturach raczej warto zainwestowac w cos lepszego...zupelnie sie nienadaje do galaktyk :) ogol;nie jak masz cos kolo 150 mm to warto kupic bo nie ma nic lepszego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Galaktyki nie sa obiektami ktore z powodzeniem da sie obserwowac spod rozjasnionego nieba.

Chyba, ze skupisz sie na kilku najjasniejszych, ale to mala frajda.

 

Tak naprawde to mozesz z powodzeniem poobserwowac gromady gwiazd (i tu pomoze filtr ALP) lub jasne mglawice. Jeszcze uklady podwojne, planety i Ksiezyc - to oprocz DSow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawde to mozesz z powodzeniem poobserwowac gromady gwiazd (i tu pomoze filtr ALP) lub jasne mglawice. Jeszcze uklady podwojne, planety i Ksiezyc - to oprocz DSow.

ehh... no ja wiem co moge obserwowac :rolleyes: jednak mi konkretnie o galaktyki chodzi - obecnie najchetniej je ogladam.

 

czyli mam rozumiec ze filtr ulatwiajacy obserwacje galaktyk nie istnieje? W niektorych opisach filtrow szerokopasowych napisane jest ze pomagaja w obserwacjach galaktyk - w innym miejscu o tym samym filtrze pisze sie ze nic nie daje, wiec juz sam nie wiem.

 

Chcialem poznac odp. czy istnieja filtry pomagajace w obserwacjach galaktyk. Chodzi o to, ze czasem wpatruje sie kilka minut w okular, i nie jestem pewien czy cos tam rzeczywicie widze czy sobie to uroilem. Zrekaniem cos tam staram sie wyluskac, powiekszenia zmieniac - jednak czasem na tle nieba trudno obiekt wyroznic - a poza miasto nie mam mozliwosci wyjechac, chyba ze sporadycznie, pare razy do roku...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. moj teleskop to synta 8, mieszkam na peryferiach miasta 80.000 i pol nieba mi swieci na czerwono. Wiem ze cudow z filtrem nie bedzie, jednak cos sobie musze polepszyc, bo szans na obserwacje z poza miasta mam bardzo malo...

 

Wez poszukaj kilka najwrazliwszch kabli w miescie, "niechcacy zahacz" o nie i nieswiadomy niczego mocno pociag a wtedy niebo zrobi sie czarne.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie - istnieje wogole dobry filtr do galaktyk? Czytalem cos na forum o filtrze Oriona SkyGlow - raz slysze opinie ze nadaje sie on do wszystkich DSow, jednak najwieksze rezultaty daje z mglawicami emisyjnymi, innym razem slysze ze do wiekszosci galaktyk wogole on sie nie nadaje.

 

A tak na powanie to wybieram sie pojutrze-popojutrze do sklepu z astro-sprzetem w Toronto, widzialem ze jest u nich filtr na Light Pollution.

Prywatnie tez mam zdanie jak koledzy wyzej, ze to nic nie da. Tylko ciemne niebo pomoze.

Ale kasy i tak sobie tym troche nabija.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektorych opisach filtrow szerokopasowych napisane jest ze pomagaja w obserwacjach galaktyk - w innym miejscu o tym samym filtrze pisze sie ze nic nie daje, wiec juz sam nie wiem.

 

W przypadku filtrow szerokopasnowych (Deep-Sky, ALP, SkyGlow...) sprzedawca/producent czesto wspomina, ze ulatwiaja one obserwacje DS pod rozjasnionym niebem. Natomiast takie filtry nie "wyciagna" zanych dodatkowych szczegolow galaktyki z tla, a jedynie zwiekszajac kontrast pozwola na jej ewentualne wyluskanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast takie filtry nie "wyciagna" zanych dodatkowych szczegolow galaktyki z tla, a jedynie zwiekszajac kontrast pozwola na jej ewentualne wyluskanie.

hmmm... a wiec pomoga wyluskac galaktyke z tla? Czy tak samo przyciemnia zarowno tlo jak i galaktyke i wyjde na zero?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może tak - wycina sporo i z tła i z galaktyki, ale z tła więcej, stąd teoretyczne zwiększenie kontrastu. A jak jest w praktyce? Kiedyś bawiłem się filtrem średniopasmowym ALP Antaresa pod tym kątem i nie zauważyłem poprawy obrazu DS-ów innych niż mgławice emisyjne. Ale może inne filtry lepiej sobie z tym radzą, nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba raczej nie wycina swiatla gwiazd i galaktyk.

 

Wycina swiatlo rteciowe, sodowe, neonowe i poswiate na niebie.

Nie sadze zeby gwiazdy emitowaly takie fale.

 

Natomiast pod ciemnym niebem nie da zadnych rezultatow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]zupelnie sie nienadaje do galaktyk :) [...]
[...]Prywatnie tez mam zdanie jak koledzy wyzej, ze to nic nie da. Tylko ciemne niebo pomoze.

Ale kasy i tak sobie tym troche nabija.

 

Chyba raczej nie wycina swiatla gwiazd i galaktyk.

 

 

no i wlasnie o takie sprzeczne zdania mi chodzilo, nie chce kasy w bloto wyrzucic, bo 250pln to dla mnie naprawde duuuuzo.

 

 

Moglby sie ktos wypowiedziec kto ma taki filtr? Jezeli wiecie kto ma, a ten ktos nie zauwazyl tego watku, to moze podali byscie Nick - na priva bym napisal

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba raczej nie wycina swiatla gwiazd i galaktyk.

 

Wycina swiatlo rteciowe, sodowe, neonowe i poswiate na niebie.

Nie sadze zeby gwiazdy emitowaly takie fale.

 

Natomiast pod ciemnym niebem nie da zadnych rezultatow.

Ależ oczywiście, że wycina. Gwiazdy i galaktyki,w przeciwieństwie do mgławic emisyjnych, świecą widmem ciągłym, więc musi wycinać. Rzecz w tym, że jak już pisałem, wycina więcej tła niż światła gwiazdy, stąd zwiększenie kontrastu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapraszam na strone Lumicona:

http://www.lumicon.com/filterspec.php

 

Gdzie sa swietnie opisane i zilustrowane wlasciwosci filtrow.

 

Poszukaj w necie na jakich dlugosciach fal swieca gwiazdy i sprawdz na wykresie odpowiedniego filtra czy wycina i ile.

 

Pozdrawiam

Marcin

Nie tak znowu świetnie bo nie przy wszystkich filtrach pokazują całe spektrum i w gruncie rzeczy nie wiesz jaką filtr ma charakterystykę...

 

Tu masz jeszcze trochę informacji Astronomical Filter Curves

 

Oczywiście gwiazdy świecą widmem ciągłym więc filtr zawsze wycina. Największy syf na podmiejskim niebie to poświata od sodówek. Jeśli więc filtr ALP wycina pasmo, w którym lapmy emitują najwięcej promieniowania to teoretycznie zysk z tego będzie większy niż strata wynikająca z wycięcia części widma gwiazd.

W praktyce ja również nie zauważyłem szczególnej poprawy jeśli chodzi o galaktyki. Niestety, dla tych obiektów podstawa to ciemne niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tabelce ze strony Lumicona którą zapodał Polaris, w kolumnie "best filter for viewing" dla gwiazd i galaktyk figuruje "none", czyli tak jak myślałem, nie ma tak naprawdę filtra poprawiającego widoczność tych obiektów, wbrew temu, co próbują wmówić niektórzy producenci. Co innego, gdyby w powszechnym zastosowaniu były niskoprężne sodówki, które świecą w jednej linii sodu. Niestety sodówki wysokoprężne mają bardzo szerokie spektrum i przy jego wycinaniu trzeba też wyciąć sporo światła gwiazd, na tyle dużo, że wzrost kontrastu nie zrekompensuje nam spadku zasięgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tabelce ze strony Lumicona którą zapodał Polaris, w kolumnie "best filter for viewing" dla gwiazd i galaktyk figuruje "none", czyli tak jak myślałem, nie ma tak naprawdę filtra poprawiającego widoczność tych obiektów,

to jest zdanie ktorego mialem nadzieje nie uslyszec, jednak stalo sie... no trudno, musze wycisnac ile sie da z tego co mam...

 

dzieki wszystkim za pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest zdanie ktorego mialem nadzieje nie uslyszec, jednak stalo sie... no trudno, musze wycisnac ile sie da z tego co mam...

 

dzieki wszystkim za pomoc i pozdrawiam

 

Typowe filtry "mglawicowe" typu pass-band rzeczywiscie nie pomagaja, ostatnio jednak ktos wpadl na pomysl produkcji "odwroconego" filtru (reject-band). Taki filtr ma odzrzucic waskie kawalki widma gdzie sztuczne swiatla najbardzej dominuja (lampy sodowe, rteciowe etc) przpuszcajac wszystko inne, co powinno (teoretycznie) pomoc w obserwacji galaktyk:

 

http://www.omegafiltersebuyer.com/servlet/...Contrast/Detail

 

Zasadniczo jest to mozliwe, ale jak na razie nie slyszalem o zadnych praktycznych wynikach, ale filtr jest calkiem nowy (nawet jeszcze nie sprzedaja wersji 2") wiec pewnie przyjdzie troche poczekac.

 

Jarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Typowe filtry "mglawicowe" typu pass-band rzeczywiscie nie pomagaja, ostatnio jednak ktos wpadl na pomysl produkcji "odwroconego" filtru (reject-band). Taki filtr ma odzrzucic waskie kawalki widma gdzie sztuczne swiatla najbardzej dominuja (lampy sodowe, rteciowe etc) przpuszcajac wszystko inne, co powinno (teoretycznie) pomoc w obserwacji galaktyk:

 

http://www.omegafiltersebuyer.com/servlet/...Contrast/Detail

 

Zasadniczo jest to mozliwe, ale jak na razie nie slyszalem o zadnych praktycznych wynikach, ale filtr jest calkiem nowy (nawet jeszcze nie sprzedaja wersji 2") wiec pewnie przyjdzie troche poczekac.

 

Jarek

 

Żadna nowość, Takie filtry sa i generalnie nazywa sie je anty-light pollution. Ja ostatnio postanowiłem zrobić eksperyment z filtrem SkyGlow. W teorii chce osiagnac właśnie to o czym piszesz. Zobaczymy co powie praktyka.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.