Skocz do zawartości

Lornetka BPC 26x70 i statyw "Porucznika"


Gość KrzysztofZ(OLD)

Rekomendowane odpowiedzi

Żuraw Poruczki jest też w tej samej cenie dostępny w Astrokraku i oczywiście zawiera oryginalny "Porucznikowy" uchwyt lornetki w komplecie, dodatkowo na prośby klientów dokonujemy liftingu sztywnościowego mocowania żurawia do statywu zastępując chybotliwy pręt mosiężny 10mm na solidny trzpień 17mm stanowiący jedną całość z kołnierzem podstawy mocowanym do statywu co znacząco podnosi sztywność i komfort używania żurawia :P

 

Ps. Taki liftingowany model był do obejżenia na zlocie w Jachrance może odezwie się tu jego nowy właściciel ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam żurawia po liftingu u Janusza. Solidny i stabilny. Co do mocowania lornetki, to trochę się ślizga w uchwycie po przykręceniu, ale można sobie z tym poradzić. Ja miałem wersję z przeciwwagą na śrubie - nie było to najszczęśliwsze rozwiązanie. Dokupiłem drugi ciężarek i mam teraz przeciwwagę taką, jaka jest montowana obecnie przez Pana Poruczkę.

Pamiętaj o dokupieniu wygodnego krzesełka lub leżaka do obserwacji nieba w zenicie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby się lornetka nie obracała w uchwycie, to trzeba wkleic gumki albo inne podkładki w mini szczeki ale tak aby się otworki na śrubki nie stkały.

1. poprawia sztywność uchwytu - stabilność.

2. nie powoduje, że porysuje nam się lornetka w miejscu chwytu, ale to dla BPC 20x60, jak dla 26x70 to nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stworzony do tej lornrtki. Uchwyt też chyba właśnie do niej wykonany. Pasuje jak ulał.

 

A u Janusza jeszcze liftingowany. Polecam ten po liftingu. Ostatnio miałem okazje postawić obok siebie ten od Poruczki i ten po liftingu u Janusza. Już rozmariałem z Januszem o możliwości jego przerobienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lornetki 20x60 i 26x70 mają tą samą średnicę osi i uchwyty są do nich identyczne a skoro klienci narzekają na niepewną pracę uchwytu to lepiej zgłosić to bezpośrednio Panu Jerzemu Poruczce zamiast trąbić o tym na forum to powinien od ręki to poprawić w następnej serii żurawi a jak nie w co raczej watpię to mamy następny temat do liftingu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Stworzony do tej lornetki. Uchwyt też chyba właśnie do niej wykonany. Pasuje jak ulał.

 

Potwierdzam w 100%. Mam taką lornetkę i wzmocniony żuraw i wszyściutko jest mega-stabilne. Wcześniej obserwowałem ze statywu foto i wydawało mi się, że jest OK. Ale dopiero teraz wiem co to OK. ;)

 

Jednej rzeczy jakiej mi brakuje to możliwość obrotu uchwytu lornetki wokół własnej osi. Nie jest to niezbędne, ale chciałbym mieć taką regulację dla wygody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Kończąc temat.

 

Oryginalnie z "Kronosidłem" dostarczny jest adapter do statywów fotograficznych (poprostu przykręcasz ją do głowicy azymutalnej, zamiast aparatu). Jednak trzeba pamięteć, że ciężar 26x70 predystynuje ją jedynie do ciężkich statywów z napisem PRO - czytaj drogich jak jasna cholera - albo wspomnianego już przez nas żurawia "porucznikowego" - czytaj nie taniego ale wartego zakupu.

 

Taki adapter jest na tym zdjęciu:

 

26x70_l.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy lornetki innych firm z L-adapterem 1/4" pasują do tego żurawia porucznika bez problemów.

 

Tak, spasują ale po dorobieniu dodatkowego łącznika z gwintem 1/4", mamy takie od ręki do liftingu żurawi :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez Problemu.

 

Żuraw "Porucznika" ma po prostu konstrukcje dźwigni dwuramiennej gdzie ciężar lornetki, nawet ciężkiej 3 kg, równoważony jest poprzez regulowany ciężar przeciwwagi. Można przecież na gwintowane ramie dołożyć drugi ciężarek. Całość jest tylko ze stali i aluminium, zaciski też metal. Myślę że nawet 5 kg z dwoma ciężarkami bez kłopotu.

 

Moje "Kronosidło" 26x70 ok. 2 kg wagi z jednym ciężarkiem nie stanowi problemu.

 

Trójnóg aluminiowy czy drewniany, taki posiadam, bez problemu poradzi sobie nawet z 5 kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach i zapomniałem o zdjęciu:

 

fot6.jpg

 

Z profilu dokładnie widać zasade działania żurawia.

 

Po jednej stronie dźwigni Kronos po drugiej odpowiednio ustawiona dla zrównoważenia przeciwwaga.

 

P.S. Zdjęcie z obserwacji nieopodal Lotniska Aeroklubu Kujawskiego k/Włocławka. Byłem na obserwacjach z kolegą MARCUS'em z Koła i Boopsim z Topólki k/Włocławka

 

Więcej: Link do Mojej Domowej Strony - Obserwacje

 

Pozdrawiam Martel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.