Skocz do zawartości

Filtr słoneczny Baader Planetarium (folia)


krisu

Rekomendowane odpowiedzi

Zielone to folia (lubie ten kolor) :) biale to karton.

na 1 to wersja oszczedna a 2 to ta lepsza ale mniej oszczedna ... tak???

 

 

 

Żeby mieć ciastko i je zjeść, po prostu przesuń, to zielone kółko (wersja nr1) aby było styczne wewnętrznie do białego okręgu... wtedy masz oszczędnośc folii oraz brak wtórnego "w kadrze".

 

 

 

pozdrawiam

 

Ori

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ori, a może własnie zrób taką maskę Hartmanna, ale nie z 1-2 bocznymi, tylko 3-4 otworami kołowymi, koniecznie rozstawionymi na tym samym promieniu. Liczba otworów powinna odpowiadac liczbie ramion pajaka [3-4], aby można było uniknąć wchodzenia ramion w otwory aperturowe. W ten sposób można zaoszczędzić na folii, a jednocześnie chyba zachować sporą rozdzielczość, choćby z racji dokładnego ustawienia ostrości, teoretycznie także z racji rozstawu apertur

Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przysłona centralna do obserwacji Słońca to kompletny idiotyzm, tak samo zasłanianie brzegów lustra i zwiększanie obstrukcji. To tak jakby zrobić sobie ogromne lustro wtórne które kompletnie zabije kontrast wszystkch szczegółów. Maskę centralną stosuje się wyłącznie do fotograficznego rozdzielania ciasnych układów podwójnych.

 

Do Słońca w Syncie najlepsze będą dwa albo cztery umieszczone niecentralnie okrągłe otwory takie, aby nie wchodziło w nie ani LW ani pająk. Muszą leżeć na przeciwko siebie, żeby mieć jak największą rozdzielczość, chociaż kontrast będzie przez to nieco gorszy. Swoją drogą to dość ciekawe, że w Syncie granulacja jest słabo widoczna, w refrakorze 127mm przy dobrym seeingu ciężko jej nie zauważyć...

Do Taurusa Ori zdecydowanie nalepiej zrobić jeden, umieszczony niecentralnie jak największy okrągły otwór z folią. Nie wiem jak duże jest tam lustro wtórne, ale jeżeli otwór będzie miał średnicę powiedzmy 120mm to da bardzo podobne obrazy do APO 120mm. :banan: Można jeszcze zastosować dwa, albo trzy okrągłe otwory aby zyskać na rozdzielczości, ale pogorszy się przez to kontrast...

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
mam takie lamerskie pytanie :szczerbaty: jest taka folia do słońca >o taka< no i tylko zastanawiam się (jakbym np. kupił kwadrat 20x20) jak to sie potem montuje do teleskopu? :blink:

Witam,

Mam zamiar kupić sobie Syntę 200/1200 i chciałbym od razu zamówić folię Baadera, tylko nie wiem jaki rozmiar będzie odpowiedni (wystarczy 20x20 czy trzeba 25x25). Skoro samo lustro ma 203mm to folia 20x20 chyba będzie za mała. Czy ktoś kto ma Syncię mógłby napisać, jak to jest z mocowaniem folii do tuby (jaka jest jej wewnętrzna średnica?)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja bym zrobil jeszcze inaczej.

Jest to jasny teleskop i scyntylacje atmosfery beda dosc znacznie psuly widok Slonca.

Polecalbym wziecie mniejszego kawalka i ograniczenie srednicy, powiedzmy do 12cm.

W ten sposob swiatlosila bedzie wynosic 1:10 i obraz bedzie znacznie stabilniejszy.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiaze sie to ze spadkiem rozdzielczosci i to znacznym, bo rezygnujac z zewnetrznej czesci lustra (50% promienia) tracimy wiecej niz 50% powierzchni zbierajacej.

 

PS, wyszlo mi, ze zostaje nam 25% powierzchni przy D=100mm.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba drugi raz tu wstawiam TEGO LINKA.

Wziąłem 20x20 cm- jest całkowice OK. Tak radykalne ograniczenie średnicy, jakie proponuje Dobsonme, nie pozwoli na dostrzeżenie granulacji na Słońcu. Może zwiększy się kontrast plamek, ale kosztem całej reszty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris oczywiscie masz racje, jednak widzialem pewna sprytna sztuczke ktora troche pomaga.

Mianowicie folie 10x10 dzielimy na 4 kawalki i robimy kolka rozstawione dosyc szeroko co pomaga nam zwiekszyc rozdzielczosc i omija lusterko wtorne co jest dodatkowym plusem.

Powazne sie w takim ukladzie staje winietowanie, ktore wg mnie na Sloncu wyglada bardzo ladnie.

 

Saywiechu z toba sie nie zgodze, mialem onego czasu Uniwersala 9cm i widywalem nim granulacje dosyc czesto.

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris oczywiscie masz racje, jednak widzialem pewna sprytna sztuczke ktora troche pomaga.

Mianowicie folie 10x10 dzielimy na 4 kawalki i robimy kolka rozstawione dosyc szeroko co pomaga nam zwiekszyc rozdzielczosc i omija lusterko wtorne co jest dodatkowym plusem.

Powazne sie w takim ukladzie staje winietowanie, ktore wg mnie na Sloncu wyglada bardzo ladnie.

 

Czy aby omijajac wtorne nie "konstruujesz" monstrualnego pajaka ktorego wplyw jest zgubny na kontrast i detal?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.