Skocz do zawartości

Mam pytanie dotyczące kartografii map księżyca


Saturn1b

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, mam pytanie dotyczące kartografii naszego księżyca i ogólnie można powiedzieć innych ciał niebieskich w naszym układzie słonecznym.

Chodzi mi oto ze na mapach kartograficznych księżyca są ponanoszone wysokości terenu a zatem jest ustalony punkt zerowy wysokości terenu, na ziemi jest to powierzchnia oceanów, a na księżycu albo na powierzchni marsa załóżmy co jest takim punktem? Domyślam się tylko że na Księżycu jest to zapewne wysokość mórz księżycowych ale nie jestem pewien.

Ale już na powierzchni Marsa niema jakiegoś takiego znacznika, wiec według czego jest ustalana wysokość terenu? :mellow:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którymś numerze "Uranii" z lat 50-tych, 60-tych był artykuł na ten lub podobny temat, gdzie omawiano okolicę srodka tarczy z podaniem nazw kraterów LALANDE i MOSTING. Nie pamiętam już szczegółów ale zdaje się że któryś z wymienionych był wzorcem albo zerowej wysokości, albo współrzędnych. Kto ma stare numery z tamtych lat niech przewertuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest ustalony punkt zerowy wysokości terenu, na ziemi jest to powierzchnia oceanów

 

Zafrapowała mnie ta pozornie oczywista kwestia. Czytałem, że istnieją istotne różnice w poziomie oceanów (stąd. między innymi konieczność zastosowania wyszukanego systemu śluz przy budowie Kanału Panamskiego). Skoro to byłaby prawda, to w końcu jak wyznacza się ten "poziom morza"?

 

Oglądałem też kiedyś reportarz na CNN taktujący o budowie mostu w Szwajcarii. Otóż przebiegający nad głęboką doliną most wsparty był na łuku (nie miał podpór). Budowę prowadzono równocześnie z obu stron Był to zdaje się most graniczny i z każdej strony pracowała inna firma. Kirdy obie ekipy były już blisko okazało się, że nie mogą spotkać się na środku, bo chociaż obie ekipy budowniczych dysponowały identyczną dokumentacją, jedni mierzyli wysokość od poziomu Morza Północnego, a drudzy Morza Śródziemnego (taki błąd na początku XXI wieku, pomimo laptopów i całej technicznej maszynerii!).

Edytowane przez Pepin Krootki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którymś numerze "Uranii" z lat 50-tych, 60-tych był artykuł na ten lub podobny temat, gdzie omawiano okolicę srodka tarczy z podaniem nazw kraterów LALANDE i MOSTING. Nie pamiętam już szczegółów ale zdaje się że któryś z wymienionych był wzorcem albo zerowej wysokości, albo współrzędnych. Kto ma stare numery z tamtych lat niech przewertuje.

 

Mam przyjemność posiadania mapy ściennej Księżyca (wydanie IGN Paris 1984). Na stronie widocznej zaznaczone zostały wysokości. W legendzie opisano że punktem odniesienia jest krater Mosting "A" (gdyby kogoś interesowało gdzie on – współrzędne selenograficzne: 354*50’47” i 3*10’47”S). Standardowa wysokość 7000m. Wysokość powierzchni waha się pomiędzy 3500 a 12000m. W sumie też się zastanawiam na jakiej podstawie ustalono że to właśnie to jest punktem odniesienia- czemu akurat 7000 – wysokość średnia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tworzeniu dokładnych map topograficznych Księżyca na początku lat 60-ych, przyjęto umowną bazę w postaci idealnej sfery o promieniu 1738km. Natomiast dla wykonania dokładnych map serii Lunar Chart (LAC) przyjęto poziom o 2900m niższy (1 735 100m). W późniejszych wydaniach bardzo dokładnych lokalnych map fotograficznych (ortophoto) bazą wyjściową był promień sfery - 1730km, podwyższony o 5200m (1 735 200m). Dane wyjściowe są zapisane na wspomnianych mapach, które można znaleźć na stronie Lunar Map Catalog. Ostateczne rozwiązanie problemu odtworzenia wiernego przekroju topografii Księżyca z dokładnością metrową ( w pionie i poziomie) powinno zostać rozstrzygnięte, po wykonaniu rocznej misji satelity LRO, który będzie w tym celu wyposażony w precyzyjny wysokościomierz laserowy (Lunar Laser Altimeter).

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.