Skocz do zawartości

zgłupiałem


sston

Rekomendowane odpowiedzi

witajcie.....i oto jestem......i oto decyzja zakupu......napaliłem się na SYNTE NA DOBSONIE....8' lub 10' <_<<_<<_< .........lecz osttatnio zaczołem sie zastanawiać nad tym http://www.opticalvision.co.uk/prodtype.asp?PT_ID=20konkretnie nad modelem ORER-200 (EQ5)

200mm (8") f/1000 Parabolic Newtonian Reflector .....

i zdurniałem....czy ktoś może mi pomóc???? co lepsze......o syncie słyszałem tyle dobrego......

 

a tak wogóle to podsyłam link dobsonkahttp://www.opticalvision.co.uk/prodtype.asp?PT_ID=21

 

 

pozdrawiam...... i pomóżcie

Edytowane przez sston
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co szukać aż tak daleko. Jest tutaj (Sky-Watcher):

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...29eced2b9810959

 

Zarówno Synta 200/1200 Dobson, jak i Synta 200/1000 EQ to dobre instrumenty. Tylko ten pierwszy troszkę bardziej planetarny, a ten drugi troszkę bardziej DS-owy i do Foto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tyle, ze kolega jest z londynu, wiec pewnie nic mu po DO :szczerbaty:

sam dobson (bez platfomy paralaktycznej, ktora jest duzym dodatkowym kosztem) uniemozliwia fotografowanie DS'ow i utrudnia obserwacje przy duzych powiekszeniach. jest jednak tani.

montaz paralaktyczny ma prowadzenie itp. ale jest drozszy. ta synta na paralaktyku ma tez troche wieksza ogniskowa, co daja swiatlosile F/5. nie zawsze jest to porzadane przy obserwacjach wizualnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy po prostu od tego, jak i do czego chcesz używać teleskopu.

Dobson jest stworzony do DSO. Przy planetach lepiej się sprawdzi EQ, jeśli chcesz często jechać na dużych powerach.

Ale Dobsem też się da, a przy tym jednak fajniej (jak dla mnie) "przytulić się" do tuby, odciąć od tej naszej realności, no i wgapiać w tą bezdenną pustkę, nie troszcząc się o kręcenie jakimiś śrubskami :rolleyes:

Dobson jest w obsłudze po prostu intuicyjny, choć na innym poziomie, niż kiedyś reklamowano Windowsy ;)

 

Z kolei gdybyś chciał i mógł dołożyć do wersji na HEQ-5, nawet jak zbieranie na telep miałoby potrwać dłużej, to ... przebaczę. Napęd dla telepa i lepszy montaż dadzą nieporównywalny komfort obserwacji.

Jeśli jeszcze więcej namieszałem- przepraszam!

 

:Beer:

 

EDIT: no i niech no jeszcze teraz ktoś powie, że w UK nie sprzedają białych Synt - jednak poszli po rozum do głowy. A i nie ma co gadać- cenią je wyżej niż u nas, sądząc po ... cenie :szczerbaty:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TELEPKÓW W LONDYNIE JEST MNUSTWO....

 

WIADOMO CIEMNEGO NIEBA TU NIE ZNAJDĘ....ALE ZAWSZE MOŻNA ZŁADOWAĆ SPRZĘT W POCIĄG I PO 30 MINUTACH BYĆ NA CIEMNEJ WSI...KOMUNIKACJA JEST TUTAJ NIESAMOWICIE PIEKNIE ROZWIĄZANA....

 

BYŁEM OSTATNIO W TAKIM SKLEPIE,,,,,,PYTAM FACETA O SYNTĘ 8'.A ON STWIERDZIŁ ŻE CIĘŻKO GO BĘDZIE DORWAĆ BO JUŻ NIE PRODUKUJĄ....ALE CÓŻ,PRZESZPERAŁEM NET I ZNALAZŁEM KILKA SKLEPÓW ON-LINE,GDZIE JEST ON DO NABYCIE A 250-300 FUNCIAKÓW,JAK NA OBECNE ZAROBKI TUTAJ TO NIE JEST WIELE.

 

WRACAJĄC DO TEGO SKLEPU....FACET ZAOFEROWAŁ MI ZAMIAST STNTY8'....JAPOŃCA 10' NA DOBSONIE ZA DOPŁATĄ 150 FUNCIAKÓW.....JAKOŚ NIE UFAM FAPOŃCZYKOM....MOŻE DALTEGO ŻE NIGDY NIE MAIAŁEM KONTAKTU Z CZYMŚ TAKIM.....NIE WIEM.....Z DRUGIEJ STRONY PATRZĄC ŁATWIEJ MI BĘDZIE ZABRAĆ SIĘ ZA MIAST Z DOBSONEM NIŻ JAKIMŚ PARALAKTYKIEM.......OSTSTECZNA DECYZJA JESZCZE PRZEDE MNĄ....TÓŻ PO NOWYM ROKU....ALE JESTEM WDZIĘCZNY ZA WASZE WSZELKIE UWAGI....

 

I PRZEPRASZAM ZA WŁĄCZONEGO CAPSA...CAŁE ŻYCIE TAK PISZĘ....POZDRAWIAM.I ....ZAPRASZAM DO LONDYNU

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Synty 8" od Dobsa nie posadzisz na paralaktyku bez poważnych przeróbek! Tuba za miękka, zbyt cienka blacha. Tzn. da się to zrobić, ale w tym twoim Londynie może być dość kosztowne :P

 

W sumie lepszym, bo "bezinwazyjnym" w stosunku do tuby, rozwiązaniem jest dokupienie platformy paralaktycznej. W Polsce jej koszt zamknie się w granicach 700-1000 zł. W UK- nie mam pojęcia.

 

Z tymi "normalnymi" literami dalej tak trzymaj ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Telep z dobsona jest ze zbyt cienkiej blachy, będziesz miał problem postawić go na paralaktyku,

zresztą jeśli Ci się to uda to dzięki ogniskowej 1200 będzie Ci się kiwał.

 

edit: Say mnie wyprzedził :)

Edytowane przez SkyWatcher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dziewczyny to tutaj jeszcze nie radziły ;)

 

 

 

 

 

Ori

 

W sumie racja...jakoś brak tu płci pięknej!!!!! Kobietki!!!!!co z Wami????

 

A teraz pytanko z innej beczki.....mam plecak...duży, turystyczny......dobsona w niego zmieszczę napewno.....statyw rozmontuję....ale ....Właśnie.....ile to waży????całość???nie mam pojęcia?????

 

A poza tym okulary....z dostępnych akcesoriów widzę że można uzyskać tylko 2 powiększenia.....a jeśli zechcę większe????co polecacie zakupić???

 

 

pozdrawiam z Londynu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobsona w plecak nie włożysz - podstawa jest kołem o średnicy ponad 60 cm.

Dobs waży ok. 10 kg, tuba - z 8.

Co dokupić? Poczytaj - w działach "Sprzęt" i "Obserwacje" jest 15 ton wiedzy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok....a teraz inna kwestia....wpadł mi na myśl telepek Meade...też na dobsonie....lightbridge...też 8'...dopłata 150funciaków......więc trochę kasy jest.

ale czy warto???czy optyka jest aż o tyle lepsza że warto dożucić tą kasę????

czy nie odczuję różnicy????

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIADOMO CIEMNEGO NIEBA TU NIE ZNAJDĘ....ALE ZAWSZE MOŻNA ZŁADOWAĆ SPRZĘT W POCIĄG I PO 30 MINUTACH BYĆ NA CIEMNEJ WSI...KOMUNIKACJA JEST TUTAJ NIESAMOWICIE PIEKNIE ROZWIĄZANA....

 

Zapomnij o takim transporcie Newtona 8" na Dobsonie.

Przeczytaj tutaj: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=14769

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok....a teraz inna kwestia....wpadł mi na myśl telepek Meade...też na dobsonie....lightbridge...też 8'...dopłata 150funciaków......więc trochę kasy jest.

ale czy warto???czy optyka jest aż o tyle lepsza że warto dożucić tą kasę????

czy nie odczuję różnicy????

pozdrawiam

 

Mam LB 8'' i uważam że to wspaniała maszyna, to co ją rózni od Synty to konstrukcja kratownicowa i możliwość złożenia tubusu, jeżeli bedziesz przewoził teleskop to będzie to ułatwienie,

Moim zdaniem atutem LB jest doskonałe wykonanie i mechanika, w szczególnosci wyciąg Crayforda.

Z drugiej strony jednak pewnie czytałeś tutaj wiele postów o jakosci optyki w syncie i sądzę, że obrazy w tych dwóch teleskopach będą bardzo zblizone

 

Nie wiem ile chcesz przeznaczyć na to hobby, ale sam zakup teleskopu to połowa sukcesu, druga połowa to dobre okulary, bo na tych standartowych daleko nie zajedziesz

Żeby zobrazować skalę problemu napiszę tylko że jeden doskonały okular (czytaj: Nagler), kosztuje tyle co teleskop (albo i wiecej)

 

Nie musisz zaraz kupować okular z najwyzszej półki, ale żeby mieć naprawdę satysfakcję z obserwacji coś porządnego trzeba będzie w ten wyciąg włożyć

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro już został poruszony temat LB - to zerknij jeszcze tutaj: http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...st&p=212590

 

Tak wygląda spakowany LB 12" - oczywiście 8" jest dużo mniejszy i lżejszy. Moim zdaniem wykonanie takich pokrowców niesamowicie zwiększa mobilność teleskopu - szczególnie jeżeli byłaby to 8".

8" LightBridge waży trochę więcej niż Synta - bo ok. 20kg całość. Ale mimo większej wagi po rozłożeniu i zapakowanie w tego rodzaju "ubranko" chyba jest bardziej poręczny. (Właśnie rozpoczynam zakupy materiału na podobny pokrowiec dla mojego sprzętu :D )

 

Oczywiście też nie ma się co łudzić i nazywać 20kg żelastwa super mobilnym sprzętem - bo paru kilometrów w terenie z takimi pakunkami to raczej nie przejdziesz. Ale jeżeli już poważnie rozważasz podróżowanie z jakimś 8" Newtonem to może to być trochę bardziej praktyczne.

 

Co do takich samych parametów Meade i Synty - to fakt, optycznie pewnie bez różnicy, ale mechanika w Meade raczej dużo lepsza - szczególnie wyciąg Crayforda.

 

Na koniec jeszcze raz zwrócę uwagę, że przed zakupem teleskopu często patrzymy tylko i wyłącznie na średnicę lustra, ceny itp. A czasem umykają gdzieś takie ważne parametry jak wymiary i waga.

A jak przychodzi co do czego to może się okazać, że nijak nie idzie tego ustrojstwa zabrać gdzieś w teren - i stoi w domu i się kurzy...

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj...widziłem te pokrowce już wcześniej,żeczywiście pięknie wykonane.sam już nie wiem.....

zaczynam poznawać tutaj powoli ludzi znających temat.

myśle że najlepiej będzie jak już uda mi się wypróbować obydwa sprzęty i je ocenić.

wtedy zobaczymy....

 

też w sumie sądzę że LB byłby bardziej mobilny.....i sam fakt że jest to MEADE...szacunek....z drugiej strony zawsze pozostaje różnica 150 funtów=ok.1600zł

 

.................śnić mi się to będzie po nocach..........a właściwwie czemu my jeszcze nie śpimy????

 

 

sweat dreams

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.