Skocz do zawartości

DUZY refraktor w kratownicy ?


Marcinos

Rekomendowane odpowiedzi

od dluzszego czasu probuje zdobyc rure na tubus refraktora 222mm f/12 - niestety zaden sensowny material nie da dostania :

 

rura z aluminium : nawet z zagranicy nie da sie sciagnac bo albo za gruba scianka albo za krotka rura a zwykle problem z tak duza srednica :( , zwinac sie nie da bo zwijarki maja albo za maly przekroj albo za mala dlugosc ( problem z polaczeniem )

 

rura kompozytowa : orginalna z wlokna weglowego jest bardzo droga ( min 10.000zł :( ) , a w polsce nikt tak duzej rury ( 1 szt. ) nie wykona bez zrobienia rdzenia ( ok 7.000zł :( )

 

jedynym dostepnym materialem jest rura stalowa ( nierdzewka , kwasowka lub zwykla - bez znaczenia bo i tak sie nie nada ... ) - masa takiej rury jest tak duza ze bedzie cie uginac pod wlasnym ciezarem ... :(

 

dostepne sa tez rury papierowe - szlunkowe - mozna by sie pokusic o usztywnienie takiej rury laminatem na bazie wlukna weglowego , ale przedewszystkim rura papierowa nie trzyma parametrow ( odchylka od osi , elipsoidalnosc ? ) , a pozatym nie wiedomo czy cos z tego by wyszlo... co prawda jest pewna szansa na wykonanie takiej rury w Zakładzie Elektrotechniki we Wrocławiu http://www.iel.wroc.pl/?Page=_bdvo34u059jp58 , ale jest wiecej niewiadomych niz gwarancji ...

 

jest jeszcze koncepcja aby zrobic konstrukcje kratownicowa - tylko pytanie czy taka konstrukcja nada sie do refraktora ?

 

wyobrazam ja sobie jako kratownice 2 czesciowa : pomiedzy obiektywem a elementem mocujacym do montazu + druga czesc ( mniejszej srednicy ) pomiedzy montazem a elementem z wyciagiem

 

pytanie drugie : czy przy konstrukcji kratownicowej niezbedne beda diafragmy ? moze byc problem z ich zamontowaniem przy tego typie konstrukcji

 

zalozenia : ma byc to typowo stacjonarny teleskop , wiec nie musi byc latwo i szybko demontowalny , zalezy mi na naj najmniejszej masie ktora finalnie i tak wyjdzie wzglednie duza ( sam obiektyw w oprawie juz jest ciezki ) , planuje powiesic go na paralaktyku i uzywac do obserwacji wizualnych planet

 

za wszelkie rady i pomysly z gory dzieki

 

zdjecie gotowego teleskopu znalezione w sieci : http://www.kendauzat.net/tele/600dauzat222.jpg

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z podobnym problemem zderzył się Hans: http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=11477 budując swojego 11" newtona, ... wybrał papierową

 

taką rurę alu znaleść ciężko, a kratownica? hmm

może to Ci się przyda: http://www.lumex.com.pl/polski/quadrosystem.html

gotowe elementy, chyba akurat pod Twój refraktor

 

tylko jak to będzie wyglądać:

quadro.jpg

bardziej do dźwigu podobne niż do teleskopu :)

 

a tu pytałeś: http://www.blecha.at/pl/a110-rundrohre-gross.html

średnica 220mm/5mm ścianka, waga 9,11 kg/mb

to chyba coś dla ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ogolnie mialem na mysli konstrukcje kratownicowa taka jak taurusie , ale jeszcze nie wiem czy Mirek jest w stanie wykonac taki nietypowy szkielet

 

dzieki za linki , szczegolnie ten z rurami Al sie przyda - tak rura sr 250 mm ze scianka 5 mm byla by dobra :) jutro znajde przedstawiciela - ciekawe ile beda sobie zyczyc za taka rure - podejrzewam ze trzeba kupic cale 6 m ... moze ktos jeszcze bedzie budowal takie dzialo ? :)

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzwonilem do firmy BLECHA w austrii- okazalo sie ze co prawda maja polska wersje strony ale po polsku raczej ciezko sie z nimi dogadac... wyslalem maila ale podejrzewam ze cena wraz z transportem bedzie kosmiczna bo mozna kupic tylko caly kawalek 6 m...

 

jezeli juz kupowac porzadna rure to z wlasciwego stopu , i tu pytanie ( moze jest na forum jakis metalurg :) ) : jaki stop Al bylby najlepszy ? moze stop Al-Mg ? zalezy mi aby byla jak najlzejsza i jak najsztywniejsza

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety odpowiedz na twoje pytanie nie jest prosta.

Wiadomo, ze zalezy ci na trwalosci i wytrzymalosci ale najpierw trzeba by policzyc jakie obciazenia bedzie znosic aluminium i potem mozna by dokladnie dobrac sklad.

Niestety w zyciu nie jest rozowo i pewnie bedziesz musial zadowolic sie jednym ze stopow proponowanych przez producenta.

Dobrze kombinujesz z tym magnezem, prawdopodobnie kapeczka manganu tez by nie zaszkodzila.

Natomias staraj sie unikac zbyt wielu domieszek, aluminium bedzie twardsze ale bedzie tez mniej wytrzymale.

Jak zwykle bedzie trzeba znalezc zloty srodek :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin, zastosowanie duralu o mniejszej, czy większej wytrzymałości nie wpłynie znacząco na wzrost sztywności! W przypadku takiej tuby o sztywności decyduje moduł Younga materiału, a ten niewiele różni się pomiędzy zwykłym aluminium, a jakimś bajeranckim duralem.

 

W twoim przypadku najtańszym rozwiązaniem będzie chyba pomarańczowa rura PCW fi250x6.2x3000 - kosztuje niecałe 200zł - także myślę że możesz zaryzykować...

Ja mam tubę zrobioną z takiej rury (co prawda liliput 152/1200 :) ) i nie zauważyłem w niej zmian w kolimacji pomiędzy horyzontem, a zenitem.

Podaj orientacyjną masę celi to policzę mniej więcej o ile taka tuba z PCW będzie się uginała w porównaniu z aluminiową.

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy tak długie PVC zadziała okaże się w praniu. rozszerzalność temperaturowa moze nabroić.

 

diafragmy powinny być zawsze chyba żebyś zastosował rure DN1500 :szczerbaty:

 

ps moze byś zrobił długą skrzynie drewnianą ala kufer?

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bartolini : wydaje mi sie ze rura PCV sie nie nada przy tej dlugosci , ale jezeli masz mozlowosc policzenia ugiecia tych dwoch materialow to bede wdzieczny , jezli kupilbym rure Al to bedzie to stop 6060 gr scianki 3-4 mm ( w sumie nie wiem czy nie potrzeba grubszej scianki - przyjalem to tak troche na oko :/ )

 

wlasnie zwazylem obiektyw w celi i wazy 5,7 kg , do tego trzeba doliczyc odrosnik pewnie z 1-2 kg , na drugim koncu rury trzeba doliczyc ok 4-5 kg ( wyciag , mocowanie wyciagu , szukacz , okular ....)

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti :

rozszerzalność temperaturowa moze nabroić.

 

PCV ma wieksza rozszerzalnosc ?

 

diafragmy powinny być zawsze chyba żebyś zastosował rure DN1500

 

jasne :ha:

 

ps moze byś zrobił długą skrzynie drewnianą ala kufer?

 

to juz wole chyba ta DN1500 :ha:

 

pozdrawiam

Marcin

 

PS a co do tych diafragm to wydaje mi sie ze jezeli bylaby to konstrukcja kratownicowa a'la taurus to diafragm nie potrzeba , bo przeciez diafragmy sa po to aby zniwelowac odbicia od scianek tubusa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PCV ma wieksza rozszerzalnosc ?

 

PVC ~0,08mm/m/K

2,5m rura z 20°C do -10°C straci 6mm długości plus naprężenia które pokrzywia jakoś oś a to sie w praktyce okaze jak :]

 

PS a co do tych diafragm to wydaje mi sie ze jezeli bylaby to konstrukcja kratownicowa a'la taurus to diafragm nie potrzeba , bo przeciez diafragmy sa po to aby zniwelowac odbicia od scianek tubusa

a brezent nie bedzie odbijał światła? bez brezentu sie nieda bo wyciag jest skierowany w góre na wprost i będzie sie zaświetlał wszystkim co "u góry"

 

ps. moze lunete heweliusza czyli diafragmy przekłute prętami (rurkami)

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti :

PVC ~0,08mm/m/K

2,5m rura z 20°C do -10°C straci 6mm długości plus naprężenia

 

to sporo - nie myslalem ze az tyle :(

 

a brezent nie bedzie odbijał światła? bez brezentu sie nieda bo wyciag jest skierowany w góre na wprost i będzie sie zaświetlał wszystkim co "u góry"

 

faktycznie - o tym nie pomyslalem - czyli jednak bez brezentu ( i diafragm ) sie nie obejdzie

 

dzieki

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może znalazłem coś dla Ciebie Marcinie

rurę z kwasówki średnica 255mm, grub. ścianki 2mm

http://www.rentrans-stal.pl/rury.htm

 

sumas , dzieki za linka ale niestety kwasowka sie nie nada :( mam pelny dostep do kwasowek bo wspolpracuje z firma ktora robi rury do kominow - ich jako pierwszych pytalem o rure - niestety kwasowka jest bardzo ciezka i ma duzo wieksze ugiecie niz aluminium , sama rura ugiela by sie pod wlasnym ciezarem

 

na dzien dzisiejszy jest szansa na rure Al w firmie Avanti http://www.avanti.com.pl/?mdt=aluminium/ru...inium/aluminium ze stopu 6060... jutro okaze sie czy cos znalezli

 

pozdrawiam

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od dluzszego czasu probuje zdobyc rure na tubus refraktora 222mm f/12 - niestety zaden sensowny material nie da dostania :

 

rura z aluminium : nawet z zagranicy nie da sie sciagnac bo albo za gruba scianka albo za krotka rura a zwykle problem z tak duza srednica :( , zwinac sie nie da bo zwijarki maja albo za maly przekroj albo za mala dlugosc ( problem z polaczeniem )

 

rura kompozytowa : orginalna z wlokna weglowego jest bardzo droga ( min 10.000zł :( ) , a w polsce nikt tak duzej rury ( 1 szt. ) nie wykona bez zrobienia rdzenia ( ok 7.000zł :( )

 

jedynym dostepnym materialem jest rura stalowa ( nierdzewka , kwasowka lub zwykla - bez znaczenia bo i tak sie nie nada ... ) - masa takiej rury jest tak duza ze bedzie cie uginac pod wlasnym ciezarem ... :(

 

dostepne sa tez rury papierowe - szlunkowe - mozna by sie pokusic o usztywnienie takiej rury laminatem na bazie wlukna weglowego , ale przedewszystkim rura papierowa nie trzyma parametrow ( odchylka od osi , elipsoidalnosc ? ) , a pozatym nie wiedomo czy cos z tego by wyszlo... co prawda jest pewna szansa na wykonanie takiej rury w Zakładzie Elektrotechniki we Wrocławiu http://www.iel.wroc.pl/?Page=_bdvo34u059jp58 , ale jest wiecej niewiadomych niz gwarancji ...

 

jest jeszcze koncepcja aby zrobic konstrukcje kratownicowa - tylko pytanie czy taka konstrukcja nada sie do refraktora ?

 

wyobrazam ja sobie jako kratownice 2 czesciowa : pomiedzy obiektywem a elementem mocujacym do montazu + druga czesc ( mniejszej srednicy ) pomiedzy montazem a elementem z wyciagiem

 

pytanie drugie : czy przy konstrukcji kratownicowej niezbedne beda diafragmy ? moze byc problem z ich zamontowaniem przy tego typie konstrukcji

 

zalozenia : ma byc to typowo stacjonarny teleskop , wiec nie musi byc latwo i szybko demontowalny , zalezy mi na naj najmniejszej masie ktora finalnie i tak wyjdzie wzglednie duza ( sam obiektyw w oprawie juz jest ciezki ) , planuje powiesic go na paralaktyku i uzywac do obserwacji wizualnych planet

 

za wszelkie rady i pomysly z gory dzieki

 

zdjecie gotowego teleskopu znalezione w sieci : http://www.kendauzat.net/tele/600dauzat222.jpg

 

pozdrawiam

Marcin

 

Szanowny Kolego.Pomyśl nad rurą z drewna z przysłonami na wzdłużnikach.To tak jakbyś budował łódż.Mógłbym Tobie w tym pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuż przed Sylwestrem pomyślałem o skróceniu Twojej gigantycznej ogniskowej w systemie Schaera.Dało by to dużą zwartość konstrukcji do ok.80/90 cm.długości.System ten wprowadza dwa lustra płaskie między obiektyw a okular.Taki refraktor wygląda może nietypowo ale jest sterowalny .

Dosiego Roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na anglojęzycznych stronach te konstrukcje nazywają się "folded refractor":

Wiem o dwóch typach budowy - z jednym (plus kątówka za wyciągiem) lub dwoma dużymi lustrami.

Niestety jedyną zaletą (choć niebagatelną dla obiektywów rzędu f15 i więcej) tej konstrukcji są kompaktowe wymiary takiego refraktora.

Wady to cena luster płaskich - z tego co się orientuję takie lustro płaskie jest dużo droższe od np. lustra parabolicznego teleskopu newtona o danej średnicy. Druga wada to wprowadzanie dodatkowych elementów układu optycznego.

folded_refractors.JPG

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację bartolini. Zaletą w porównaniu do tradycyjnej rurowej budowy refraktora jest jedynie kompaktowość konstrukcji. Dodatkowe elementy optyczne zmniejszą sprawność teleskopu, a cena wzrośnie. Był kiedyś artykuł na ten temat w Sky&Telescope. Gość miał refraktor 127mm f15 właśnie tej konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W rozwiązaniu z dwoma dużymi lustrami pierwsze lustro powinno mieć 2/3 średnicy obiektywu + jakieś 40mm*1/3 żeby nie winietowało z długoogniskowymi okularami - czyli 160mm

W rozwiązaniu z jednym lustrem zwierciadło płaskie musi mieć 1/2 średnicy obiektywu + 40*1/2 czyli jakieś 130mm średnicy.

Ogólnie jak już ktoś się decyduje na refraktor to w lustra się pakować, kolimować......?

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

dlugo nie pisalem w temacie refraktora , jednak nie oznacza to ze w tym nic sie nie dzieje , otoz dzieje sie sporo :). Mirek Dymek podjął sie wykonania tubusa w konstrukcji szkieletowej z aluminium - podobnej do tej w Taurusach . Konstrukcjia jest prawie gotowa - pozostało jedynie malowanie proszkowe oraz uszycie pokrowca . Poniżej zamieszczam zdjęcia konstrukcji refraktora - wyglada obiecujaco :):D

 

012.jpg

008.jpg

015.jpg

 

W przyszlym tygodniu pierwsze swiatlo :):helo:

 

pozdrawiam !

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.