Jump to content

Mała lornetka Coronado


Charon_X
 Share

Recommended Posts

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=296

 

Czy ktoś ma taką lornetkę ? Czy warto kupić ?

Dotychczas widziałem, że produkty Coronado są pioruńsko drogie, a cena tej małej lornetki jest bardzo przystępna 369 zł. Ma ktoś może jakieś zdjęcie Słońca zrobione przez taką lornetkę ? Czy cała tarcza Słońca mieści się w polu widzenia ?

Link to comment
Share on other sites

Przepraszam, że się 'podczepię' pod temat, ale ja też rozważam zakup taki zakup:

http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=297

Coronado 12x60. Co do widoczności Słońca, to niestety 10 krotne powiększenie to niewiele. Ja mam starą rosyjską lunetę 20x50 do której kupiłem folię http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=222

i przy takim powiększeniu długość średnicy Słońca to mniej więcej połowa obszaru widoczności.

Link to comment
Share on other sites

Jeżeli prawdziwa jest informacja, iż lornetka waży 250 gram, to mam obawy czy to nie jakiś plastykowy szajs. Co prawda to tylko 25-tka, ale same pryzmaty dachowe muszą przecież swoje ważyć. Z drugiej strony to żaden "noname" tylko Coronado. Najlepiej byłoby usłyszeć opinię posiadacza tego sprzętu. Zaraz sprawdzę, czy nie pisali o niej na cloudynights.

Link to comment
Share on other sites

ABC mam 10x25 też dachową ale zwykła ( bez filtra ) Słońca nią nie obserwowałem ale Księżyc mieści się w całym polu.

Pomyśl też nad filtrem do zwykłej lornetki :Beer: ale coś czuje że rozważałeś też taka opcję ;)

 

Folię baadera juz mam, teraz tylko oprawę muszę zrobić do telepa (60/700). W planie jest jeszcze oprawa tej folii do lornetki (10x50) i ew. do jakiś tekturowych okularków.

Tylko, że folia nie pokaże np. protuberencji, rozbłysków itp. Teleskopy Coronado kosztuja nim. ok. 3000 zł, ta większa lornetka dla mnie za droga, a same filtry Coronado tez są bardzo drogie, więc nic tańszego niż ta mała lornetka chyba nie ma.

Link to comment
Share on other sites

Ale przeczytałeś, że te lornetki mają filtr światła białego a nie H-alfa?

Bo lornetka z H-alfa też jest, ale "nieco" droższa: Binomax Canon

 

Właśnie przeczytałem o tym filtrze na www.astro4u.net. Miałem teraz o tym napisać ale widzę, że mnie uprzedziłeś. Tą lornetkę zobaczyłem wczoraj na stronie o 3 w nocy i rzeczywiście wskutek późnej pory nieprzeczytałem zbyt uważnie opisu, a w tym filtrze kryje się cała podpucha. O protuberencjach też tam nic nie pisze więc ich nie widać.

Więc informuję kolegę za017, żę ta druga lornetka też ma filtr światła białego.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.