Skocz do zawartości

Mały początek maratonu Messiera


Gość Vader

Rekomendowane odpowiedzi

M33 widać gołym okiem .Nie widać jej jako rozmytej plamki jak to sobie może ktoś wyobrażać.

Poprostu coś tam majaczy coś mini mini jaśniejszego od tła.Dostrzec ją jednak może tylko DOŚWIADCZONY

obserwator.Z M13 jest już lepiej tako rosmyta gwiazdaka ,ale z M 15 jest tak samo trudno jak z M33

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dajcie już spokój z tą M33. Było już na forum kilka wątków gdzie się to przewijało.

Widać ją i koniec!! B)

Podstawowe warunki:

-Dobry wzrok (oskar tu odpadasz w przedbiegach :rolleyes: )

-Przyzwoite niebo (nie koniecznie bieszczady, ja widziałem 3 km od miasta gdzie łuna dawała prawie na 1/3 nieba)

-Dłuuuga adaptacja wzroku

-Bardzo dobra przejrzystość powietrza.

-M-ka w zenicie

 

M33 widać gołym okiem .Nie widać jej jako rozmytej plamki jak to sobie może ktoś wyobrażać.

Poprostu coś tam majaczy coś mini mini jaśniejszego od tła.Dostrzec ją jednak może tylko DOŚWIADCZONY

obserwator.Z M13 jest już lepiej tako rosmyta gwiazdaka ,ale z M 15 jest tak samo trudno jak z M33

Hehe. Pierwszy raz dostrzegłem ją jak dopiero poznawałem niebo i znałem tylko kilka jaśniejszych obiektów.

Patrzyłem sobie na okolice M31 i nagle coś zaczęło majaczyć, jak napisałeś. Przyjrzałem się lornetką, sprawdziłem na mapie i... odkryłem galaktykę :helo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie M 31 widac golym okiem, ale bede szczery - kiedy za 1 razem staralem sie odnalesc tego smoka w 25mm to mialem problemy, a niebo bylo wtedy 7/10. Ostatnio mialem nawet przygode, ze widzialem ja w szukaczu a nie widzielem w RKE 32mm :szczerbaty: . M 13 to chyba latwizna - pierwszy obiekt jaki widzialem przez synte 8,a zaraz po nim M 57- rownie latwe. Jak narazie najbardziej znerwicowany bylem przy M 101...nawet nie wiem czy ja widzialem .... :szczerbaty:

 

vader gratulki z powodu udanych obserwacji i tylko pozazdroscic ferii :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem początkowo inne problemy. Przez kilka pierwszych obserwacji eMek w Wielkiej Niedźwiedzicy znajdowałem NGC 5474, myśląc, że to jest M101. Dopiero gdy przeczytałem jak wielka jest ta M101, skojarzyłem co i jak- i dalej już było zupełnie extra :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja M101 szukałem jakieś 0,5h. Bardzo słabo było ją widać, trochę jaśniejsza od tła. Mój dotychczasowy wynik Messiera przez jedną nockę to M:1,13,31,32,33,35,42,43,44,45,49,58,60,78,81,82,86,101,104,110, hiady, h i ch

Edytowane przez Maciek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kotła z widzialnymi gołym okiem Messierami dowalę jeszcze oczywistą M13 i M92. Kilka lat temu podczas tygodni spędzanych na Kudłaczach, kiedy z Michałem Drahusem budowaliśmy stację obserwacyjną, to było zdaje się czas pojaśnienia komety C/ 2001 A2 Linear (rozbiliśmy jej oceny gołym okiem), obserwowaliśmy z powodzeniem zarówno wspominaną wcześniej M33 ale i M92. Tam było niebo w skali Bortla pomiędzy 3 a 4. Teraz Kudłacze mają zdecydowanie 4 ale nadal widać tam M33.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.