Skocz do zawartości

Mały początek maratonu Messiera


Gość Vader

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj z racji, że było super wygwieżdzone niebo i, że zmieniły mi się plany na niedziele. Około 19:30 wyszedłem za dom i zostałem sam na sam z niebem :D

Pokolei zaliczałem gwiazdozbiory: Oriona, Zająca Duże Psa,Byka, Woźnicę, Bliżnięta, Raka, Lwa, Małą Niedźwiedzicę, Hydre, Rufe, Małego Psa, Jednorożca, Rzeke Erydan, Baran, Trójkąt, Andromede, Kasjopeje, Łabędzia, Perseusz, Psy Gończe, Wolarz, Ryś, Mały Lew, Smoka... Niestety zachmurzyło się napierw około 21:30, a gdy przed 23:00 poszedłem dalej obserwować, to zachmurzyło się ponownie o 24:20. Także mój wczorajszy wynik wprzedstawia się tak:

 

M 1

M 3

M 29

M 31

M 33

M 34

M 35

M 36

M 37

M 38

M 39

M 41

M 42

M 43

M 44

M 45 (Plejady)

M 46

M 47

M 48

M 51

M 52

M 63

M 65

M 66

M 67

M 76

M 78

M 79

M 81

M 82

M 93

M 94

M 95

M 96

M 103

M 105

M 106

Mel 25 (Hiady)

NGC 884

NGC 869

NGC 1499

NGC 1528

NGC 2158

NGC 2204

NGC 2244

NGC 3628

 

Mam nadzieję, że nic nie przeoczyłem w wypisywaniu. Jak patrzyłem na Jednorożca to zapomniałem o M 50 :szczerbaty:. Dodam że oglądając M 3 i M 39 to przez pole widzenia lornetki (7x50) przeleciały mi dwa meteory

 

Używałem jeszcze Skyluxa, oczywiście oglądałem też Saturna.

 

Zasięg widoczności gołym okiem oceniłem na około 5 - 5,5 mag

 

To chyba na tyle jak narazie :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj dołożyłem do tego:

M 2

M 15

M 32

M 50

M 77

M 110

 

Próbowałem jeszcze M 74, ale po niedługim czasie poddałem się, bo musiałem skończyć obserwacje.

 

Zasięg podobnie jak wcześniej około 5 - 5,5 mag.

 

Może też inni dołączą się do przedstawienia swoich wyników w tej kwesti B) myślę w szczególności o mniej doświadczonych obserwatorach, choć każdy mile widziany :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M74 to wredne bydle, pamietam jak kiedys pare ladnych obserwacji poswiecilem na ten szajs i nic.

Trezba naprawde dobrego nieba. Ostatecznie wreszcie mi sie udalo przez Newtona 90/900 i to w miescie ale bylo ciezko.

I tak najtrudniejsze sa gromady kuliste tuz nad horyzontem, czasami moze sie zdarzyc, ze przez kilka lat nie trafisz na odpowiednie warunki(przynajmniej ja tak mam) :D

Edytowane przez dobsonme
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M74 to wredne bydle, pamietam jak kiedys pare ladnych obserwacji poswiecilem na ten szajs i nic.

Trezba naprawde dobrego nieba.

I tak najtrudniejsze sa gromady kuliste tuz nad horyzontem, czasami moze sie zdarzyc, ze przez kilka lat nie trafisz na odpowiednie warunki(przynajmniej ja tak mam) :D

 

Bez paniki. Właśnie przekopałem sie przez mój notatniczek i znalazłem wpis obserwacji M74 przez newtona 6" przy dobrych warunkach (brak struktury).

 

A tak powinna wygladać w okularku newtona klasy 10" pod bardzo dobrym niebem. (przy słabszych warunkach żadnych szans na struktrurę ramion)

 

(fotka z C102VW)

 

M74_2.jpg

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiem, że wychodzi troche mało czasu jak na jeden obiekt :szczerbaty: , ale niektóre tylko przegladałem w lornetce tak około 1 min. Także nazbierało się troche więcej czasu na inne widoczki...

 

Szkoda, że nie mam jeszcze feri, to ta lista by się wydłużyła, tym bardziej, że w niedziele do samego rana było idealnie wypogodzone niebo, wczoraj też choć troche było cirriusów, ale może akurat od 10 lutego jak zaczne ferie, bedzie czyste niebo.

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj z racji, że było super wygwieżdzone niebo i, że zmieniły mi się plany na niedziele. Około 19:30 wyszedłem za dom i zostałem sam na sam z niebem :D

Pokolei zaliczałem gwiazdozbiory: Oriona, Zająca Duże Psa,Byka, Woźnicę, Bliżnięta, Raka, Lwa, Małą Niedźwiedzicę, Hydre, Rufe, Małego Psa, Jednorożca, Rzeke Erydan, Baran, Trójkąt, Andromede, Kasjopeje, Łabędzia, Perseusz, Psy Gończe, Wolarz, Ryś, Mały Lew, Smoka... Niestety zachmurzyło się napierw około 21:30, a gdy przed 23:00 poszedłem dalej obserwować, to zachmurzyło się ponownie o 24:20. Także mój wczorajszy wynik wprzedstawia się tak:

 

M 1

M 3

M 29

M 31

M 33

M 34

M 35

M 36

M 37

M 38

M 39

M 41

M 42

M 43

M 44

M 45 (Plejady)

M 46

M 47

M 48

M 51

M 52

M 63

M 65

M 66

M 67

M 76

M 78

M 79

M 81

M 82

M 93

M 94

M 95

M 96

M 103

M 105

M 106

Mel 25 (Hiady)

NGC 884

NGC 869

NGC 1499

NGC 1528

NGC 2158

NGC 2204

NGC 2244

NGC 3628

 

Mam nadzieję, że nic nie przeoczyłem w wypisywaniu. Jak patrzyłem na Jednorożca to zapomniałem o M 50 :szczerbaty:. Dodam że oglądając M 3 i M 39 to przez pole widzenia lornetki (7x50) przeleciały mi dwa meteory

 

Używałem jeszcze Skyluxa, oczywiście oglądałem też Saturna.

 

Zasięg widoczności gołym okiem oceniłem na około 5 - 5,5 mag

 

To chyba na tyle jak narazie :szczerbaty:

 

Musisz mieć super warunki obserwacyjne. Tymbardziej, że nie masz jakiegoś super sprzętu. Ja też mam lornetkę Tento tylko troche lepszą 10x50, ale refraktor słabszy 60/700. Nigdy nie udało mi się dojrzeć M1, M78, M66, M65, M51, chociaż szukałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warunki obserwacyjne faktycznie rewela,powiem tylko tyle ze po wyjściu przed dom,bez rzadnej akomodacji

trzeba chwilę postać zeby coś zobaczyć.

W przciętną noc bezksiężycową po 45min akomodacji oka gwiazdy poniżej 6 m.

Ale to nie tylko ciemne tło ,to efekt działania kilku czynników:ciemne tło,wysoka jakość okularów,1 godzina

akomodacji w całkowitych ciemniściach,gimnastyka oka przed obserwacją,różne techniki obserwacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć super warunki obserwacyjne. Tymbardziej, że nie masz jakiegoś super sprzętu. Ja też mam lornetkę Tento tylko troche lepszą 10x50, ale refraktor słabszy 60/700. Nigdy nie udało mi się dojrzeć M1, M78, M66, M65, M51, chociaż szukałem.

 

Co do warunków to moja miejscowośc ma około 14 tys. mieszkańców, ja mieszkam we wschodniej części, a do najbliższej większej miejscowości mam 10 km w kierunku NW, lub 16 km na wschód i jeszcze dalej. Także otaczają mnie przeważnie wsie, w których od 24 wyłączane są światła uliczne. Pozatym do okoła jest dużo lasów. Na widoczność nie narzekam :szczerbaty:

 

M 1, M 78 i M 51 widać bez problemu, M 65 i M 65 miałem małe problemy, ale przy pomocy zerkania na 100% je widziałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vader to co zrobiłeś to nie jest maraton Messiera... to już sprint Messiera :szczerbaty:

 

Gratuluje zaliczenia kolekcji, którą tu przedstawiłeś, szkoda tylko, że przy każdej emce nie napisałes chociaż kilku słów o tym jak wygladała, czym ją ustrzeliłeś i jakie były twoje wrażenia.

 

pozdrawiam

moralez

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy następnej cześci łapania, pewnie dopiero na feriach, ktore mam od 10 lutego, myśle posiedzieć cała noc (mam nadzieje, że będzie cieplej), to postaram się dać jakieś opisy. Choć pewnie będe musiał to zapisywać, bo żeby to wszystko zapamiętać :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vader czym zobaczyłeś M65 i M66?

A patrzyłem przez Skyluxa, jak już wcześniej pisałem

M 65 i M 65 miałem małe problemy, ale przy pomocy zerkania na 100% je widziałem.
Wtedy co obserowałem to były super warunki. Ale rewelacyjne warunki to były 21 stycznia, po przejściu frontu. Widziałem spokojnie M 33 gołym okiem. Zasięg zszedł poniżej 6 mag. Nawet koleżanka z klasy następnego dnia, pytała się czy widziałem wczoraj niebo. Poprostu wyglądało genialnie. Mam nadzieje, że będzie takie na feriach to zaszalejemy :helo:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widziałem spokojnie M 33 gołym okiem. Zasięg zszedł poniżej 6 mag.

 

m33 gołym okiem ? dziwie sie bo ja nigdy nie widziałem m33 gołym okiem, może chodzilo o m31 ?

Mimo że ma ok 5,8 mag, a ty pisałeś że zasięg zszedł poniżej 6 mag - w takim razie gratuluję nieba.

Edytowane przez motor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi na ostatni post Hansa

Szkic M 74

 

N.235mm-f/4.7,123x(Tele Vue Nagler 9mm) widoczność(w skali 10)-9

01.11.2000r. Wycinek pola widzenia,kontrast podniesiony dla uwypuklenia szczegółów.

Kurcze , faktycznie tak było widać przez 23cm? Ja ją kiedyś widziałem w miód-warunkach przez lornetkę 5cm, ale w tym samym czasie przez 20cm nie widziałem żadnej struktury, nawet śladu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja obserwuję w 8" i Plosslu 8 mm coś pośredniego pomiędzy szkicem Erika, a tym: http://www.skyrover.net/ds/ds_detail.php?id=170 (włączać "Inverse"!). Z pewnością lepsza adaptacja wzroku, na którą tak bardzo Erik zwracał uwagę w którymś ze swoich postów, może znacząco podnieść obraz.

 

Co do uwagi Oskara- na tej samej stronie Skyrovera jest link do szkicu M33 z wpisem "telescope - none": http://www.skyrover.net/ds/ds_detail.php?id=171 ;)

Nie widywałem jej gołym okiem, ale chyba nie jest to niemożliwe, biorąc pod uwagę dość znaczną jasność powierzchniową i niezbyt duże wymiary kątowe. Ja się cieszyłem, jak łapalem ją w szukaczu, no ale z reguły miałem ją nad łuną miasteczka :)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może chodzilo o m31 ?
Nie, napewno była to M 33 (wiem gdzie znajduje się na niebie).

 

Już Ci zazdrościmy tego szaleństwa na feriach z koleżanką
:ha: dobrze, że nie widzi tego moja dziewczyna :szczerbaty:

Naprawde, jak widziałem wtedy niebo, to moją szczękę, jakbym mógł to szukałbym pewnie po drugiej stronie Ziemi. Poprostu genialny widok. Gdyby nie łuna od sąsiedniego miasta (byłem wtedy na wsi u dziewczyny ) to Droga Mleczna byłaby widoczna od horyzontu do horyzontu (z jednej strony była do samej ziemi).

Chyba, że mam dziwny wzrok :huh: przeważnie pisze w książkach, że gołym okiem widać w Plejadach 6-7 gwiazd. Ja dość często, widze 9. Także nie wiem... :rolleyes:

Edytowane przez Vader
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.