Skocz do zawartości

Kudłacze - fotoreportaż


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Jak zwykle niestrudzony Janusz Wiland przygotowal przemily opis wydarzen z ostatniego Astro Zlotu w Kudlaczach. Dla mnie to szczegolnie wazne odkrycie (wlasnie znalazlem te zdjecia), poniewaz nie mialem mozliwosci pojechac na ten zlot. Jak ktos nie widzial, to polecam uwadze.

 

http://astrojawil.pl/kudlacze_2003.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że był Rysiek ze swoim TMB 150 . Pierwszej nocy mieliśmy sporego pietra bo obraz nie był za dobry . Na drugi dzień dojechał Janusz , coś tam poprawił w TMB i Marsidło było już boskie . Sprzętu było tyle że nie wiadomo było przez który teleskop patrzeć . Nie zapomnę Helixa i cirrusów Łabędzia które widzieliśmy Syriuszem . ( Nagler 31 + filtr UHC ) Długo by opowiadać . Lepiej szykujmy się na następny zlot w Jodłowie . ( 26-28 września ) Cały ośrodek na 60 osób czeka . No i góry , góry .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Adam, to moje TMB ( jeszcze bez chromacora ) . Po otrzymaniu sprzętu od Ludesa byłem zmuszony wyciągnąć soczewkę i czyścić od środka. Później za mocno ją skręciłem i obraz był do d...Pierwszej nocy na Kudłaczach byłem mocno rozczarowany. Na drugi dzień przyjechał Janusz, ocenił sytuację i po kilku minutach i manipulacjach przy oprawie soczewki nie ten teleskop :D :shock: . Chwała mu za to :wink: . Myślę, że mimo innej mechaniki niż w Twoim byłym Celestronie optyka nie jest lepsza . Miałeś dobry egzemplarz, jak wielokrotnie pisałeś. Achromat f/8 wymaga jednak Chromacora, bo na jasnych obiektach widać fiolecik.Można też zastosować przesłonę, o czym wspominał Mirek Krasnowski na Kudłaczach :D:D:D ( chodzi o Jachrankę i numer który mu zrobiłeś ). Pozdrawiam ! Rysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie ;) - zmniejszenie aperatury zmniejsza aberacje z oczywistych powodow, ale nie bardzo rozumiem, dlaczego nie zmniejsza jakosci obrazow, czy szczegolow. Pamietam, ze sporo testowalem przeslone na Jowiszu. Wtedy nawet doszedlem do wniosku, ze 120 do Jowisza by wystarczyla. Na DS ta dodatkowa ilosc swiatla pewnie swoje robi, ale przy przecietnych warunkach seeingowych na planetach jakos strasznie nie wnosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do planet wystarczyła by przesłona 120mm, ale z ogniskową tej 150-tki czyli 1200. Wtedy to już f/10, a nie f/8 :wink: . Normalnie 120- tka ma 1000mm ogniskowej ( chodzi mi o Syntę ) i efekt ten sam - fiolecik i jak to Janusz mówi, dla wymagających klientów - Chromacor :lol: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie.

Po regulacji Rysiowego refraktora obrazy pyły pięknę szczegónie było to widać w gramadach otwartych w perseuszu. EQ-6 dopełniał dzieła zniszczenia, w pierwszym dniu nawet nie wiedzielśmy że automatcznie prowadzi obiekty :).

Żeby zpotęgowac doznania obok ustawiłem mojego Celestrona 102 F/2 i można było zobaczyć jak różnią się te same obiekty w najmniejszym i największym refraktorze.

Różniły się :)

Mój Celestron był ztuningowany przez zmanę łączki kąntowej na 2 calową i dodaniu chromacora zrobionego na miejscu za pomocą chirurgicznych nożyczek i pudełka po ciastkach.

Po dodaniu rysiowych okularów ten malutki refraktorek widział niesamowicie :)

Pozdrawiam wszystkich z którymi się spotkałem i do następnego zlotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.