Skocz do zawartości

SOLSTICE POINT


mmauriced

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy pisze w dobrym temacie i na dobrym forum ale mam do was małe pytanko.

Mianowicie bawiąc się Starry Nightem zauważyłem że punkty przesileń leżą dokładnie na przecięciu się równika galaktycznego i równika ekliptycznego przy czym 22 grudnia słońce leży dokładnie w punkcie przesilenia zimowego.

A problem polega na tym że nie moge sobie wyjaśnić jaki wpływ na to ma linia drogi mlecznej (równik galaktyki)

Przecież jedynie może tu być oddziaływanie grawitacyjne. Na wikipedii i wszelkich innych słowniczkach nie ma nic o tym aspekcie przesileń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A problem polega na tym że nie moge sobie wyjaśnić jaki wpływ na to ma linia drogi mlecznej (równik galaktyki)

Przecież jedynie może tu być oddziaływanie grawitacyjne. Na wikipedii i wszelkich innych słowniczkach nie ma nic o tym aspekcie przesileń

 

Moim (skromnym) zdaniem grawitacja nie ma tu nic do rzeczy. Dlaczego? Calkujac sile grawitacyjna po kole otrzymujemy, ze przyczynki od mas dm sie znosza po przeciwleglychg stronach, bo co prawda przyblizszym brzego sila jest wieksza, ale jest jej jakby "mniejsza" ilosc, po drugiej stronie sily sa male, ale od wiekszej ilosci mas. NO brzmi to niezbyt chyba zrozumiale, moze ten rownie slaby rysunek cokolwiek rozjasni: ;)

grav.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A problem polega na tym że nie moge sobie wyjaśnić jaki wpływ na to ma linia drogi mlecznej (równik galaktyki)

No bo nie ma żadnego wpływu :) Na skutek precesji punkty równonocy, jak i punkty przesileń wędrują wzdłuż ekliptyki. Jeden taki cykl trwa ok. 26,000 lat. Przypadkowo żyjemy akurat w okresie, gdzie punkt przesilenia zimowego leży niemal dokładnie na równiku galaktycznym. Jeszcze dokładniej - nastąpiło to w 1998 roku i obecnie punkt ten powoli się od równika Galaktyki oddala.

Fakt ten ma pewne znaczenie w teoriach głoszących "koniec świata" w 2012 roku. Główną rolę gra tam kalendarz Majów, którego cykl kończy się 21 grudnia 2012, i chyba żeby było bardziej pikantnie piewcy tej daty tweirdzą, że również tego dnia punkt przesilenia zimowego pokryje się z równikiem galaktycznym, nie przejmując się za bardzo, że miało to już miejsce parę lat temu. Jednak faktycznie tego dnia kiedy wygasa kalendarz Majów, Słońce będzie w punkcie przesilenia i zakryje swoją tarczą równik galaktyczny. Tylko czy warto tak się tym tak bardzo podniecać - tego nie wiem.

Mam nadzieję, że coś wyjaśniłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.