Skocz do zawartości

Delta Optical raty i coś jeszcze


Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanko.

 

Ktoś brał sprzęt w DO na raty? Czy można te raty rozłożyć na 3 lata?

 

Drugie pytanko. Widziałem promocje Synty w DO tej 200/1000 na

'czarnym' HQ. Potrzebuję telepa do CCD z autoguidowaniem przez

np MaximDL (podkreślam _z_guidowaniem_ :) ). Czy nada się?

Mogę zapłacić (w ratach) max 3500PLN...

 

dzieki za pomoc!

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macieju w przypadku czarnego EQ6 - trzeba wlutować się w sterownik żeby dorobić do niego guide. Należy również pamiętać, że w czarnym są inne silniki a sterownik ma prędkości od 2x - w przypadku białego prędkość zdaje się zaczyna się od 1,25x Wg mnie do guide optymalna prędkość to 1,5x ale jest to uzależnione od tego jaki montaż posiada PE.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macieju w przypadku czarnego EQ6 - trzeba wlutować się w sterownik żeby dorobić do niego guide. Należy również pamiętać, że w czarnym są inne silniki a sterownik ma prędkości od 2x - w przypadku białego prędkość zdaje się zaczyna się od 1,25x Wg mnie do guide optymalna prędkość to 1,5x ale jest to uzależnione od tego jaki montaż posiada PE.

 

Pozdrawiam !

 

Kurcze to troche masakryczne...:) Właściwie to ja bym sterownik zamienił u siebie na Mela. Starając

sie jak najmniej ingerować w środek.... Nie mogę się doszukać co w sobie ma HEQ5 (ta czarna wersja) tzn silniki i jakie wyjścia (RS...?). Może ktoś ma fotki?

 

ST-7 ma autogudera do prowadzenia. W LX200 można ST podłączyć wprost do telepa (nie wiem czy nie trzeba by mieć jeszcze pomiedzy RelayBox-a..

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze to troche masakryczne...:) Właściwie to ja bym sterownik zamienił u siebie na Mela. Starając

sie jak najmniej ingerować w środek.... Nie mogę się doszukać co w sobie ma HEQ5 (ta czarna wersja) tzn silniki i jakie wyjścia (RS...?). Może ktoś ma fotki?

 

ST-7 ma autogudera do prowadzenia. W LX200 można ST podłączyć wprost do telepa (nie wiem czy nie trzeba by mieć jeszcze pomiedzy RelayBox-a..

 

pozdrawiam,

Maciek

 

Ja mam czarne HEQ5. Mieszkasz w Warszawie? Jak tak, to daj znać, obmacasz go sobie przed zakupem. A jak nie, to pytaj co i jak, a ja odpowiem.

 

Z pytań które padły

 

predkości manewrowania HEQ5 :

 

- gwiazdowa

- 2x

- 8x

- 16x

 

Wyjscia - tylko RJ45 do pilota/sterownika. Aby podpiac guider trzeba albo zakupić pilot z dodatkowym wysciem, albo samodzielnie takie wyscie w klasycznym pilocie wyprowadzić (względnie proste)

PE - Moja sztuka - ok. 17,5 - 19" Przecietnie 17- 23".

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam czarne HEQ5. Mieszkasz w Warszawie? Jak tak, to daj znać, obmacasz go sobie przed zakupem. A jak nie, to pytaj co i jak, a ja odpowiem.

 

Niestety Hans ja z Wielkopolski....

Wertuję te strony jak głupi :) A czy warto dopłacić i kupić HEQ5 SynScan-a? Plizz o plusy i minusy..

A gdyby posadzić na nim Skywatcher-a (z Dobs-a) 8"?

 

Dzieki za każdą radę!

 

pozdr,

Mac

Edytowane przez Maciej Reszelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciej - ja na Twoim miejscu brał bym pod uwagę dwa montaże: HEQ5 i EQ6 w wersji Syntrek - nie mają GoTo ale to jednyna różnica pomiędzy wersją SkyScan. Są drożesz od czarnej wersji, ale mają wejście na guider (kompatubilne z SBIG) oraz mają możliwość ustawienia na pilocie prędkości (trzeba by sprawdzić) od 1,25x do 800x (identycznie jak w wersji z GoTo). Jeżeli GoTo będzie Ci potrzebne to można dokupić za jakiś czas samego pilota. Idąc tym tokiem myślenia wybierał bym albo montaż pod odpowiedniej wielkości tubę albo max montaż za kase którą można w danym momencie uzbierać.

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciej - ja na Twoim miejscu brał bym pod uwagę dwa montaże: HEQ5 i EQ6 w wersji Syntrek - nie mają GoTo ale to jednyna różnica pomiędzy wersją SkyScan. Są drożesz od czarnej wersji, ale mają wejście na guider (kompatubilne z SBIG) oraz mają możliwość ustawienia na pilocie prędkości (trzeba by sprawdzić) od

 

Dzieki stoookrotne!! Jeszczejedno pytanie. Rozumiem że SynTrack różni siętylko tym, że nie ma pilota?

Układ portów jest ten sam? Czym właściwie róźni się wersja HEQ-5 od HEQ-5 Pro?

 

pozdrawiam,

Maciek

Edytowane przez Maciej Reszelski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma pilota tylko takiego prostego, wersja GoTo ma takiego rozbudowanego z wyświetlaczem itp. Porty są identyczne, identyczna jest płyta główna i identyczne są silniki - te trzy elementy są identyczne dla wersji białej (Syntrek i SkyScan). Czarna ma starsze silniki, inną płytę sterującą i inny sterownik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki stoookrotne!! Jeszczejedno pytanie. Rozumiem że SynTrack różni siętylko tym, że nie ma pilota?

Układ portów jest ten sam?

 

pozdrawiam,

Maciek

 

Nie.

 

SynTrack ma dodatkowy port do guideowania i inne silniki, może tez mieć pilota z GOTO lub bez. W Czarnym musisz go (port do guidera) dorobić (wzglednie proste lutowanko) albo dokupic pilota z wyjściem (podobno sa, ale nie kopałem za tym na razie z braku kasy na guider). Nic mi nie wiadomo o GOTO dla czarnej wersji HEQ5. Co do tuby SW 8" z dobsa. Masa jest taka, że HEQ5 da spokojnie rade, ale tuba synty dobsowej jest za delikatna aby posadzić ja ot tak na paralaktyku, trzeba kombinowac i to ostro (z wymiana tuby włącznie, a to już full ATM).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki stoookrotne!! Jeszczejedno pytanie. Rozumiem że SynTrack różni siętylko tym, że nie ma pilota?

Układ portów jest ten sam?

 

pozdrawiam,

Maciek

 

SynTrek ma pilota (bo jakby inaczej sterować napedami) tylko bez GoTo. To jest jedyna różnica. Jesli się chce można sobie potem dokupić pilota SynScan i wtedy się ma GoTo, PEC'a itp.

 

To jest wersja SynTrek (czyli bez GoTo):

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/photo.php?id=895

 

 

A to wersja SynScan albo SkyScan z GoTo:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping/photo.php?id=794

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie.

 

SynTrack ma dodatkowy port do guideowania i inne silniki, może tez mieć pilota z GOTO lub bez. W Czarnym musisz go (port do guidera) dorobić (wzglednie proste lutowanko) albo dokupic pilota z wyjściem (podobno sa, ale nie kopałem za tym na razie z braku kasy na guider). Nic mi nie wiadomo o GOTO dla czarnej wersji HEQ5. Co do tuby SW 8" z dobsa. Masa jest taka, że HEQ5 da spokojnie rade, ale tuba synty dobsowej jest za delikatna aby posadzić ja ot tak na paralaktyku, trzeba kombinowac i to ostro (z wymiana tuby włącznie, a to już full ATM).

 

Pozdrawiam.

 

Chyba mówimy już tylko o białych, nowych wersjach. :rolleyes:

Wtedy tak, układ portów identyczny tylko pilot inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i HEQ5. Co do tuby SW 8" z dobsa. Masa jest taka, że HEQ5 da spokojnie rade, ale tuba synty dobsowej jest za delikatna aby posadzić ja ot tak na paralaktyku, trzeba kombinowac i to ostro (z wymiana tuby włącznie, a to już full ATM).

 

Szkoda że w DO nie ma samych tub optycznych Newton-a. Chyba, że jest możliwość zmiany

statywu na lepszy za dopłatą. Właśnie czy jest taka możliwość?

 

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:P

 

:P

 

Jak zrobię jakąś dziurę w chmurach co by jakaś gwiazda się pokazała - choćby jedna sztuka jakaś :rolleyes::szczerbaty:

 

 

Mam nadziej, żebedziesz miał szczęście. Obecnie szukam ile kg-sow ma tuba optyczna tego 25cm

Skywatcher-a. Nie wiem czy HEQ5 go uprowadzi... Chyba, że ktoś z was ma takie dane?

Jutro zadzwonię do DO.

 

Dzięki wszystkim za rady!

 

pozdr,

Mac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tuba skywatchera 10" na dobsa waży 12.5kg

A pewnie to ta sama co na paralaktyka, no i musisz jeszcze dodać masę obejm i dovetaila

http://www.skywatchertelescope.net/Dob.html

 

Teraz to się troche zwiesiłem :):blink: Bo Hans napisał:

 

"ale tuba synty dobsowej jest za delikatna aby posadzić ja ot tak na paralaktyku, trzeba kombinowac i to ostro

 

To sugeruje, że konstrukcja(?), materiał(?) jest inny(?). :Boink:

dovetail i objemy mogą ważyć gdzieś 1-2kg co daje nam 14kg. A producent określa 'udźwig' na 13.6kg.

Hmmm może być problem, gdy dołoże jeszcze ST7 (ok 500g-1kg)... :o

 

pozdrawiam,

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko.

 

Ktoś brał sprzęt w DO na raty? Czy można te raty rozłożyć na 3 lata?

 

pozdrawiam,

Maciek

 

Nie chce robić komuś złej polityki, ale tak się składa, że pracuje w banku w m.in. w kredytach konsumenckich .

Wielokrotnie przymierzałem się do brania różnych rzeczy "na raty" i nawet robiłem sobie symulacje na syntę 8"

Zawsze symulacja w sklepie wychodziła na niekorzyść kredytu w normalnym banku (normalnym tzn.

mającym sale dysponencką, dział księgowości, dział kredytów ,kasy, depozyty itp.itd. przestrzegam przed kioskami kredytowymi)

A teraz ile wynosiłby taki "ludzki" kredyt konsumencki:

Dla przykładu chcielibyśmy kupić sobie synte 8" w moim Banku (by zachować niekomercyjny a dydaktyczny charakter tego wywodu będę używał tylko słowa "mój bank")

 

wartość kredytu 1100 zł

Kredyt prawie zawsze skonstruowany jest tak

 

- prowizja przygotowawcza,(za rozpatrzenie wniosku i wliczana na poczet prowizji należnej )

- prowizja należna płatna w dniu realizacji

- koszty obsługi kredytu (zryczałtowana opłata za obsługę kredytu)

 

razem w moim banku jest: 2,75% = 30,25 zł

Banki nazywają te opłaty różnorako jednak prawie zawsze występują.

Teraz oprocentowanie:załóżmy że bierzemy kredyt na rok,kredyt w moim banku oprocentowany jest 6,50 % stosunku rocznym wg stałej stopy procentowej

odsetki za cały rok wynoszą: 1100 zł x 6,5% = 71,50 zł (pod warunkiem że będą spłacane wg terminu)

gdyby nagle wpadła gotówka powinna być furtka wcześniejszej spłaty na zasadzie spłacam i nie płace odsetek od tego co spłaciłem, a odsetki płace tylko za każdy dzień posiadania kapitału.

Popowinno się dzielić kwotę kapitału kredytu na równe części 1100 zł : 12, a odsetki miesięczne powinny być liczone wg aktualnego salda i nast. wzoru:

1100zł (aktualne saldo) *30 dni*6,5 (oprocentowanie) / 100 (czyli procent)/ 360 (dni) daje nam to: 5,95 zł odsetek miesięcznie.

Podsumujmy koszty i zasady:

koszty prowizyjne: 30,25 zł

odsetki za cały rok 71,50 zł

101,75 zł tyle przepłacacie

 

I tyle moim zdanie powinny wynosić koszty całkowite "ludzkiego" kredytu na synte.

Do niedawna była jeszcze opłata skarbowa za ustanowienie poręczenia wg. prawa cywilnego lub weksla własnego in blanco, teraz od 1 stycznia już jej nie ma.

 

Wiele firm prowadzących sprzedaż ratalną afiszuje się 0% prowizji,0% oprocentowania,ale wali tzw. koszty ubezpieczenia rat które są sumą potężnej, drakońskiej, i bandyckiej prowizji, odsetek i innych marży dodawanej do raty kredytu w efekcie czego ludzie oddają nawet 40% tego co wzięli. Niektóre duże elektro-markety oferują towar np 10 czystych rat i wtedy warto to wziąć choć i tak koszt kr. jest wliczony w cenę towaru..

Nie dajcie się wymanewrować.. :Boink:

Jak powiedziałem powyższa symulacja ma pomóc biednym userom nie dać się zrobić w bambuko

:D

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.