Skocz do zawartości

System optyczny eReSix'a


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie! :)

 

Pisze ten temat tutaj, ponieważ podejrzewam że moja "wizja" zaraz zostanie obalona :Boink:

 

Wczoraj we śnie obudził mnie jakiś trzask (pochodzący właśnie ze snu) - chyba moja dyrektorka walnęła drzwiami :szczerbaty: W tym momencie ukazał mi się przed oczami nowy typ światłosilnego teleskopu :ha::szczerbaty: Cały dzień o tym myślałem, i w końcu powstało cosik takiego:

 

system_optyczny_sikory.JPG

 

Co Wy na to? Potraktujcie to pół żartem ;)

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Nie rozumiem,zawsze myslalem ze ogniskowa zwierciadla to odleglosc od pow.lustra do ogniska. :oco:

 

ah tak,juz widze,czerwona wiazka jest znowu rownolegla.

 

Nic nie szkodzi, że jest równoległa. Bardziej liczy się to, że w tym obszarze może znaleźć się tylko tyle promieniowania, które doprowadzi tam optyka, która na drodze wiązki pojawiła się wcześniej.

Teoretycznie (zaniedbując osłabianie wiązki przez optykę) można napchać pomiędzy lustro główne a okular czy detektor tyle optyki, że nie będzie tam można palca wsadzić. Ilość promieniowania zebranego przez główną aperturę nie zmieni się. Tak więc przykro mi ale to nie jest dobry pomysł.

 

Poza tym długość ogniskowej nie jest wyznacznikiem o ile wiązka osłabnie w przestrzeni - to nie ta skala. Ogniskowa określa skalę teleskopu. Im ona większa tym "bliżej" patrzymy - uzyskujemy większe powiększenia - czyli ilość strumienia zostaje rozłożona na większy obszar więc efektywniej jest ciemniej.

 

Zastanawiać się jednak cały czas warto :) . Myśląc w końcu każdy coś fajnego wymyśli :) .

 

Pozdrawiam

Marcin Giełda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:lol: właśnie odnalazłem schemat który wymyśliłem kiedyś :

 

!! SUPER MONOCENTRIC CAMERA !!

 

by NGC7841

 

 

 

 

Zasadnicze problemy -

1: skąd wziąć taki ogromny i wygięty chip aby wykorzystać system w 100% ,

2: czy operując soczewkami (mogą byc z ED lub lepsze) o jednym środku krzywizny da się wyeliminować aberrację sferyczną .

SMT2.JPG

Edytowane przez NGC7841
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.