Skocz do zawartości

Czy jest to bezpieczne?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Piszę tego posta poniewaz mam wątpliwosci czy moge wyniesc komputer stacjonarny na dwór przy niskich temperaturach? Czy nic sie nie stanie z monitorem? Chce go wyniesc aby wykonywac jakies fotki. A wiadomo ze USB 30m nie pociągne. :szczerbaty:

 

 

Pozdrawiam i dziekuję za odpowiedzi

Tomasz :Salut:

Edytowane przez mar121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Moje doświadczenie jest takie: przy ok. -3 wyniesienie zestawu i natychmiastowe włączenie go nie spowodowało żadnych strat ;)

 

EDIT do postu Dobsonme: Teraz już i za 30-50 zł na Allegro mozna kupić wystarczającego "twardziela". Kupilem niedawno ciut droższą używkę 20 GB (chyba 70 zł + przesyłka)- CHODZI ;)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatnio(w sumie 3 razy)wynosilem kompa na mroz -3 i -5 najdluzsza 4 godzinna sesja nie powalila kompa,ktorego caly czas mialem wlaczonego zeby sie nie oszronil w srodku.Kamerka tez wytrzymala.Musze jednak powiedziec,ze po 2 sesji komputer wydal dlugi pisk,przy odpalaniu w domu.Wczesniej nigdy tego nie slyszalem..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak napisali koledzy newralgiczną częścią jest dysk - najlepiej mieć drugi. Reszta pociągnie i na mrozie. Zabójcza może okazać się nie temperatura, co jej nagłe skoki (czyli chłodzić stopniowo). Kiedyś jak w zimie wysiadło ogrzewanie, to komputery w firmie mojego taty chodziły przy -10 i zimniej i wszystko było O.K. Drugim "zabójcą", kto wie czy nie groźniejszym od mrozu, jest oczywiście wilgoć. To ją przede wszystkim trzeba trzymać z dala od pupila. Niestety o ile w przypadku lornetki łatwo uchronić obiektywy przed zaparowaniem po wniesieniu do pomieszczenia (dekle) to w przypadku kompa sprawa może być dużo trudniejsza. Dlatego moim zdaniem podstawowe zagrożenie nie czeka podczas obserwacji, lecz gdy rozluźniony i rozradowany właściciel takiego kompa (udało się!) wniesie go z powrotem do domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mozna go wnieść włączonego i wtedy chyba nic sie nie stanie?hyba :szczerbaty:

 

Grożnie nie jest wyniesienie elektorniki na mróz tylko jej wniesienie.

 

Co sie dzieje?

 

Komputer chodzi ciepły na mrozie- wsio ok.

Komputer zostaje wyłączony na mrozie i zaczyna stygnąć - wsio ok

Komputer wychłodzony bardzo zostaje wniesiony do ciepła - wsio ok.

Komputer przez dłuzszy czas ociepla sie i schnie w pomieszczeniu - wsio ok.

 

Gdzie niebezpieczeństwo?

 

Jezeli wychłodzony komp wniesiesz do ciepłego pomieszczenia, wszystkie el. pokryje delikatny nalot wilgoci - woda skrapla sie po zetknieciu z bardzo zimną powierzchnią. I w tym momencie włączasz zasilanie - gdy na wszystkich elementach ciągle jest skroplona wilgoć... jasne?

 

Po wniesieniu ogrzać i dać czas na wyschniecie. Po wyniesieniu, włączyć zanim sie nie wyziebi na tyle, aby na jego elementach skropliła sie wilgoć.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam jedno pytanko (nie związane z tematem ale nie chce zaśmiecac forum nowym tometem) :

znalazłem kamerke CCD TV, czarno-biała C3102-01A gwint pod obiektyw M25x0,8mm nie ma do niej obiektywu jaki dokupic? http://www.dipol.com.pl/sklep/m2025.php?sid=c81a2244b61d2fe czy moze byc ten? jesli znajdziecie jakis inny do niej po nizszej cenie to podajcie link

tu znajdziecie opis kamery:http://www.vademecum.astronomia.pl/akcesori.html

 

 

pozdrawiam i dziekuję

tomassz

Edytowane przez mar121
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komputer i monitor na stoliku, ale stojący w kartonie po telewizorze itp. leżącym na boku. W środku poduszka elektryczna (może mały farelek?). U mnie w 2 laptopach padały połączenia ekranu z podstawą na mrozie powyżej -15. A komputer firmowy i naprawa zabierała ponad tydzień. Ała.. W/w metodę spotkalem w internecie. Już (odpukać) się nie powtórzyło. Ale tej zimy to, nie był problem. Plus jeszcze taki, że szron nie siada, komp nie pokrywa się wilgocią po powrocie do domu. Kabelki USB i do pilota teleskopu mam 5m, więc może nie zakłócam ciepłym powietrzem seeingu B) . Zastanawiam się tylko, kiedy do jasnej-ciasnej widać będzie niebo.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.