Skocz do zawartości

Upgrade do SYNTY 8


wojski

Rekomendowane odpowiedzi

W poniedziałek dotrze do mnie SYNTA 8. MAm pytanie do jej użytkowników.

Mając do wydania na sprzęt jeszcze jakieś 600-700 zł, co byście kupili.

 

Czy wszystko władować w jednego lantana, czy kupić 2 ale tańsze za 350 zł.

A może na początek pozostać przy standardowych Plosslach za to dokupić parę filtrów i dalej odkładać na LV lub LVW.

????????????

dzieki

w.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Trudne pytania waść zadajesz :D

 

Uzmysłów sobie, że okulary z zestawu będą całkiem OK, jeśli tylko z nimi będziesz mial do czynienia. Ale jeśli zdarzy ci się polukać przez cokolwiek lepszego- wkurzysz się na nie :)

 

Jak dla mnie kolejność sensownych zakupów do Synty jest następujaca:

- kolimator

- latarka

- atlas nieba (może być drukowany z netu)

- książki Niebo na Dłoni oraz Niebo na Weekend

- okulary

- filtry

- platforma paralaktyczna.

 

To, jakie okulary i do czego- zależy od twoich osobistych preferencji. Najlepiej najpierw polukać tymi okularami z zestawu, w trakcie zbierać i zbierać kasiorę - a dopiero później decydować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudne pytania waść zadajesz :D

 

Uzmysłów sobie, że okulary z zestawu będą całkiem OK, jeśli tylko z nimi będziesz mial do czynienia. Ale jeśli zdarzy ci się polukać przez cokolwiek lepszego- wkurzysz się na nie :)

 

Jak dla mnie kolejność sensownych zakupów do Synty jest następujaca:

- kolimator

- latarka

- atlas nieba (może być drukowany z netu)

- książki Niebo na Dłoni oraz Niebo na Weekend

- okulary

- filtry

- platforma paralaktyczna.

 

To, jakie okulary i do czego- zależy od twoich osobistych preferencji. Najlepiej najpierw polukać tymi okularami z zestawu, w trakcie zbierać i zbierać kasiorę - a dopiero później decydować.

 

Kolejność wydaję się sensowna, tylko dziwi mnie ten kolimator na tak wysokim miejscu. Czy nie można kolimacji robić zwykłym pudełkiem po filmach który nic nas nie kosztuje?

Kolimator to wydatek ponad 200 zł, można go nabyć w delcie. Na forach czytałem opinie że podobno nie jest to dokładny sposób kolimacji.

Saywiehu jaki masz kolimator na myśli i za jaką cenę i najważniejsze czy jest dostępny od ręki w Polsce? Bo sam się zastanawiałem nad kolimatorem swego czasu. Raczej nie będę go kupował ale pytam z ciekawości.

 

 

Pozdrawiam

Edytowane przez doktor Robotnik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Uch, ten kolimator jest naprawdę ważny!

Kto do mnie przyjeżdża, dziwi się jak duża niedokładność powstaje przy kolimowaniu pudełkiem. Nie było jeszcze telepa, którego nie korygowałbym. Wystarczy sobie uzmysłowić, że tak naprawdę wiele zależy od wielkości dziurki w pudełku i dokładności naklejenia podkładki. A z tym bywa jednak różnie , o czym sam się na własnej skórze przekonałem.

Do tego pudełko nie pozwala na należyte wyregulowanie odbicia od lusterka wtórnego w stronę wyciągu. A tu właśnie są największe odstępstwa. Nowiuchne Synty mają z reguły całkiem ładnie ustawioną kolimację w osi LW-LG. A oś LW-wyciąg jest traktowana po macoszemu. W Syncie Ignisdei oś wręcz uciekała poza obrys wyciągu! Adam Tomaszewski miał też dużą niedokładność- a telep miał zaledwie kilka dni. Ile było takich poprawek wystarczy sobie wyobrazić, gdy powiem, że kilka dni temu nie byłem w stanie wyregulować telepa Jutomi, bo kluczyk imbusowy był już całkiem okrągły na końcówkach (fabrycznie śruby są zbyt mocno dokręcane).

Już mam nowy kluczyk ;)

 

Ja kupiłem na Giełdzie forumowej kolimatorek LeszkaJed- turlanie po stole wykazało znaczną dokładność :)

No ale nie ma zbyt dużego wyboru nowych kolimatorków...

 

Z kolei czemu kolimator na pierwszym miejscu? To prościuchne: od kolimacji zależy obraz. Na gromadach i planetach różnice są olbrzymie! Do tego idealna kolimacja "maskuje" wady okularków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Ojej, to było z wyprzedaży Rothbarda- był jeden raptem, dałem 110 zł - już nie pamiętam. Po prostu trzeba sprawdzać ogłoszenia, jeśli chce się tanio kupić, albo brać tego Baadera z DO :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do okularkówto wydaje mi się, że trzeba popatrzeć trochę przez te co sie ma - potem odpowiedzieć sobie na pytanie co nas bardziej interesuje -planetki / księżyc czy ds y a jeśli ds y to jakie i wtedy bazując na wiedzy zawartej na forum i bardziej zaawansowanych posiadaczy sprzętu astronomicznego dobrać coś dla siebie nie wykonując przy tymżadnych "gwałtownych" ruchów - zakup okularu powinien być przemyślany. Dodam jeszcze, że jak już będziesz wiedział jaki okular chcesz ido czego ma służyć wartorozejrzeć się na tym forum w dziale "SPRZEDAM" - można wyczaić naprawdę perełki w niezłej cenie i w stanie nie różniącym się od nowego. np ja ostatnio kupiłem okularek LV 9mm od "doktora Robotnika", którego pozdrawiam, i jestem bardzo zadowolony - otrzymałem okularek w stanie praktycznie nienaruszonym - był lepiej zapakowany niż nowy ze sklepu i przy tym zaoszczędziłem troszkę $ bodo nowego musiałbymtroszkę dozbierać. Sam niedawno kupiłem teleskop (na początku października 2006 r.) i wiem że zanimjeszcze doszedł do mnie to chciałemdokupić do niego milion różnych rzeczy ale nie tędy droga - zapewniam że przynajmniej napoczątku standardowe wyposażenie wystarczy. Ja na początek kupiłem soczewkę Barlowa - kitową - i w sumie to żałuję - lepiej bym zrobił gdybym poczekał i potem dołożył to do okularu. Reasumując: rozpakuj Syntę - poobserwuj trochę - przeanalizuj czego Ci najbardziej trzeba potem jak już będziesz mniej więcej wiedział czegonajbardziej Ci brakuje wtedy poszperaj naforum żeby stwierdzić czy tocochcesz kupić to dobry wybór - jeśli tak to wtedy poprostu "to" kup. Ale bez wstępnych obserwacji nie będziesz wiedział czego Ci tak naprawde brak. Potemmoże okazać się że stwierdzisz że wydałeś kase na kitowego Barlowa a w sumie bardziej potzrebny byłby Ci np jakiś okularek do planet ... wywód ten mógłbym prowadzić jeszcze dłuuugo bo samod niedawna uzytkuje Syntę ale skończę na tymradząc poprostu cierpliwości...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgodze się z tą listą, niestety :szczerbaty:

Po co komu kolimator jak nie ma czym obserwować? Kolimowanie pudełkiem daje przyzwoite obrazy...

 

1) Niebo na Weekend - świetna ksiażka

2) okular

3) kolimator/filtr

 

Mapy nieba można z CdC wydrukować za darmo praktycznie : )

Na samym końcu platforma...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Gdybyś Zysix umiał czytać, to doczytałbyś, że pudełko nie daje ŻADNEJ gwarancji poprawności kolimacji- i nawet dlaczego tak się dzieje. Nie każdy też musi mieć 5 sztuk LVW na sam początek. A do Synty dokladają jakieś okulary, tak mi się wydaje...

Ja wolę mieć dobre obrazy w złych okularach, niż odwrotnie.

 

Może zrozumiesz o co mi chodzi, jak już minie ci pierwsze szaleństwo związane z "maniem" telepa i zaczniesz się zastanawiać. Sorry, ale twoja opinia nie jest dla mnie w żaden sposób miarodajna. Tak samo jak słowa "świetna książka" w odniesieniu do Nieba na Weekend. Mam, używam, jest dobra, ale mam też PORÓWNANIE.

 

Zysix- twoje podejście zaczyna mnie drażnić- z reguły piszesz w sposób autorytatywny o sprawach, o których masz b. mierną wiedzę.

Przykład.

Na pewnym forum była dyskusja nt. ortho-LWV, dużego powera i Dobsona. Zwolennicy jednego i drugiego rozwiązania stracili ochotę do dyskusji w chwili, gdy jeden z dyskutantów uciął rozmowę, zamieszczając porównanie ortho-LVW do planet i stwierdzając, że masakrycznie małe pole "nadrabia" ... platformą :)

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś Zysix umiał czytać, to doczytałbyś, że pudełko nie daje ŻADNEJ gwarancji poprawności kolimacji- i nawet dlaczego tak się dzieje. Nie każdy też musi mieć 5 sztuk LVW na sam początek. A do Synty dokladają jakieś okulary, tak mi się wydaje...

Ja wolę mieć dobre obrazy w złych okularach, niż odwrotnie.

 

Może zrozumiesz o co mi chodzi, jak już minie ci pierwsze szaleństwo związane z "maniem" telepa i zaczniesz się zastanawiać. Sorry, ale twoja opinia nie jest dla mnie w żaden sposób miarodajna. Tak samo jak słowa "świetna książka" w odniesieniu do Nieba na Weekend. Mam, używam, jest dobra, ale mam też PORÓWNANIE.

 

Zysix- twoje podejście zaczyna mnie drażnić- z reguły piszesz w sposób autorytatywny o sprawach, o których masz b. mierną wiedzę.

Przykład.

Na pewnym forum była dyskusja nt. ortho-LWV, dużego powera i Dobsona. Zwolennicy jednego i drugiego rozwiązania stracili ochotę do dyskusji w chwili, gdy jeden z dyskutantów uciął rozmowę, zamieszczając porównanie ortho-LVW do planet i stwierdzając, że masakrycznie małe pole "nadrabia" ... platformą :)

Wiehu laser nie daje tobie też 100% pewności, że lustro jest skolimowane. Najlepiej kolimuje się na gwiazdkach. Ja jeszcze nidgy nie miałem kolimatora i jakoś żyję ;)

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, platofrma to nie takie chop siup, trza mieć aku żeby zasilić platforme a i sama platforma troche waży i zaczynają się problemy raczej trzeba mieć auto... czego ja nie mam.

 

Skoro pudełko nie daje żadnej gwarancji to dlaczego nikt nie poleca kolimatora na dzień dobry? Dlaczego inni piszą, że kolimacja pudełkiem jest OK? Ciekawy temat:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?PHPSES...mp;topic=6153.0

Sam się w nim wypowiadałeś... Nie popadajmy w manię kolimacji, są tacy co muszą kolimować często teleskop (kratownica) a zwykłej konstrukcji nie trzeba co 15 minut kolimować laserem...

 

"Może zrozumiesz o co mi chodzi, jak już minie ci pierwsze szaleństwo związane z "maniem" telepa i zaczniesz się zastanawiać"

 

To nie jest mój pierwszy teleskop miałem już wcześniej C6-N. Często się zastanawiam pozatym.

 

"Zysix- twoje podejście zaczyna mnie drażnić- z reguły piszesz w sposób autorytatywny o sprawach, o których masz b. mierną wiedzę."

 

Czuje się urażony w pewien sposób, rozumiem, że to Ty masz b. dobrą wiedzę i ja nikomu nic nie mogę polecić? Już Ci mówilem Saywiehu, że masz duże doświadczenie ale daj też innym się wypowiedzieć... nie zawsz to co jest dobre dla Ciebie jest dobre dla innych. Każdy powie swoje zdanie a osoba, która ma problem wybierze sama jedną z opcji.

 

pozdrawiam / bez urazy

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio mamy dużo sporów na forum, to chyba z powodu pogody :D

 

Ja również czytałem przed chwilą opis kolimacji według Hamala

 

kolimacja według Hamala

 

Autor pisze: że kolimując laserem nie mamy żadnej pewności co do poprawnego ustawienie lustra wtórnego.

Podczas gdy jego sposób kolimacji wyklucza taką ewentualność.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się tak wydaje, skoro patrząc osiowo na system luster i widzimy poprawnie kolimację, to obrazy na pewno nie są obarczone dużym błędem o ile będą. Najlepiej chyba jednak, przeprowadzić kolimację pudełkiem i laserem jednocześnie, jeśli laser i pudełko jest OK znaczy, że wszystko jest OK ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Kolimując laserkiem i sprawdzając osiowość wyciągu ma się 100% pewności. Ciekaw jestem, który z naszych astrofotografów kolimuje na gwiazdkach ;)

 

To, co opisuję to moje własne doświadczenia, poparte nauką, jaką dostałem mi.in. od Heńka. To on pierwszy uczył mnie właściwej kolimacji. Jeśli macie zastrzeżenia do jego umiejętności i wiedzy- kapituluję. Sporo na ten temat swego czasu pisał Pirx. Dobrze by było, żebyście poczytali. Sposób kolimowania na gwiazdach jest OK- ale czemu w takim razie Adam tak ochoczo przystałeś na kolimowanie laserem, gdy u mnie byłeś ? :rolleyes:

 

A jeśli nikt na dzień dobry nie proponował do tej pory kolimatorka- to ja będę pierwszy :)

 

 

Na odprężenie: zalecam wam chłopaki, jako absolutnie konieczny upgrade do Synty NIE PICIE herbaty miętowej! Czemu: konkluzja w odniesieniu do gatunku męskiego powinna wyniknąć z lektury:

http://wiadomosci.wp.pl/wiadomosc.html?kat...=1172250953.535

 

:Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to kto ma rację? Hamal też nie gupi hop i też chyba wie co mówi.

Ja jako swoje doświadczenia napisze, że kolimuję zawsze pudełkiem i na obrazy nie narzekam, są OK. Nie sądze żebym zobaczył odczuwalną różnicę po kolimacji przez laser... dlatego wole sobie kupić filtr lub dołożyć i kupić lepszy okular. Nie omieszkam jednak tego sprawdzić (kolimacji laserem) jak tylko znajdzie sie ktoś na zlocie z kolimatorem,

 

pozdrawiam zysix

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Tego podejścia najbardziej się bałem. Jak okulary, to LVW, Naglery. Ale jak kolimacja- to łeeee taaaam :szczerbaty:

Wiem, wiem, auto z rozregulowanym gaźnikiem też jeździ :D

 

Ciekaw jestem, dlaczego w takim razie takie "niedoświadczone osobniki" jak Pirx piszą o KAŻDORAZOWYM kolimowaniu po przejściu tuby przez zenit. Acha- no tak, on chwalił Plossla Tele Vue- chyba stąd problem.

 

A dla tych, którzy chcą mieć WŁAŚCIWE obrazy: prośba o zwrócenie uwagi na KONIECZNOŚĆ właściwego kolimowania. Sprzęt się wam odwdzięczy obrazami, bądźcie tego pewni.

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Saywiehu, kolimacja jest b.ważna!

Trzeba chyba inaczej sforumołować problem. Czy kolimując pudełkiem/na gwiazdce można osiągnąć takie same rezultaty jak laserem?

 

Ja mówię tak, Ty nie. To tutaj tkwi problem a nie w kolimacji.

 

 

PS. może by wydzielić te wątki do innego tematu? Przyda się innym a tutaj zbytnio nie pasują.

 

pozdrowienia!

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu ja osobiście polecam taką kolejność:

 

1) Niebo na weekend

2) Atlas nieba jeśli nie masz drukarki i nie możesz wydrukować map.

3) Okular, i tutaj masz 25mm okular narazie Ci starczy jest OK, 10mm jest dość kiepski więc możesz zainwestować w dobry okular 8-10mm lub kupić dwa tańsze np. 7mm i 10mm. Większośc osób zamiast kupować dużo okularów wybiera jeden lepszy. Ale o tym jest już 10^3 innych tematów.

 

pozdrawiam

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

Nie odetchnę, bo często piłem miętową herbatę- efekt znasz :rolleyes:

Przenieść zatem jedynie można do Astro depresji :Boink:

 

No ale dodam- pisałem o tym, że kolimowanie pudełkiem jest niedokładne. PONIEWAŻ : poprawiałem kolimację w chyba dziesięciu telepach, które BYŁY kolimowane pudełkiem. Być może wina nie jest po stronie metody, a jej stosowania. Ignisdei wręcz zbierał szczenę, gdy mu pokazałem czemu nie ma dobrych obrazów, a KOLIMOWAŁ telep TUŻ przed wyjazdem do mnie. No, oki- więcej nie piszę, bo to już mielenie zmielonego ;)

 

:Beer:

Edytowane przez saywiehu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niebo na Weekend polecam kupic jeszcze przed kupnem telepa :).

Typuje kolejnosc:

1) Niebo na weekend

2) Jesli sa na niebie jakies planetki to okularek do planet. Jesli nie ma to cos do DSow

3) Jesli stwierdzimy, ze mapki z Nieba na weekend nam nie starczaja to czas na Atlas

4) Czas na kolejny okular ... lub barlowa

5) Po takim czasie teleskop chyba juz dosyc sie nachodzil .. czas na kulminator (zamiast slawnego pudelka)

6) Stajemy sie coraz bardziej wygodni, nie starcza nam taboret, czas na krzeselko obserwacyjne.

 

Dalej sam mam problem wymyslic .... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może napisze wzbogaconą listę:

1) Niebo na weekend :D

2) Synta 8" + przyda się składane krzesełko aby było wygodniej + ukradziony pomysł od freberta (On też pożyczył ten pomysł od kogoś :szczerbaty:) magnesy na syntę aby do tuby przykleić mapke nieba. Moim zdaniem świetny pomysł mam segregator z koszulkami w każdej jakiś obiekt, do tej pory mi się to walało wszędzie i wiatr dmuchał a teraz jest blisko bardzo bo aż na tubie :D + na pewno czerwona latarka o małym natężeniu światła przyda się podczas obserwacji do patrzenia na mapki + zwykła latarka (najlepiej czołówka) przyda się gdy coś się stanie lub podczas sprzątania i pakowania sprzętu + pudełko do kolimacji (jeśli nie to musisz od kogoś pożyczyć kolimator a potem patrz punkt 5)

3) Atlas jeśli nie możesz drukować mapek

4) Okular, w zależności co chcesz oglądać

5) Kolimator jeśli wolisz laserowo a pudełko nie daje Ci satysfakcji

6) Filtr(o ile chcesz i w zależności co chcesz oglądać) / Cała reszta okularów ( w sumie żeby mieć jakieś 3 do 5 dobrych okularów ale to zależy od gustu możesz kupić też barlowa 2")

7) Platforme jeśli wychodzisz z teleskopem tylko przed dom lub masz auto... koszt z 900zł.

 

Gdzieś jeszcze pomiędzy jak uznasz to zastosnowne przyda się jakieś dobre "opakowanie" jest jeszcze pewnie wiele innych przydantych sprzętów podczas obserwacji, których nie wymieniłem : )

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

a może czołóweczke przystosować tak,żeby dawała czerwone światło?! Trzebaby było wyciąć z plexy (cieńkiej, np 2 mm ) kształt szybki czołowki, obkleić czerwoną folią translucentną i przykleić jakoś do tejże szybki. Jak przymocować to już osobny problem, zależny od typu czołówki, bo niektóre mają rzeczone szybki wpuszczane głębiej, ale tak na szybko to myśle, że dwa kawałeczki taśmy dwustronnej powinny wystarczyć. po obserwacjach odklejamy plexe i prxy białym już świetle możemy się pakować itp.

 

pzdr

 

Aha, jeszce jedno. Jak w przypadku kolimatorka z pudełka powinna być naklejona podkładka, żeby to wszystko grało jak najlepiej. Czy wielkość podkładki i dziury w niej ma znaczenie?

(troche to pytanie Off, ale pytam, bo przyniosłem sobie dziś z pracy pudełeczko z zamiarem zrobienia kolimatorka, a tu czytam, że to no niebardzo jest :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.