Skocz do zawartości

Upgrade do SYNTY 8


wojski

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

a może czołóweczke przystosować tak,żeby dawała czerwone światło?!

 

Kiedyś na Allegro były takie czołówki teraz ich nie ma.. dla chcącego nic trudnego! można przerobić czemu nie ? : )

 

Mój kolimator to jest pudełko po kliszy przecięte na pół, z dziurką 1mm. Więc nie rozumiem gdzie tu problem, ja nie mam podkładki. Taka ważna jest?

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolimacja teleskopu za pomocą pudełka po filmie, to oczywiscie nie jest absolutnie ta skala precyzji

co kolimacja laserowa.

Jeżeli jadnak kolimator i kolimacje pudełkiem wykonamy z dużą precyzją, do tego jeszcze

zrobimy test gwiazdowy i popatrzymy czy symetrycznie rozchodzą się krążki dyfrakcyjne na gwieździe, to taka kolimacja powinna dać zadawalające efekty

 

ale nie zaprzeczam - pewność kolimacji może dać tylko laser

 

 

 

pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady - kolimator chyba rzeczywiście pójdzie na pierwszy ogień (mapki,latarki, termosy ciepłe skarpetki etc. już mam :rolleyes: )

 

MAm jeszcze pytanie odnośnie przyszościowej wymiany okularów - problem wyciąg 2x czy 1,25.

Sensownie jest raczej kupować wszytko w jednym kalibrze.

W którym z nich są lepsze obrazy - i czy róznica jest minimalna, czy zauważalna.

Jak z wygodą obserwacji - czy wolicie "przytykać" oko do 1,25 czy do 2x

O różnicy w cenach nie mówmy bo wiadomo...

 

I jeszcze jedno, czy filtr LP dużo daje w warunkach miejskiej balkonowej obserwacji?

pd

 

wojtek

 

P>S. Wczoraj skręciłem SYNTĘ 8 :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Syncie masz wyciąg 2" (cale) z redukcją na 1,25", więc możesz stosować okulary zarówno 1,25'' i 2''.

Okulary o krótszych ogniskowych, które dają większe powiększenia to okulary 1,25''.

Okulary o dłuższych ogniskowych do małych powiększeń to okulary przede wszystkim 2'' (dają więsze pole przy długich ogniskowych)

Dlatego najlepiej byłoby gdybyś miał 1 okular 2'' z ogniskową około 30 mm i kilka okularów 1,25'' do większych powiększeń.

 

Jeśli chodzi o filtry LP, ja posiadam UHC-S Baadera i jestem z niego zadowolony. Dość znacznie podnosi kontrast między tłem nieba a obserwowanym obiektem. Jednak nie spodziewaj się, że taki filtr zastąpi ciemne niebo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość saywiehu

A mnie ostatecznie wkurzyło to ciągłe wymienianie przejściówek. Z uwagi na taką tam... sytuację (mam kilka telepów z wyciągami tylko 1.25"), przechodzę póki co wyłącznie na ten mniejszy rozmiar.

Dla większości "teleskopowiczów" dobrym rozwiązaniem pod względem wygody są (jednak ;)) LVW i tańsze od nich, ale też całkiem niezłe Hyperiony - dają się "wtykać" w obie wielkości wyciągów.

W sumie kwestia manewrowania przejściówkami może innych tak nie denerwować jak mnie, ale proponuję jednak brać to pod uwagę w jakimś procencie przy podejmowaniu decyzji. W sumie najlepiej byłoby skompletować osobno 2-calowce do DS i 1.25" do planet, ale to rozwiązanie nie dla każdego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzam zakupić jeszcze LV6 i TSWA32. LVW pasują do obu wyciągów TSWA jest 2" a LV6 1,25" . Ogołnie zamierzam korzystać z 2". Jak nadarzy się okazja to wtedy wymiana na 1,25" i LV6.. może i jest kłopotliwie ale nie trwa więcej niż 20 sekund.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzam zakupić jeszcze LV6 i TSWA32. LVW pasują do obu wyciągów TSWA jest 2" a LV6 1,25" . Ogołnie zamierzam korzystać z 2". Jak nadarzy się okazja to wtedy wymiana na 1,25" i LV6.. może i jest kłopotliwie ale nie trwa więcej niż 20 sekund.

 

pozdrawiam

 

Zysix, 32mm okular do newtona o ogniskowej 1200? Przemyśl to jeszcze, bo sie mozesz zdrowo zdziwić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie ostatecznie wkurzyło to ciągłe wymienianie przejściówek. Z uwagi na taką tam... sytuację (mam kilka telepów z wyciągami tylko 1.25"), przechodzę póki co wyłącznie na ten mniejszy rozmiar.

Dla większości "teleskopowiczów" dobrym rozwiązaniem pod względem wygody są (jednak ;)) LVW i tańsze od nich, ale też całkiem niezłe Hyperiony - dają się "wtykać" w obie wielkości wyciągów.

W sumie kwestia manewrowania przejściówkami może innych tak nie denerwować jak mnie, ale proponuję jednak brać to pod uwagę w jakimś procencie przy podejmowaniu decyzji. W sumie najlepiej byłoby skompletować osobno 2-calowce do DS i 1.25" do planet, ale to rozwiązanie nie dla każdego...

 

 

Właśnie dlatego zdecydowałem się na LVW, znaczy była to jedna z przyczyn. Całkowicie przestawiłem się na reduktor 2 cale. Stale wpięty jest do wyciągu, zamówiłem również dwu calowego barlowa i mam nadzieje że będzie dobrze współpracował z LVW.

 

Grzebanie się reduktorami jest kłopotliwe, a jak się idzie na obserwacje to po to żeby obserwować, a nie wkręcać i wykręcać jakieś dupsle.

 

Co do długich ogniskowych to znaczy powyżej 30 mm, to rzeczywiście mogą dać zbyt jasne tło w syncie 200/1200. Jeśli już się decydujemy to polecam Swana 33 który ma pole 72 stopnie, daje nam to pole rzeczywiste 2 stopni. Coś za coś, ale w tym wypadku warto mieć okular w którym mamy ogólny przegląd nieba i możemy ogarnąć duży obszar. No bo jak inaczej w takim Newtonie uzyskać duże pole? Pewnie jakieś Naglerki wchodzą w grę, ale nawet nie tym nie interesuję ze względu na cenę.

 

Aha i jeszcze jedno: zależy gdzie będziesz prowadził obserwacje tym długoogniskowym okularem, bo jeśli z terenów miejskich, to zdecydowanie odradzam. Uzyskamy tło jasne jak mleczko :szczerbaty:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans, zapewne chodzi Ci o źrenicę wyjściową? Myślałem nad tym. Źrenica jest 5mm z kawałkiem (5,3mm) to tyle co lornetka 10x50. Tym okularem raczej DS oglądać nie będę, tj. ma mi służyć pod ciemniejszym niebem (5mm pod ciemniejszym niebem to nie tak źle) a tak to jako zaawansowany szukacz no może czasem jakiś OC pod moim standardowym niebem. Do oglądactwa obiektów jest LVW22. Chociaż zastanawiam się jak będzie z pomarańczowy w 32mm.

 

pozdrawiam

Edytowane przez zysix
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Taka mała dygresja do tematu w nawiązaniu do 1 strony :)

 

... Hamal też nie gupi hop...

:D Dzieki

 

To, co opisuję to moje własne doświadczenia, poparte nauką, jaką dostałem mi.in. od Heńka. To on pierwszy uczył mnie właściwej kolimacji. Jeśli macie zastrzeżenia do jego umiejętności i wiedzy- kapituluję.

...a Heńkowi do dziś kolimuje Hamal :huh: wzdychając i kręcąc głową widząc efekty jego kolimowania laserem <_<

 

Po Heńka skolimowaniu Taurusa laserem wszystko było pięknie :szczerbaty: , szkoda tylko że po sprawdzeniu pudełkiem okazalo się że producent wykonał źle pająka co wymagalo przesunięcia lusterka kątowego głebiej o prawie 1cm !!!!

Edytowane przez HAMAL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzebanie się reduktorami jest kłopotliwe, a jak się idzie na obserwacje to po to żeby obserwować, a nie wkręcać i wykręcać jakieś dupsle.

 

Jakby co, to dobrym "patentem" jest używanie redukcji 2"->1,25" będącej częścią np. kątówki 2" lub właśnie barlowa 2".

 

Na stałe w wyciągu tkwi tuleja 2", a w niej redukcja. I zapominamy o wiecznym przekładaniu tulei na 1,25" w wyciągu. Ot, racjonalizatorstwo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.