Skocz do zawartości

Filtr w kamerce.


lemarc

Rekomendowane odpowiedzi

A tak w ogóle, to zamierzałem użyć fotograficznego filtru czerwonego, do zdjęć Marsa, ale to nie ma sensu z kolorową kamerką, nawet z funkcją cz/b, bo obraz jest jeszcze gorszy. Co innego z cz/b kamerą przemysłową video, super kontrast, nawet w projekcji f=40.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do czego służy filtr przed matrycą CCD w web kamerce. Dzisiaj go usunąłem, obraz jest nadal kolorowy i chyba nic się nie zmieniło. Pod silną lupą ma wewnątrz jakąś centkowaną strukturę (klejenie?) Zobaczę dziś jak to wpłynie ogólnie na zdjęcia Marsa.

 

Z całą pewnością jest to filtr bliskiej podczerwieni. Układy CCD i CMOS-y są wykonan jak widomo z krzemu , który mówiąc w dużym uproszczeniu najbardziej jest czuły na bliską podczerwień.

Przy jasnym oświetleniu obraz z kamerki będzie nadal mniej lub bardziej kolorowy, chociaż w przypadku obiektywu w postaci soczewki obraz będzie nieostry ( różne ogniska dla podczerwieni i swiatła widzialnego ).

Ciekawa sprawa dzieje się natomiast , jeśli używamy takiej kamerki bez filtru z reflektorem. Otuż reflektor znacznie lepiej odbija zakres widzialny światła niż podczerwień i w tym przypadku sam działa jak taki filtr podczerwieni :).

Jednym słowem warto poeksperymentować, zważywszy, że każde dodatkowe szkło, a zwłaszcza filtry dają straty światła , usunięcie filtru IR powinno poprawić jeszcze czułość kamery - chociaż sesowne wydaje się to jedynie w przypadku reflektorów.

 

Pozdrawiam

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Kiedy u mnie pojawily sie ukosne pasy na ekranie wymienilem kabel koncentryczny oraz uzylem nowych koncowek i pasy zniknely..

 

Lemarc,kiedy probowalem wstawic filtr w znacznej odleglosci od przetwornika mojej czarno-bialej kamery(7-10cm) uzyskiwalem fatalnej jakosci obrazy, wlasnie niekontrastowe i nieostre. Jakiego typu filtru uzywasz?

hanysiak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he, a tylko ja myślałem, że mam takie genialne pomysły. Usunąłem tenże filtr z Logitecha QuickCam pro 4000 i trochę kolorki się rozjechały ( przy słabym oświetleniu) czarny wychodzi czasami jako szary ( nie wiem co się dzieje, 2 przedmioty mogą leżeć obok siebie i jeden jest czarny a drugi szarawy ??). Wydaje mi się, że kamera przez to zrobiła się trochę bardziej czuła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy u mnie pojawily sie ukosne pasy na ekranie wymienilem kabel koncentryczny oraz uzylem nowych koncowek i pasy zniknely..

 

Lemarc,kiedy probowalem wstawic filtr w znacznej odleglosci od przetwornika mojej czarno-bialej kamery(7-10cm) uzyskiwalem fatalnej jakosci obrazy, wlasnie niekontrastowe i nieostre. Jakiego typu filtru uzywasz?

                                                                 hanysiak

Użyłem czerwonego fotograficznego ruskiej produkcji. Wyjąłem go z oprawy i wstawiam przed telekonwerter 2x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz jak wygladaja w pomieszanym swietle widzialnym i w podczerwieni. Cyknij pilota od TV kiedy naciskasz guzik!!! I jeszcze raz jak wylaczysz swiatlo. Jezeli zlozysz kilka ekspozycji to mozesz nim oswietlic pokoj!

 

Po zdjeciu filtru -IR nie uzyskasz juz prawidlowych kolorow - ja jak zapomne go zalozyc to mam jasniejszy ale bardziej nienasycony obraz.

 

Pozdrawiam,

 

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż Leszku, teraz jesteś bogatszy o kolejne ciekawe doświadczenie, że jeśli fabrycznie jest tam szkiełko ze specjalnym filtrem jak niektórzy Ci sugerowali to znaczy że ma tam być i ktoś go tam zaprojektował z potrzeby a nie z widzimisię i że bez niego coś się zkiepści z obrazem.

Dobrze że nie pękło przy zdejmowaniu bo było by po kamerce :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz jak wygladaja w pomieszanym swietle widzialnym i w podczerwieni. Cyknij pilota od TV kiedy naciskasz guzik!!! I jeszcze raz jak wylaczysz swiatlo. Jezeli zlozysz kilka ekspozycji to mozesz nim oswietlic pokoj!

Pawel

 

Faktycznie !!!! Działa prawie jak noktowizor :o

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.