Jump to content

Taleskopy astrokraka


marcind
 Share

Recommended Posts

Dzień dobry

 

Chciałbym zaczerpnąć rady w zakupie teleskopu

Bardzo interesują mnie obiekty mgławicowe, galaktyki i gwiazdy zmienne, ale planety też chciałbym zobaczyć.

Mam już lornetke BPC 20/60 na statywie od kilku miesięcy i widziałem nią dużo obiektów Messiera.Jestem z niej bardzo zadowolony,

ale myślę że pszyszedł już czas aby kupić teleskop Newtona. Jak już wcześniej napisałem lubię obiekty "deep sky" i wacham się między dwoma taleskopami

Astrokraka, są to: Kastor z lustrem 170mm i światłosile 5.9 i Antares z lustrem 230mm i światłosile 5.1 oczywiście na montazy Dobsona.

Myślę że jak gdybym kupił Kastora to zostały by mi się pieniążki na zakup dodatkowych okularów i Barlowa, ale nie wiem czy pozbierać jeszcze troszke i kupić Antaresa o większej światłosile i lustrze.

 

PS Jestem 15 letnim gimnazjalistą z Tomaszowa Lub. koło Zamościa, jeśli ktoś z moich stron interesyję sie astronomią proszę o kontakt na gg, mój numer to 2929356.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi

Astropozdro

Marcin

Link to comment
Share on other sites

Przeskok z lornetki na taki teleskop to piękna sprawa. Skoro oglądałeś już wiele obiektów, to na pewno sobie poradzisz. Pytanie w zakresie wyboru sprzętu dotyczy możliwości ulokowania tak dużego teleskopu. Ja bym optował jednak za Kastorem z lepszymi akcesoriami niż za gołym Antaresem. 170mm lustra to naprawdę sporo do obserwacji nieba. A poza tym z 230mm już ciężko będzie Ci przesiąść się na coś większego.

Link to comment
Share on other sites

Marcin jak piszesz masz 15 lat , to wspaniałe że interesujesz się astronomią . Pierwsze konsultacje zrób z rodzicami . Czy oni wiedzą jak wielki sprzęt chcesz przytaskać do domu ? Czy macie warunki na jego przchowywanie ?. Czy obserwujesz z balkonu czy masz może ogród i garaż ?. Jeżeli spełniasz te drugie warunki to obydwa Newtony dadzą Ci dużo satysfakcji . Sprawdź na stonie producenta ich wagę i pomyśl który bedziesz sam mógł rozstawić i złożyć . Oczywiście do Deep Sky im większe lustro tym lepiej .

 

Prosiliśmy już wiele razy aby młodzi adepci chcący kupić teleskop pisali o swoich możliwościach obserwacyjnych . Co innego mozna doradzić komuś ze środka 100-tysięcznego osiedla a co innego jak ktoś mieszka w domu wolnostojącym zdala od zakłóceń świetlnych i termicznych .

Link to comment
Share on other sites

Witam

Bardzo mnie cięszą wasze odpowiedzi i natychmiast odpisuję.

Z ulokowaniem dużego sprzętu nie będe miał problemu gdyż mieszkam w b. dużym jednorodzinnym domu i mam kilka wolnych pomieszczeń. Przy domu mam zaś spory ogród i dwa garaże :lol: . Myślę że Kastora(ok.18kg) mógłbym rozłożyć sam jednak z Antaresem(ok. 30kg) byłyby już problemy. Mieszkam na obrzeżach małego 20 tysięcznego miasta i nie dokucza mi zanieczyszczenie powietrza czy smog, jednak gdy wzrok przywyknie do ciemności to jak popatrzę w stronę miasta to światło mnie razi! Mam radzinę na wsi oddalonej od mojego miasta o 10km i drugą o 24km więc z wyjazdem na wieś nie ma problemów oczywiści jak nie ma szkoły ale w weekendy też mogę. Rodzice wiedzą jakich gabarytów sprzęt przytacham do domu i zgadzają się, gdyż to dzięki nim będzi możliwe kupienie teleskopu(dołożą mi ok. 800zł).

Mam jeszcze pytania odnośnie taleskopu czy oba teleskopy mają dobrą optykę czy czymś się różnią? Cze Antares nie byłby lepszy od kastora nie pod względem średnicy lecz pod względem światłosiły Antares ma 1/5.2, a Kastor ma 1/5.9

Ponadto w przyszłości myślę zaąć się astrofotografią i gdybym kupił kastora na montażu Dobsona ta później(za jakieś dwa lata) mógłbym dokupić montaż paralatyczny. Z kolei Antres ma większe możliwości pużniejszej rozbudowy gdyż ma

wyciąg okularowy 2" z redukcją na 1,25" i w przyszłości gdy będe potrzeboweł większych wrażeń można dokupić okulary 2". Jednak Kastor jest kożystnieszy cenowo i można później się przesiąść na wiekszy sprzęt.

 

PS Mam jeszcze pytanie: Ile przeciętnie kosztóje aluminizacja zwierciadła w oby teleskopach?

 

Proszę o porady i z góry dzięki

pozdr

Marcin

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Marcinie o rozkładanie sprzętu się nie bój bo nasze duże Dobsony od Antaresa poczynając są montowane na jezdnych podstawach z kółkami z blokadą i z garażu nawet teleskop 50-60 cm średnicy może wyprowadzać na utwardzoną powierzchnię (beton ,asfalt, kostka, płyty chodnikowe) spokojnie jedna osoba 8)

Obecny koszt aluminizacji z utwardzeniem dla kompletu optyki Kastora to około 100 zł a dla Antaresa około 150 zł.

Do Kastora także możemy założyć 2" wyciąg na zlecenie klienta :lol:

Link to comment
Share on other sites

Nie ma to jak elastyczna firma :wink:

Ale przyznam Januszu że jak dawno temu pierwszy raz zobaczyłem w Antaresie "Ring Nebula" to byłem pod wrażeniem, jeszcze nie miałem swojej dwudziestki.

Link to comment
Share on other sites

Wiesz Marcin, jak przesadzisz i okaże się, że nie dasz rady sam ustawiać Antaresa, to będziesz żałował. Najlepszy sprzęt to często używany, jak któryś z kolegów niegdyś stwierdził. Przemyśl ten element.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.