Skocz do zawartości

Taleskopy astrokraka


marcind

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

 

Chciałbym zaczerpnąć rady w zakupie teleskopu

Bardzo interesują mnie obiekty mgławicowe, galaktyki i gwiazdy zmienne, ale planety też chciałbym zobaczyć.

Mam już lornetke BPC 20/60 na statywie od kilku miesięcy i widziałem nią dużo obiektów Messiera.Jestem z niej bardzo zadowolony,

ale myślę że pszyszedł już czas aby kupić teleskop Newtona. Jak już wcześniej napisałem lubię obiekty "deep sky" i wacham się między dwoma taleskopami

Astrokraka, są to: Kastor z lustrem 170mm i światłosile 5.9 i Antares z lustrem 230mm i światłosile 5.1 oczywiście na montazy Dobsona.

Myślę że jak gdybym kupił Kastora to zostały by mi się pieniążki na zakup dodatkowych okularów i Barlowa, ale nie wiem czy pozbierać jeszcze troszke i kupić Antaresa o większej światłosile i lustrze.

 

PS Jestem 15 letnim gimnazjalistą z Tomaszowa Lub. koło Zamościa, jeśli ktoś z moich stron interesyję sie astronomią proszę o kontakt na gg, mój numer to 2929356.

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi

Astropozdro

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeskok z lornetki na taki teleskop to piękna sprawa. Skoro oglądałeś już wiele obiektów, to na pewno sobie poradzisz. Pytanie w zakresie wyboru sprzętu dotyczy możliwości ulokowania tak dużego teleskopu. Ja bym optował jednak za Kastorem z lepszymi akcesoriami niż za gołym Antaresem. 170mm lustra to naprawdę sporo do obserwacji nieba. A poza tym z 230mm już ciężko będzie Ci przesiąść się na coś większego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin jak piszesz masz 15 lat , to wspaniałe że interesujesz się astronomią . Pierwsze konsultacje zrób z rodzicami . Czy oni wiedzą jak wielki sprzęt chcesz przytaskać do domu ? Czy macie warunki na jego przchowywanie ?. Czy obserwujesz z balkonu czy masz może ogród i garaż ?. Jeżeli spełniasz te drugie warunki to obydwa Newtony dadzą Ci dużo satysfakcji . Sprawdź na stonie producenta ich wagę i pomyśl który bedziesz sam mógł rozstawić i złożyć . Oczywiście do Deep Sky im większe lustro tym lepiej .

 

Prosiliśmy już wiele razy aby młodzi adepci chcący kupić teleskop pisali o swoich możliwościach obserwacyjnych . Co innego mozna doradzić komuś ze środka 100-tysięcznego osiedla a co innego jak ktoś mieszka w domu wolnostojącym zdala od zakłóceń świetlnych i termicznych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bardzo mnie cięszą wasze odpowiedzi i natychmiast odpisuję.

Z ulokowaniem dużego sprzętu nie będe miał problemu gdyż mieszkam w b. dużym jednorodzinnym domu i mam kilka wolnych pomieszczeń. Przy domu mam zaś spory ogród i dwa garaże :lol: . Myślę że Kastora(ok.18kg) mógłbym rozłożyć sam jednak z Antaresem(ok. 30kg) byłyby już problemy. Mieszkam na obrzeżach małego 20 tysięcznego miasta i nie dokucza mi zanieczyszczenie powietrza czy smog, jednak gdy wzrok przywyknie do ciemności to jak popatrzę w stronę miasta to światło mnie razi! Mam radzinę na wsi oddalonej od mojego miasta o 10km i drugą o 24km więc z wyjazdem na wieś nie ma problemów oczywiści jak nie ma szkoły ale w weekendy też mogę. Rodzice wiedzą jakich gabarytów sprzęt przytacham do domu i zgadzają się, gdyż to dzięki nim będzi możliwe kupienie teleskopu(dołożą mi ok. 800zł).

Mam jeszcze pytania odnośnie taleskopu czy oba teleskopy mają dobrą optykę czy czymś się różnią? Cze Antares nie byłby lepszy od kastora nie pod względem średnicy lecz pod względem światłosiły Antares ma 1/5.2, a Kastor ma 1/5.9

Ponadto w przyszłości myślę zaąć się astrofotografią i gdybym kupił kastora na montażu Dobsona ta później(za jakieś dwa lata) mógłbym dokupić montaż paralatyczny. Z kolei Antres ma większe możliwości pużniejszej rozbudowy gdyż ma

wyciąg okularowy 2" z redukcją na 1,25" i w przyszłości gdy będe potrzeboweł większych wrażeń można dokupić okulary 2". Jednak Kastor jest kożystnieszy cenowo i można później się przesiąść na wiekszy sprzęt.

 

PS Mam jeszcze pytanie: Ile przeciętnie kosztóje aluminizacja zwierciadła w oby teleskopach?

 

Proszę o porady i z góry dzięki

pozdr

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcinie o rozkładanie sprzętu się nie bój bo nasze duże Dobsony od Antaresa poczynając są montowane na jezdnych podstawach z kółkami z blokadą i z garażu nawet teleskop 50-60 cm średnicy może wyprowadzać na utwardzoną powierzchnię (beton ,asfalt, kostka, płyty chodnikowe) spokojnie jedna osoba 8)

Obecny koszt aluminizacji z utwardzeniem dla kompletu optyki Kastora to około 100 zł a dla Antaresa około 150 zł.

Do Kastora także możemy założyć 2" wyciąg na zlecenie klienta :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.