Skocz do zawartości

M35 z Equinoxa


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

W ramach testowania equinoxa cyknałem dzisiaj M35 z przyległościami. Pamiętacie, że jeszcze coś takiego, jak gromady otwarte istnieje? Wszędzie same mgławice, galaktyki, etc. ;)

 

Wreszcie skompletowałem sprzęt więc mogę zacząć komfortowo focić. Wczęsniej to był meksyk - kiwało się, trzęsło etc. Duomount i obejmy do guidera załatwiły ostatnie problemy. Teraz mogę świecić w nieskończoność ;)

 

Poniżej jedna klatka bez żadnej obróbki, bez darków, bez odszumiania. Przerobiony 300D sprawuje się nieźle. Widać, że usunięcie filtra zwiększa drastycznie ostrość, co w sumie jest dosyć zrozumiałe.

 

Jutro poskładam 10 takich subframów - zobaczymy, co wyjdzie. Pewnie subtelnie wzrośnie zasięg, odszumiać nie ma co.

 

Niestety - nic innego nie fociłem, bo Księżyc zaczął świecić potwornie. Mimo to, jestem z dzisiejszych testów sprzętu zadowolony. Wreszcie wszystko działa jak należy. Dzisiaj zaczęła się moja astrofotografia.

 

Klatka to wycinek środka (tam gdzie płaskie pole), sprzęt to Equinox 80APO, guidowany bratem - czyli SW80ED. 1x5 minut ISO800. Wszystko posadzone na GPD2 wraz z Duomountem, o którym pisałem na blogu.

 

M35_sote.jpg

 

Update nocny (40 min. ekspozycji przy Księżycu):

 

Tak wygląda pełna klatka z Equinoxa - widoczna krzywizna pola:

 

m35_stack_full.jpg

 

A tak kropo sensownego środka, czyli użytecznego pola - bez flattenera oczywiście.

m35_stack_crop.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z moich ulubionych obiektów i nawet ładnie widać NGC 2158. Adamie czy oprócz tych sprzętowych detali mógłbyś napisać trochę więcej na temat samych obiektów uwiecznionych tutaj. Mam wrażenie że w astrofotografii coraz mniej jest tego astro, niestety :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z moich ulubionych obiektów i nawet ładnie widać NGC 2158. Adamie czy oprócz tych sprzętowych detali mógłbyś napisać trochę więcej na temat samych obiektów uwiecznionych tutaj. Mam wrażenie że w astrofotografii coraz mniej jest tego astro, niestety :(

 

Hehe, właśnie dzisiaj sporo o tym gadaliśmy z Sumasem. Zastanawiamy się, czy nie wprowadzić "obowiązku" na forum aby umieszczający zdjęcie opisywał, co ono zawiera. Oczywiście chodzi o zabawę, edukację (także samoedukację). Przynajmniej można zrobić z tego dobry zwyczaj. Jutro sam to zaczne robić. Dzisiaj padam i nie mam siły pisać.

 

Póki co wiem, że jest jeszcze piękna NGC2158. Jutro poszukamy tu czegoś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden z moich ulubionych obiektów i nawet ładnie widać NGC 2158. Adamie czy oprócz tych sprzętowych detali mógłbyś napisać trochę więcej na temat samych obiektów uwiecznionych tutaj. Mam wrażenie że w astrofotografii coraz mniej jest tego astro, niestety :(

Popieram kolegę w 100% , brakuje podstawowego opisu takiego jak jasność odległość czy powstanie danego obiektu, po takim krótkim scharakteryzowaniu obiektu zdjęcie już staje się ciekawsze a za razem pouczające. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, bardzo fajne zdjęcie.

To fakt. Mało kto foci gromady.

Ostrość przy tego typu obiektach jest kluczowa :)

Refokusowanie, zoomowanie itd.. To musi być idealnie dopracowane, szczególnie w gromadach :)

Jak robi się zdjęcie mgławicy to może byc nieostre i tak wszyscy patrzymy na mgławicę :)

Tak, oczywiscie żartuję.

 

Pozdrawiam

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie w tej parze zawsze fascynowała ta różnica w barwie, którą doskonale widać na tej fotografii. Mamy w jednym polu widzenia dwie gromady otwarte, ale jakże różniące się wiekiem i odległością, zrobiły na mnie niesamowite wrażenie kiedy zdałem sobie z tego sprawę, ten widok pozwala niemal odczuć głębie kosmosu. I co ? czy gromady są nieciekawe ? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie w tej parze zawsze fascynowała ta różnica w barwie, którą doskonale widać na tej fotografii. Mamy w jednym polu widzenia dwie gromady otwarte, ale jakże różniące się wiekiem i odległością, zrobiły na mnie niesamowite wrażenie kiedy zdałem sobie z tego sprawę, ten widok pozwala niemal odczuć głębie kosmosu. I co ? czy gromady są nieciekawe ? ;)

 

Są - i to bardziej ciekawe, niż wiele tu prezentowanych obiektów. Nie chcę już wspominać "kulistych", bo to swego rodzaju wyrocznia, ale ważne jest to, że twoja wypowiedź inspiruje.

 

Zdjęcie które wykonane było głównie pod kątem technologicznym nagle staje się tematem do dyskusji. I to jest piękne. Czytam o tych gromadach, przyswajam wiedzę. Dziękuję za inspirację!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.