Skocz do zawartości

czy mozna zobaczyc supernową 1987A ?


Mat

Rekomendowane odpowiedzi

Obawiam się że nie :) Po pierwsze to to jest bardzo małe i słabe o ile pamiętam coś 2'' średnicy i 19mag :) a po drugie jest w małym obłoku magellana :) czyli z polski nie zobaczysz nawet jakbyś miał lustro 10m średnicy :)

 

 

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że nie :) Po pierwsze to to jest bardzo małe i słabe o ile pamiętam coś 2'' średnicy i 19mag :)

Pozdrawiam :Beer:

 

2" - to chyba nie jest takie małe chyba ze chodzi ci o 2 sekundy?

 

a po drugie jest w małym obłoku magellana :) czyli z polski nie zobaczysz nawet jakbyś miał lustro 10m średnicy :)

 

nie mozna zobaczyć teraz czy w ogole? przeciez widok nieba sie zmienia w ciagu roku

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeciez widok nieba sie zmienia w ciagu roku

Ja też żałuję że nie możemy zobaczyć Magellanów.

Ale jak wyjadziemy na bardzo wysoką górę na południu to czemu nie. :lol:

 

ps.

Zobacz sobie na jakieś mapce gdzie toto leży.

Jest wątek o darmowych programach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2" - to chyba nie jest takie małe chyba ze chodzi ci o 2 sekundy?

nie mozna zobaczyć teraz czy w ogole? przeciez widok nieba sie zmienia w ciagu roku

 

niestety wada naszego nieba jest to ze jest nudniuejsze od poludniowego :)

 

 

ale dobre i to :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta supernowa to raczej w Wielkim Obłoku Magellana.

 

 

właśnie wróciłem z okolic równika konkretnie 3st. N, ciężko powiedzieć czy południowe niebo fajniejsze, z równika istotnie widać prawie wszystko ale chyba niebo w każdej części świata ma swój własny charakter bo najlepiej widać to co stoi wysoko, ja np. widziałem Wielki obłok Magellana ale co z tego skoro tylko tylko raz bo był nisko i zwykle wisiały tam chmury (swoją drogą zgodnie z nazwą jest naprawdę wielki a Tarantula nawet w 80mm lunecie wygląda świetnie). Taki np. Wielki Wóz wisi tam ciągle tuż nad horyzontem i nie do końca można podziwiać jego piękno. Nasze letnie niebo z Łabędziem, Lutnią i Orłem ma swój niepowtarzalny charakter i mogę uwierzyć ze można je przedkładać nad niebo południowe. Na południu fajne rzeczy są skupione na małej przestrzeni, od Centaura do Canopusa jest tego sporo naćkane: Omega Centauri, bogate w gwiazdy i różnorodne gromady jakich u nas nie ma , ciemne obłoki w okolicach Krzyża, Eta Carinae, nawet zwykłe gapienie się rozszczepioną Alfa Centauri dzięki świadomości że to najbliższa gwiazda to spore wrażenie. Najlepiej moim zdaniem jest pojechać tam gdzie to wisi dokładnie nad głową czyli np. Nowa Zelandia.

 

najfajniejsze w niebie równikowym jest to że można je podziwiać np. w krótkch gaciach bez ryzyka odmrożenia tego i owego :D , no i te planety dokładnie nad głową .....

 

pozdrawiam

Edytowane przez zbig_wawa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.