Skocz do zawartości

Obliczanie pozornej odległości od obiektu...


Biohazard

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Ostatnio, kiedy obserwowałem Saturna naszła mnie taka refleksja ... widząc go w okularze przy zbliżeniu ~200x zastanawiałem się z jakiej odległości byłby widoczny w ten sposób gołym okiem. Czy da się to wyliczyć? Czy to jest takie proste - że poprostu 200x bliżej czyli wystarczy odległość od Ziemii do saturna podzielić na 200 i mamy wynik czy to nie tak się liczy?

Czyli tak:

Odległość Ziemii od Słońca = 149,6 mln km

Odległość Saturna od Słońca = 1.433,5 mln km

Odległość Saturna od Ziemii podczas opozycji = 1.433,5 mln km - 149,6 mln km = 1.283,9 mln km

I teraz 1.283,9 mln km / 200 = ~6,5 mln km

 

Czyli czy z tego wynika, że jeżeli obserwujemy Saturna za pomocą teleskopu i używamy zbliżenia 200x to tak samo jakbysmy go widzieli gołym okiem ale z odległości 6,5 mln km ? Czy jestem w błędzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podawane w teleskopie powiększenie mówi o ile zwiększy się kąt widzenia danego obiektu. Czyli jeżeli powiększenie jest 2x to widzimy obiekt tak, jakbyśmy stali 2 razy bliżej. Czyli przy 200x widzimy tak, jakbyśmy znajdowali się w odległości 1/200 odległości obecnej. Twoje wyliczenia są jak najbardziej poprawne, tylko chyba źle zaokrągliłeś. Mi wychodzi 1238,9mln km/200=6,4195mln km ~ 6,4mln km.

 

Pozdrawiam

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki - biorąc pod uwagę te wszystkie wyliczenia, którymi kieruje sie astronomia trudno mi było uwierzyć, że obliczenie tego jest takie proste :-) Faktycznie zaokrągliłem źle ale dałem poprostu w przybliżeniu do 1/2 mln km bo moje wyliczenia są dla odległości podczas opozycji a nie zawsze obserwujemy podczas opozycji więc wydało mi się że przy tych odległościach liczonych w tysiącach milionów km zaokrąglenie do 0,5 mln km jest do przyjęcia. :-)

pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dla duzych odległości i "małych powiekszeń" (takich, że odległość pozorna jest nadal duża) mozna przyjąć, że tak jest.

 

a tak naprawde to z żadnej odległości tak nie widać, bo obraz przez teleskop jest spłaszczony perspektywicznie. wystarczy popatrzeć na krawędź księżyca przy 400-600x. z żadnej odległości tak nie widać, bo kratery nie sa 600x węższe niż są ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko... przecież jeśli mówimy o tym pod jakim kątem z jakiej odległości widzimy obiekt to wchodzą nam do rozważań funkcje trygonometryczne. A one raczej nie są liniowe. Chyba właśnie tylko dla b. dużych odległości możemy to tak uprościć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti mógłbyś opisać dokładniej co miałeś na myśli ??

NIE ;)

 

ps. ZASTANÓWCIE SIE Z JAKIEJ ODLEGŁOŚCI BYŁO BY WIDAĆ WSCHÓD SATURNA NAD KRATEREM KSIĘŻYCA TAK JAK PRZEZ TELESKOP PODCZAS OSTATNIEGO ZAKRYCIA.

 

TYLKO Z ZIEMI TAK WIDAĆ I KONIECZNIE PRZEZ TELESKOP :)

perspektywa.jpg

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, przy większych kątach pozornych trzeba juz wziąść pod uwagę trygonometrię. Jednak w rozmiarach liczonych w ", jak w tym przypadku, ma to pomijalne znaczenie.

 

Pozdrawiam

Michał

W " to widzimy Saturna gołym okiem. Przy powiększeniu/zbliżeniu x200 to już jest ciut ponad 1° (w czasie opozycji ze Słońcem). Ale nawet wtedy nie trzeba pomijać trygonometrii, bo ona też twierdzi że dla małych kątów

sin α ≈ tg α ≈ α [rd].

W 4-cyfrowych tablicach funkcji (naprawdę nie było kiedyś kalkulatorów :) ) różnica pojawia się dopiero przy 3°.

 

P - Dominik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.