Skocz do zawartości

Celestron C8N vs. Soligor MT-800 Co lepsze do DS?


Iras

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Mój wyciag w MT800 był obcinany, bo obrazy gwiazd były wcześniej (przed przeróbką) lekko użarte.

Według mnie lustro 20 cm ze światłosiłą 5 jest lepszym rozwiązaniem do wszelkiego zastosowania. Jedyną bariera jest nosnośc montażu. Z tego wzgędu można zastanawiać się nad MT800.

 

Pozdrawiam

Paweł

 

No kurcze tym mi się nie pochwaliłeś :P Pewnie dla tego mam teraz problem z bino. Musze powiedzieć że operacja została wykonana profesjonalnie bo ślad po niej nie pozostał. :D

 

Z tego co mówisz obcinanie wyciągu nie było związane z łapaniem ostrości lecz z wchodzeniem wyciągu w pole lustra. Jak to wygląda w C8N? Masz jakieś fotki z przed operacji na wyciągu które pokazują problem tych użartych gwiazdek? Pamiętasz o ile został obcięty ten wyciąg?

 

Więc sprawa się wyjaśniła C8N dla tych co nie lubią przeróbek i chcą aby sprzęt pozostał uniwersalny. MT800 dla bardziej zainteresowanych ATM i nastawiających się głównie na astrofoto na tanim montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.. myślę że C8N byłby dobry. Ale to jednak kawał żelastwa.. Czy jest w miarę mobilny? Mówiąc mobilny mam na myśli przeniesienie np z pokoju na podwórko. Czy jest bardzo ciężki?

 

I jeszcze jedna sprawa.. Dlaczego czytając różne fora internetowe, przeglądając galerie widzę że większośc ludzi robi zdjęcia na takim zestawie: ED 80 , Vixen GPD2/Losmandy + guider? Czy to znaczy że ten C8 nawet po dokupieniu mocnego montażu nie będzie się nadawał do astrofoto w ognisku głównym( myślę o tej ciężkiej tubie..)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok.. myślę że C8N byłby dobry. Ale to jednak kawał żelastwa.. Czy jest w miarę mobilny? Mówiąc mobilny mam na myśli przeniesienie np z pokoju na podwórko. Czy jest bardzo ciężki?

 

I jeszcze jedna sprawa.. Dlaczego czytając różne fora internetowe, przeglądając galerie widzę że większośc ludzi robi zdjęcia na takim zestawie: ED 80 , Vixen GPD2/Losmandy + guider? Czy to znaczy że ten C8 nawet po dokupieniu mocnego montażu nie będzie się nadawał do astrofoto w ognisku głównym( myślę o tej ciężkiej tubie..)?

 

Dokładnie przepatrz i przeczytaj tę stronę:

 

http://www.saratogaskies.com/

 

Galeria z C8N tutaj:

 

http://www.saratogaskies.com/category.pl?c...&sub=Scope1

 

Sam osądź czy się nadaje czy nie ale myślę że odpowiedź jest oczywista i widać tutaj możliwości takiej tuby. Potrzeba tylko dużej wprawy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze i co najciekawsze.. ten koleś foci na montażu CG5. A więc nie jakiś z wyższej półki.

Ano tak, potrafi wycisnąć z tego zestawu maxa. Pamietaj tylko że guider jest tutaj konieczny!

Astrofoto to moim zdaniem kwestia w dużej wiekszości sprzętu, potem umiejętności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może inaczej?

Wydaje mi się, że chcesz kupić uniwersalny telep do foto i do wizuala. Trudno to będzie pogodzić, a na pewno nie przy tych montach.

Ale jeśli weźmiesz tego C8N na EQ5- masz fajną tubkę do obserwacji. Po dokupieniu dużo mniejszej i lżejszej tubki (jakiś Newton, refraktorek, Mak) mógłbyś spróbować pofocić na posiadanym już montażu.

Co ty na to?

Wydaje mi się że przyjmę ten "plan rozwojowy".

Mam jednak tylko w dalszym ciągu obawy dotyczące stabilności całej tej konstrukcji.. w końcu tuba waży ok 10kg. A jeśli bym taki montaż umieścił na statywie tego tybu jak w TAL-e 150 Tal%20150pm.jpg

to czy stabilność wzrosła by znacznie? Inaczej mówiąć - czy mógłbym się pokusić o foto z czasami troszkę dłuższymi niż 30sekund?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że przyjmę ten "plan rozwojowy".

Mam jednak tylko w dalszym ciągu obawy dotyczące stabilności całej tej konstrukcji.. w końcu tuba waży ok 10kg. A jeśli bym taki montaż umieścił na statywie tego tybu jak w TAL-e 150 Tal%20150pm.jpg

to czy stabilność wzrosła by znacznie? Inaczej mówiąć - czy mógłbym się pokusić o foto z czasami troszkę dłuższymi niż 30sekund?

Weź pod uwagę że to nie tylko chodzi o stabilność ale przede wszystkim o dokładność prowadzenia montażu!! Wg mnie najlepszym wyjściem byłby pod tą tube EQ6 lub ewentualnie HEQ5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
A no właśnie. A ja planowałem później dokupić Canona. A może lepiej nie pchać się w tak duży teleskop tylko kupić coś mniejszego.. ale na w miarę stabilnym montażu. Coś z wyciągiem 2". Jakiś refraktorek.. Celestron C80ED . ale cena troszkę poraża. Co dobrego polecacie na początek astrofoto - tak dla początkującego. Powiem że mieszkam z dala od miasta i mam raczej czyste niebo (niewielka osada). Widzę że jednak nie obędzie się bez wydatku ponad 3 tys zł :burza:

 

Ok.. no to wracamy do tego co mówiłem w innym watku..... EQ6 + 80 ED.....

 

Iras słuchaj.... ten link do galerii http://www.saratogaskies.com/category.pl?c...&sub=Scope1 to ma bardzo ładne obrazki.... ale to widzisz nie jest takie proste z EQ5 ....

Do focenia musisz koniecznie obczaić co to jest guiding.... bo to cie czeka ( tak jak mnie ).... i z EQ5 + guidingiem sa problemy.....

 

Obczaj sobie może na początek moją galerie http://www.philips.art.pl/niebo ..... to raczej jest to co będziesz mógł osiągnąć przez następne 6 miesięcy...chyba, że masz w kieszeni w tej chwili jakieś 10.000 PLN...

 

Mam propozycje....odzwij się do mnie na PW to ci wysle nr telefonu.... opowiem ci w 15 minut jakie sa problemy.... tak będzie najlepiej dla ciebie...

 

Pozdrawiam....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja brałbym C8N. Nieco większa tolerancja na niedoskonałości okularów pozwala na znaczne oszczędności przy ich zakupie. Dużo lepszy montaż (tak mówią) wymaga jedynie zakupu prowadzenia, żeby podjąć próby focenia z jakąś mniejszą tubą.

Moim skromnym zdaniem to C8N jest wymagajacy w stosunku do okularow dzieki swojej swiatlosile

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym zdaniem to C8N jest wymagajacy w stosunku do okularow dzieki swojej swiatlosile

 

Chodzi tutaj o porównanie konkretnych dwóch teleskopów. C8N posiada światłosiłę 1:5, zaś MT-800 1:4. Bardziej wymagające są teleskopy o większej światłosile, a 1:4>1:5. Czyli C8N jest mniej wymagający od Soligora MT-800.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z philipsem pogadałem trochę na GG i doszedłem do wniosku, że na astrofoto trzeba mieć grubą i zasobną kieszeń. Na razie skupię się na pięknie obserwowania.

Powiedzcie czy brać Synte 8" + dobry okular czy większe lustro 10"? Mieszkam na wsi pod ciemnym niebie. Załózmy że mam Syntę 10"i okular 5mm LVW to czy dostrzegę:

1) strukturę mgławic i galaktyk (już nie "mgiełki")?

2) Szczegóły na powierzchni planet?

 

Czy warto brać te większe lustro?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 mm do planet będzie wyśmienity.. do ds'ów odpada. Do nich będziesz potrzebować coś dłuższego... czyli potrzebujesz dwóch okularów ;)

Rozumiem... w sumie opłaca się bardziej kupić Synte 8" a resztę zainwestować w okulary. Ale może ktoś z was wykonał test porównawczy 8" i 10". Który teleskop mi doradzacie pod ciemne niebo z dedykacją dla DS? Czy warto w tym wypadku dołożyć te kilkaset zł na większe zwierciadło? Czy w tym większym telepie są dostrzegalne różnice w szczegółowości obrazów w stosunku do 8" ? Z reguły większe zwierciadło = więcej szczegółów, ale może są to subtelne tylko różnice? Jednym słowem - kupować większą Syntę?

Mam nadzieję, że się wyraziłem jasno;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wcześniej mówiłem... łatwiej jest zmienic okular niż teleskop.... dlatego póki masz jednorazowo dużo pieniędzy to bierz większy teleskop i przemęcz się te 2 miesiące z standardowymi okularami.... potem dokupisz sobie jeden okular np 5mm do planet, a potem drugi (zamiast standardowych ) 9-22 do DSów...w międzyczasie barlowa za 150 którego na końcu wymienisz na porządnego 2". Jeszcze w międzyczasie zainwestujesz 60PLN w filtr słoneczny, 40 PLN w filtr księżycowy.... 150 PLN w laserpointer. Potem 500 PLN w wyciąg.... a na końcu sprzedasz ze standardowym wyciągiem i standardowymi okularami swoją syntę 10" i kupisz sprzęt do focenia..... hihi.... taki drobny biznes-plan na następne 3 lata.... :)

 

Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wcześniej mówiłem... łatwiej jest zmienic okular niż teleskop.... dlatego póki masz jednorazowo dużo pieniędzy to bierz większy teleskop i przemęcz się te 2 miesiące z standardowymi okularami.... potem dokupisz sobie jeden okular np 5mm do planet, a potem drugi (zamiast standardowych ) 9-22 do DSów...w międzyczasie barlowa za 150 którego na końcu wymienisz na porządnego 2". Jeszcze w międzyczasie zainwestujesz 60PLN w filtr słoneczny, 40 PLN w filtr księżycowy.... 150 PLN w laserpointer. Potem 500 PLN w wyciąg.... a na końcu sprzedasz ze standardowym wyciągiem i standardowymi okularami swoją syntę 10" i kupisz sprzęt do focenia..... hihi.... taki drobny biznes-plan na następne 3 lata.... :)

 

Pozdrawiam...

I ten biznesplan chyba przyjmę;) Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.