Skocz do zawartości

Okular krótkoogniskowy do refraktora


oskar

Rekomendowane odpowiedzi

używam LV 6mm co daje mi 150x. Jest najczęściej używany power przy średnim/dobrym seeingu, co oznacza, że prawie zawsze go używam. Mam krótszy - LV4mm, ale ten wymaga absolutnie super seeingu, co zdarzyło mi się 4 razy w tym roku.

 

LV6mm - lantanowy Vixen - chyba Soligor robi coś podobnego. Pole 45st. Jest batrdzo dobry do planet. DS też nieźle wychodzi, ale trochę małe pole. Przy prowadzeniu nie ma problemu, ale bez prowadzenia może być kiepsko. Cena około EUR 150,-.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycje dobre bo szukam czegoś między 5 a 10 mm. Zrozumiałym jest też że jakość idzie w parze z ceną.

 

Soligor faktycznie robi coś podobnego, ale mnie jednak interesuje jakaś inna firma, bo soligora mam już kilka okularów i marzy mi się wyższa półeczka.

 

Dzięki i czekam na opinie innych obserwatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar, jeśli wyższa półeczka ( chyba naj ) to zoomik Nagler Tele Vue 3-6mm. Wiem, że power przy 3mm zbyt duży do 100RS , ale jeśli udało by Ci się kupić ten okular w Stanach to jego cena znacznie spadła. Kiedyś kosztował ok. 500$ teraz ok. 380$. Otrzymujesz w sumie 4 okulary super jakości do dużych powiększeń o polu 50 stopni. W Twoim przypadku da Ci to powiększenia 166/200/250/333x. Jest to trochę za dużo i nie zdziwię się jeśli usłyszę słowa krytyki i niektórzy chcieliby mnie :whip: , ale cenowo zapłacisz mniej niż za np. 2 Pentaxy lub 2 Lantany Vixena, jakość doskonała i bardzo poręczny okular. Wszędzie w testach otrzymuje wysokie noty. W razie przesiadki z Tała na jakieś krótkie APO też jak znalazł. Ten zoom polecany jest do krótkich Apo Tele Vue. Trafiłem na promocję TV NP 101 do którego dają go gratis :D . Jest jeszcze jeden ciekawy zoom Antaresa 5-8mm, ale w Europie nigdzie się na niego nie natknąłem. Cena w Stanach bardzo atrakcyjna, bo ok. 220$. O polu tego okularu nie wspomnę, bo to chyba pomyłka :Boink: . Podają, że od 89-81 stopni. :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem??? czasem lepiej mieć na wszelki wypadek odpowiedni zapas powera na super seing który zdaża się raz dwa razy do roku, wtedy musisz być przez tą godzinę dana od Stwórcy gotowy do obserwacji z dużym powerem bo to nie trafia się często 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oskar nie przesadzaj z tym powerem poniżej 2D. Mam jako były posiadacz Chińszczysny Ramsdena SR 4mm. I daje on całkiem zadowalające obrazy. Oczywiście na miare swoich możliwości.

 

Obserwowałem też 100 RS'em przez Lantana 3,8 mm i powiem Ci, że nie zauważyłem jakiś odstępstw od normy. Obraz był naprawde zadowalający. T oczywiście krańcowe możliwości tego obiektywu, 2,5D ale jak sam piszesz w recenzji TAL 100 RS to dobry sprzęt. :King::King::King:

 

Oczywiście mówimy o warunkach dobrego seeingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i tu wracamy do dyskusji, która rozgorzała jakis czas temu:

 

jakim cudem Tal100RS (100mm) daje zadowalające efekty przy 200-250x? Na moim vixenie to tylko 4 razy w tym roku robiłem 230x i było to już kosztem jakości. Chyba ciepnę tym sprzętem przez okno i nabędę RSa. :D

 

Może i warto mieć na podorędziu okular dający 200-220, ale użyje się go raz na kwartał. Zdecydoeanie lepszym nabytkiem, pod względem ilości użyć, będzie okular dający power 150x.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w rzeczy samej. Ale chyba jak juz będzie wymieniał telepa na krótkiego APO, to będziesz mógł również wtedy dokupić taki okular. Ja bym sie mimo wszystko koncentrował na czymś w przedziałe 6-10mm.

 

Zwróć jeszcze uwagę na to jakie pole ma ten zoom przy 6mm, a jakie ma zwykły okyular Lantanowy 6mm.

 

Na Twoim miejscu zastanowił bym się nad czymś innym: oglądanie obiektów przy powerze powyżej 150 i polem okularu poniżej 40st jest cholernie kłopotliwe bez napędu. Ciągłe gonienie obiektu, a każda korekta położenia tuby, to drgania, które gasną dość powoli. W rezultacie za każdym razem masz kilka sekund ostrej obserwacji.

 

Pomyśl o napędzie - zdecydowanie większa radocha niż powerowanie na maxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten okularek zoom 3-6 ma pole 50 stopni, a nie poniżej 40*. Oskar ma napęd, więc z utrzymaniem obiektu nie ma problemu. Pisałem też o innym zoomie Antaresa 5-8. Ten byłby idealny. Oskar w swoim poście zaznaczył też, że interesuje go okular z górnej półki więc w tym przypadku ma 4 okularki z górnej półki jakości Radianów. Jesion zwrócił uwagę, że taki zoom do 100 mm refraktora nie za bardzo. Zerknij Jesion tutaj - http://www.hardinoptical.com/hardin-optica...tv3to6zoom.html .

Dają go do 100-tki Tele Vue :D , tyle, że nie F/10 jak jest w przypadku Tała. Ja jednak bym go brał nawet do tego Tała. Myślę nad nim do mojej 150-tki :?: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teleskop ma małe pole. Najlepiej byłoby kupic jakiegoś naglerka rzędu 6-7mm. Przy rosyjskim SP 6,3 efekty wizualne były dobre ale małe pole było kłopotliwe.

Zooma w ogóle odradzam właśnie z uwagi na mała pola. Nawet TV ma zdaje się niskie pola w zoomie 3-6 (zresztą ogniskowe 3-4 mm są za małe do 100RS-a). Oczywiście zakładam, że ten okular nie ma być wyłącznie do obserwacji planet. Jeśli jednak tak ma być to lantan soligora-jak najbardziej.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.