Jump to content

Prezentacja teleskopów OPTISAN


Optisan
 Share

Recommended Posts

Zapraszam wszystkich zainteresowanych na prezentacje teleskopów na organizowanym przez IA UW, Dolnośląskim Festiwalu Nauki.

Będą prezentowane 3 modele. 900/114, 750/150 oraz największy 800/203

 

13 i 14 września 2003 (sobota i niedziela) - Wrocław, Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Kopernika 11, Obserwatorium Astronomiczne UW, http://www.festiwal.uni.wroc.pl

 

 - prezentacja oprogramowania astronomicznego AstroCD, teleskopy i lornetki OPTISAN, pokazy obserwacyjne Słońca i wieczornego nieba

(godz. 11 do 22)

 

Dolnośląski Festiwal Nauki (DFN) jest imprezą popularno-naukową organizowaną co roku przez wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane (Ossolineum, Ogród Zoologiczny). Składa się on z edycji wrocławskiej i wyjazdowej. Jest adresowany do szerokiego grona społeczeństwa, niezależnie od wykształcenia i wieku, począwszy od starszych klas szkoły podstawowej.

Głównym celem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki jest upowszechnianie i propagowanie nauki oraz przybliżenie społeczeństwu problemów, jakie rozwiązuje. W atrakcyjnej, zrozumiałej dla przeciętnego obywatela formie prezentowane są osiągnięcia nauki we wszystkich dziedzinach wiedzy w tym również w astronomii.

Festiwal Nauki jest również wielką "pigułką edukacyjną" - w krótkim czasie można wysłuchać wiele ciekawych wykładów, brać udział w dyskusjach z uczonymi, zwiedzać laboratoria i warsztaty badawcze przyrodnika, lekarza, inżyniera, humanisty i artysty, które na co dzień są niedostępne dla szerszego społeczeństwa.

Zapraszamy miłośników astronomii na organizowane pokazy obserwacyjne Słońca oraz wieczorne imprezy w tym obserwacje wieczornego nieba oraz prezentacje naszych teleskopów oraz oprogramowania astronomicznego.

 

Program dostępny na http://www.festiwal.wroc.pl/program/program.php

 

Inne prezentacje: http://www.astrocd.astronomia.pl/festiwale.htm

Link to comment
Share on other sites

Byliśmy tam w ubiegłym roku prezentując nasz Klub i Syriusza . pogoda niestety była kiepska i tylko na ogladaniu sprzętu i rozdawaniu wizytówek się skończyło . Jednak mogliśmy poznać Prof. Pigulskiego i znanego obserwatora zmiennych Jerzego Speila . Warto było tam pojechać .

 

:Boink: Przecież to w tym tygodniu :shock: Przyjadę pogadać , do zobaczenia .

Link to comment
Share on other sites

:salu: W tym roku to zamelduje się obowiązkowo .... zeszłoroczny przegapiłem mieszkając w tym czasie na przeciwko Parku gdzie mieści się obserwatorium, w którym odbywały się pokazy w ramach festiwalu (ul. Mickiewicza). :oops:

Ps.: Jak dogadam się z Piotrem to przybędziemy razem.

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Odwiedziłem Marka dziś w południe i zajrzę tam później. Jego stoisko nieźle uzupełnia 'atrakcje' przyszykowane przez Uniwersytet. Miałem możność spojrzeć przez koronograf, podobno wieczorem będzie można popatrzeć przez uczelniany teleskop.

Ponieważ pogoda dopisuje Marek wystawi teleskop na zewnątrz do obserwacji słońca.

Minąłem się podobno z Darkiem z Opola, który także był u Marka.

Kto jeszcze nie był powinien zajrzeć. Dodatkowo o 17 zapowiadają się wykłady prowadzone przez pracowników naukowych U.Wr.

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Guest leszekjed

Koronograf (refraktor 200mm) jest Zeiss-a - ma chyba 40 lat. Refraktor obserwacyny to 200mm i pochodzi jeszcze sprzed wojny. Ogólnie biorąc sprzęt nie jest najmłodszy i wygląda też niespecjalnie. Uniwersytet używa tego sprzętu prawie wyłącznie do pokazów i do badań pomocniczych, podstawowe obserwatorium znajduje się w Białkowie (ok. 40 km. na północny zachód od Wrocławia niedaleko Wińska) gdzie jest większy koronograf i teleskop (http://www.astro.uni.wroc.pl/obserwatorium/festiwal2001/index.html).

L.J.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.