Skocz do zawartości

Wiosenno - letnie pola gwiazdowe


qbanos

Rekomendowane odpowiedzi

A dokładniej dwa. Materiał zebrany podczas pięknej, pogodnej nocy na wsi w której uczestniczył również Heniek focąc Abella 1367. Niebo było świetne :)

 

Obiekt: Warkocz Bereniki

Parametry: Canon 350D (niemodyfikowany), HEQ5 (nieguidowane), Sigma 70-300@70mm f5.6, 24x300sek, ISO800, resize (po kliknięciu na zdjęcie większa rozdzielczość):

 

bere_thumb.jpg

 

Obiekt: Łabędź

Parametry: Canon 350D (niemodyfikowany), HEQ5 (nieguidowane), Sigma 70-300@70mm f5.6, 16x300sek, ISO800, resize (po kliknięciu na zdjęcie większa rozdzielczość):

 

cyg_thumb.jpg

 

Komentarz: na szczęście zbliża się lato i będę miał okazję lepiej wykorzystać te 70-100mm :) Letnie pola gwiazdowe są jednak dużo ciekawsze. Mimo niemodyfikowanego Canona będę próbował uchwycić coś ciekawego.

 

pozdrawiam i czekam na uwagi co poprawić!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładna fotka, szkoda że nie troszke niżej byłoby bardziej ciekawie B)

 

Dla treningu zidentyfikowałem kilka najjaśniejsych galaktyk na fotce, dać zdjęcie czy usunąć? Wkońcu prawa autorskie :szczerbaty:

 

Jasne że daj, wszyscy skorzystają :) Wiem że na pewno jest Igła, Wieloryb, Kij Hokejowy (lub Motyczka) i jeszcze kilka jasnych.

 

Niestety już tak krótka ogniskowa wymaga guidingu, co prawda gwiazdy nie są pojechane ale PE rozwala je na placki. No a na 1000mm kiedyś przyjdzie czas.

 

Jakbym miał skrytykować swoje fotki to przede wszystkim trzeba jakoś się pozbyć trochę widocznych ukośnych pasków na pierwszej fotce, oraz dorobić materiału do drugiej. Ten czerwony kolorek NGC7000 na niektórych ustawieniach monitora też mi nie odpowiada. :D

 

Byłbym zapomniał, jeszcze obecna towarzyszka Księżyca na ciemniejącym z wolna niebie:

 

wenus.jpg

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te paski to na 100% nie jest wina Darków. W czym składałeś ?

 

ps. Po za tym DSLRy górą :helo:

 

Składane w IP (flaty,darki, stackowanie medianą). Od niedawna mam problem z tymi paskami, kiedyś robiłem wszystko bez darków i było ok, szczerze mówiąc nie wiem skąd to się bierze. Teorii jest kilka. Gdybym nie próbował nic wyciągać ze zdjęcia nie byłoby ich widać.

 

Zresztą Jarek, u Ciebie też one na niektórych zdjęciach występują, np.

 

http://www.astronoce.pl/galeria/20070120_1...4_463723172.jpg

 

http://www.astronoce.pl/galeria/20070418_1...0_286475582.jpg

 

 

zysix dzięki za identyfikację! :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ważna informacja, że w IP też to wychodzi.

Podaj jeszcze dokładnie czasuy z jakimi skłądałeś, czy były to jednakowe czasy czy też nie ?

 

W Irisie, Maximie, IP - wychodzi wszędzie. Czasy wszystkie jednakowe, 5 minutówki. Na pewno mniej paski widać przy niższych temperaturach oraz gdy jest więcej darków - to tak z autopsji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Irisie, Maximie, IP - wychodzi wszędzie. Czasy wszystkie jednakowe, 5 minutówki. Na pewno mniej paski widać przy niższych temperaturach oraz gdy jest więcej darków - to tak z autopsji.

 

Ja składam tylko w Dssie i prawdę mówiąc w niewielu zdjęciach wyszły mi takie skośne paski. Ostatnio prawię w ogóle, ża się zdziwiłem że w tym wyszły. Na pewno nie jest to sprawa Darków. Ja zwykle wrzucam tylko 2 do 4 Darków, nie ma sensu więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Moje 2 grosze w tej sprawie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa jest to związane z temperaturą w jakiej robiliście zdjęcia i w jakiej robione były darki. Zwłaszcza teraz różnica temperatur może być dosyć spora - w Bieszczadach kiedy rozpoczynaliśmy robić zdjęcia NGC4565 było ok 10C, przy Veilu temperatura spadła do 1C, w tej temperaturze zdejmowane były też darki. Podczas obróbki (po odjęciu darkow) okazało się, że pierwsze zdjęcia mają bardzo nierówne tło (podobne do tego co pokazujecie na cropach). Przy Veilu tło było wyrównane.

 

Dobrze jest zaopatrzeć się w elektroniczny termometr i notować przy jakiej temperaturze robione są zdjęcia, starając się dopasować do nich darki.

 

Jeżeli chodzi o ilość darków to w moim przypadku uśredniam od 5 do 7 indywidualnych zdjęć.

 

Pozdrawiam,

Czarek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba masz rację co do tej temperatury. Darki robiłem pomiędzy sesjami, pierwsza była Berenika zaczęta przy około 5-7 st C, potem darki już przy ok 1-2 st C, no a Łabędź już przy temp sporo poniżej zera, gdyż sprzęt cały zaszroniał. Dodam że z lenistwa użylem tych samych darków przy stackowaniu obydwu fotek :)

 

To kiedy w końcu robić te darki? Przed czy po sesji? :)

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej w trakcie pomiędzy zdjęciami - ale to wyjątkowo upierdliwe zajęcie.

Czarek

 

Kurcze, Czarek, nie mów mi że robisz fotki pomiędzy zdjęciami. Moim zdaniem może to najlepie ale nikt kto walczył z ustawieniem monta, ostrości, etc. przez 2 godziny nie będzie marnował czasu na darki. Najlepiej po prostu mieć termometr, notować temperatury i zrobić darki jakiejś innej nocki. Takie podejście wydaje mi się godzi wymóg darków w tejk samej temeraturze i nei marnowania czasu podczas sesji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jest to sprawa Darków, złożyłem zdjęcia bez nich i paski wyszły po przekątnej.

Co ciekawe podczas I i II sesji ( z tego co sobie przypominam) nie było jakiś znacznych skoków temperatury.

Wydaje mi się , że przyczyna leży po innej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie jest to sprawa Darków, złożyłem zdjęcia bez nich i paski wyszły po przekątnej.

Co ciekawe podczas I i II sesji ( z tego co sobie przypominam) nie było jakiś znacznych skoków temperatury.

Wydaje mi się , że przyczyna leży po innej stronie.

 

Czyli której? Ja zauważyłem że bez darków wyszły jeszcze gorsze te paski niż bez. A gdyby robić na początek kilka darków i na końcu sesji a potem uśrednić? Niestety darki w trakcie nie wchodzą w grę bo jak nacisne na obiektyw dekielkiem to ostrość poleci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli której? Ja zauważyłem że bez darków wyszły jeszcze gorsze te paski niż bez. A gdyby robić na początek kilka darków i na końcu sesji a potem uśrednić? Niestety darki w trakcie nie wchodzą w grę bo jak nacisne na obiektyw dekielkiem to ostrość poleci.

Paski to nie wina samych Darków. Oczywiście bez nich jest gorzej.

Mam jeszcze jedna koncepcję dotyczącą temperatury, ale muszę ja sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.