Skocz do zawartości

kolimator SW


_Zibi_

Rekomendowane odpowiedzi

tak to był mój kolimator Oriona, jest to jakby ulepszona (bardzo ulepszona) wersja halmala, świetnie się kolimuje tym sprzęcikiem, widać co "dolega" telepowi, mozna dokładnie określić co jest nie tak co trzeba przestawić i to wszystko jak na dłoni.

Kolimacja tym cudem jest trudniejsza niż laserkiem ale dająca jasny obraz tego co zrobiliśmy po prostu widać

dokładnie ustawienie całej optyki teleskopu.

Nie ma w nim żadnej optyki w naszym rozumieniu, kolimacja w nocy może odbywać się tylko podczas świecenia latarką np. led do wnętrza kolimatora, efekt taki sam jak w dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam ja nie pamiętam jak to od wewnątrz wygląda, te wszystkie druciki tam w środku. Da się łatwo samemu zrobić? Wiem wiem, nie lubisz ATMu :). Ale jak będę miał chwilę to czemu się nie pobawić. A stówę odłożyć na konkretniejsze sprzęty...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co nie ustawie? Dam pierścień i przykleje co 1/4 obwodu. Nie ma bata, musi być równo :). Ale zwróciłeś teraz moją uwagę na ważną kwestię - gdybym zrobił niedokładnie to niedokładnie bym kolimował być może nawet o tym nie wiedząc. Może jednak sobie kupię gotowy? Ale to potem, narazie pozostanę przy moim HAMALowym kapselku :blink::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to z tego wynika że sposób działania jest ten sam co w moim kolimatorze. Z tym że wszystko widać co jest źle w teleskopie to nie jest takie oczywiste trzeba do tego mieć trochę praktyki. Gdybym ci źle poskładał teleskop to sam kolimator optyczny ci nie pomoże, standardowo trzeba jednak wykonać kilka dodatkowych czynności.

 

Przy kolimacji dobrze poskładanego teleskopu jest to fajne narzędzie które zastępuje droższe kolimatory laserowe (tylko ta cena chyba trochę za wysoka bo z ebaya można np: 180zł dostać kolimator laserowy a optyczne były chyba z przesyłka z Niemiec w podobnej cenie).

 

 

ps. tak dla potomnych, ostatnio przegladałem trochę angielskojęzycznych książek o ATM i kolimatory z pudełka po filmie kodaka to chyba już w 70latach były stosowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe czynności - zobacz sobie tematy o kolimacji tam wszystko jest opisane.

Źle poskładany - np przy przeróbkach czy budowie składasz telep od podstaw więc trafia się kilka błędów przez które można kolimować sprzęt godzinami i tak coś nie pasuje. Poczytaj na forum jest kilka tematów zwiazanych z problemami przy kolimacji (zwichrowana oś optyczna, krzywy wyciąg) wtedy trzeba mieć trochę praktyki aby wywnioskować co może być nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki kolimator to naprawdę bardzo przydatna rzecz, jeśli ma się trochę praktyki można bardzo dobrze skolimować nim teleskop. Dużą zaletą jest to iż możemy kolimować nim w nocy, wystarczy poświecić w mały otworek latarką. Tylko ta cena trochę nie taka :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja, nawet w nocy się da - czego przykładem może być całkiem sensowne skolimowanie Twojego sprzętu Rammstein w dolinie w Czarnkowie. Muszę przyznać, że nawet bardziej mi się ten grzybkowy kolimator spodobał niż Wieśka laserowe cudo :)

Edytowane przez Kuba
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cześć

 

mam pytanie do posiadaczy tego kolimatorka SW, albo dla osób biegłych w temacie

 

- czy posiada to urządzenie coś, czego nie ma kolimator Hamalowy - chodzi mi o jego budowę

 

- czy kolimację optyki wykonuje się na takiej samej zasadzie jak przy Hamalu

 

- przy metodzie Hamalowej wypośrodkowanie odbicia lustra głównego i jego okolic w lusterku wtórnym odbywa się jednak nieco intuicyjnie (ustawia się je poprostu na samym środku), czy ten kolimatorek SW ma na to jakiś sposób

 

dzięki i pozdrawiam

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba faktycznie trochę intuicyjnie. U mnie na szczęście i na głównym i na wtórnym są znaczniki - trzeba ustawić dziurkę kolimatora i oba znaczniki w jednej linii optycznej tak aby się pokryły. Nie jest to trudne ale kolimator SW jest na pewno dokładniejszy - sprawdzone w praktyce w Czarknowie.

 

Dokładniejszy bo siedzą w nim druciki tworzące krzyż i dzięki nim ładnie widać czy wszystko jest w jednej osi. Dokładniej objaśni zapewne Grzybek80 bo ma takowy kolimator - tyle, że wersję Oriona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.telescope-service.com/accessori...rt.html#chesire

 

Tu jest coś więcej pokazane o ty kolimatorku, ten w DO wygląda mi na plastik i tandetę, chociaż głowy nie dam :szczerbaty: kol. oriona jest aluminiowy i estetycznie wykonany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolimator jest metalowy, ale niestety wykonany tandetnie,

szerze mówiąc, to aż strach wkładać go do wyciągu,

krzyż z drutu, jest tak zamontowany, że w tulei wywiercone są otwory, i drut jest przez nie przewleczony, ale jego końcówki odgryzają chyba zębami, po prostu mają zadziory, o które można się nawet skaleczyć :blink:

 

IMG_8223r.jpg IMG_8224r.jpg IMG_8228r.jpg IMG_8229r.jpg

 

natomiast działa poprawnie, lepiej od pudełka, bo rurka jest bardzo długa i przez otwór patrzy się zgodnie z osią wyciągu, co przy pudełku nie zawsze wiadomo

 

naturalnie laserowe kolimatory są łatwiejsze w obsłudze, widzi się odbity ślad lasera, stojąc przy śrubkach kolimacyjnych lustra, natomiast w przypadku tego kolimatora, albo kolimować we dwie osoby, albo "latać" co chwila od dziurki do śrubek,

a czy warte jest to te 99pln, hmm mam poważne wątpliwości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się trochę wtrącę :D

Znalazłem coś takiego na allegro:

http://allegro.pl/item188375382_kolimator_...ta_okular_.html

 

Ciekawe co na tych zdjęciach będzie co "niebawem" mają się pojawić.

Skoro w zestawie są baterie to chyba laserowy będzie.

Z drugiej strony cena trochę odstrasza (podejrzanie niska).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się trochę wtrącę :D

Znalazłem coś takiego na allegro:

http://allegro.pl/item188375382_kolimator_...ta_okular_.html

 

Ciekawe co na tych zdjęciach będzie co "niebawem" mają się pojawić.

Skoro w zestawie są baterie to chyba laserowy będzie.

Z drugiej strony cena trochę odstrasza (podejrzanie niska).

 

Pozdrawiam

 

Założe się ,że gość zdjęc nie zamieści nigdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. tak dla potomnych, ostatnio przegladałem trochę angielskojęzycznych książek o ATM i kolimatory z pudełka po filmie kodaka to chyba już w 70latach były stosowane

 

A to się zgadza akurat, 3 lata po tym jak dla siebie wymyśliłem tą metodę dorwałem internet i znalzłem w sieci podobne opisy :) Ale jak wiemy to nie jedyny wynalazek odkryty niezależnie w różnych częsciach świata ^_^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to się zgadza akurat, 3 lata po tym jak dla siebie wymyśliłem tą metodę dorwałem internet i znalzłem w sieci podobne opisy :) Ale jak wiemy to nie jedyny wynalazek odkryty niezależnie w różnych częsciach świata ^_^

 

Wiadomo że tak właśnie bywa, wystarczy sie rozejrzeć po własnym podwórku. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolimator jest metalowy, ale niestety wykonany tandetnie,

szerze mówiąc, to aż strach wkładać go do wyciągu,

 

Liczy się przede wszystkim to, żeby był skuteczny i precyzyjny

Jeżeli przy jego pomocy można precyzyjnie ustawić optyke w teleskopie, i przewyższa dokładnością

kolimator ATMowy, to chyba warto takie coś mieć

 

 

 

pogodnego nieba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze to jedyna trudność jaką tu widze to doładne wyśrodkowanie krzyża i otworku w denku. Ten magiczny odblaskowy klin można łatwo wykonać np: z drewna a na ściętą część nakleić złotko z papierosów lub folię z niektórych czekolad (byle była matowa i dawała rozproszone światło).

Przy wklejaniu krzyża można posłużyć się papierem milimetrowym a całość prac zweryfikować z innym kolimatorem u kolegi.

Ja mam kupiony kolimator ale tak jak pisałem dałem za niego ok. 30zł więc wolałem czas poświęcony na konstruowanie przeznaczyć na inne cele.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczy się przede wszystkim to, żeby był skuteczny i precyzyjny

Jeżeli przy jego pomocy można precyzyjnie ustawić optyke w teleskopie, i przewyższa dokładnością

kolimator ATMowy, to chyba warto takie coś mieć

pogodnego nieba

 

zgoda, ale jednak, jeżeli wkładając go do wyciągu istnieje niebezpieczeństwo, że porysujesz wewnętrzną cześć tulei wyciągu, to cała ta wartość precyzyjnej kolimacji, delikatnie rzecz ujmując, odrobinę się deprecjonuje ;)

 

a w tym przypadku, zarysowanie wyciągu jest to niemal pewne, nawet nie ma za bardzo co z tym zrobić, drut jest stalowy, tuleja aluminiowa, wiec zeszlifowanie tych zadziorów jest chyba nierealne, jedynym chyba sposobem jest owinięcie jej jakąś taśmą, lub dorobienie jakiegoś pierścienia ochronnego

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.