Skocz do zawartości

Co lepsze Nasadka Bino WO, czy okuklar?


dyspa

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba rzeczywiście nie doceniam Bino (pewnie dlatego że jeszcze nie patrzyłem przez nie).

Ale czy nie lepiej mieć dobrą lornetę i korzystać z prawdziwego bino, co prawda tylko przy małych powerach? Czy spory koszt mnożenia okularów rzeczywiście jest uzasadniony trochę lepszym widokiem?

Zastanawia mnie kompromisowe rozwiązanie - nakładka Bino 2". Czy jest takie ustrojstwo? I czy jakiś wyciąg sprostałby temu ciężarowi?

 

 

Weź pod uwagę rozdzielczość obrazu przy większym lustrze , 200 i wyżej , obrazy są wówczas bardzo jasne i dobrej jakości .

 

Ja myślałem o cenie bino najwyższej-nowej ok 1000zł , ale masz dwa okularki od razu i barlowa więc i do planet i do DS wystarczy , no chyba że ktoś ma większe wymagania to wówczas można , pytanie czy warto ? warto warto , ale zestaw podstawowy spokojnie wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze wróćmy do kwestii łapania ostrości. Słyszałem o sporych kłopotach z tym. Czy zawsze Barlow rozwiązuje sprawę? A nawet jeśli rozwiązuje to narzuca większe powery, a to już pewien dyskomfort.

 

 

I tu masz rację :Beer: nie w każdym teleskopie ona ogniskuje , w moim SCT 8" na szczęście tak dlatego ją kupiłem.

 

Powery też prawda , w moim przypadku 2000mm : 20mm =100 x , z barlowem 200.

 

Żęby oglądać cały Księżyc w obiektywie zakładam dwa PL32mm , ale troszkę winietuje, widać to wyraźnie bo Księżyc jest jasny , natomiast przy DS to mniej przeszkadza.

 

Oglądałem ostatnio gromady kuliste przez bino i power 100x i 200x , obrazy super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tu masz rację :Beer: nie w każdym teleskopie ona ogniskuje , w moim SCT 8" na szczęście tak dlatego ją kupiłem.

 

Powery też prawda , w moim przypadku 2000mm : 20mm =100 x , z barlowem 200.

 

Żęby oglądać cały Księżyc w obiektywie zakładam dwa PL32mm , ale troszkę winietuje, widać to wyraźnie bo Księżyc jest jasny , natomiast przy DS to mniej przeszkadza.

 

Oglądałem ostatnio gromady kuliste przez bino i power 100x i 200x , obrazy super.

Wierzę. Jednak podstawowe pytanie jakie mi tu przychodzi do głowy - czy ten piękny widok przez Bino z dużym powerem porównywałeś z analogicznym widokiem przez dobry okular 2" (krótkoogniskowy albo z barlowem 2")? Może byłby nie gorszy?

 

A gdybym chciał akurat poobserwować np. M31 czy M42, to wolałbym szerokie pole i max światła, a więc min poweru. Wtedy bardziej sprawdziłby się okular 2". Oczywiście, każdy sprzęt ma jakiś określony obszar zastosowania, ale niektóre konfiguracje są bardziej uniwersalne. Można też kupować wszystko jak leci i mieć inny zestaw na kazdą okazję, ale wątpię czy to się sprawdzi w praniu.

 

Piłuję ten wątek bo ostatnio rozważam kwestię dodatków - kątówek, standardu okularów, nasadek bino itp. Teraz np. mam kłopot z klinem Herschela bo b. wydłuża drogę optyczną i nie ogniskuje. I czekam na jakieś słoneczko, żeby sprawdzić czy Barlow jest tu w stanie coś pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wierzę. Jednak podstawowe pytanie jakie mi tu przychodzi do głowy - czy ten piękny widok przez Bino z dużym powerem porównywałeś z analogicznym widokiem przez dobry okular 2" (krótkoogniskowy albo z barlowem 2")? Może byłby nie gorszy?

 

A gdybym chciał akurat poobserwować np. M31 czy M42, to wolałbym szerokie pole i max światła, a więc min poweru. Wtedy bardziej sprawdziłby się okular 2". Oczywiście, każdy sprzęt ma jakiś określony obszar zastosowania, ale niektóre konfiguracje są bardziej uniwersalne. Można też kupować wszystko jak leci i mieć inny zestaw na kazdą okazję, ale wątpię czy to się sprawdzi w praniu.

 

Piłuję ten wątek bo ostatnio rozważam kwestię dodatków - kątówek, standardu okularów, nasadek bino itp. Teraz np. mam kłopot z klinem Herschela bo b. wydłuża drogę optyczną i nie ogniskuje. I czekam na jakieś słoneczko, żeby sprawdzić czy Barlow jest tu w stanie coś pomóc.

 

W swoim zestawie większość osprzętu mam w standardzie 2". Na zlocie w Bieszczadach miałem możliwość potestować bino WO i mogę napisać, że np. M42 chociaż była już nisko nad horyzontem wyglądała imponująco. Musisz sam zobaczyć różnice między obserwacjami jednym okiem i dwuocznymi. Samo pisanie o wrażeniach nic tu nie da.

Klin Herschela stosuję już jakiś czas i w swoim refraktorze nie mam problemu z ogniskowaniem. Daje bardziej kontrastowe obrazy Słońca niż folia Baadera. Do klina Herschela musisz mieć jeszcze filtry ND 3,0 i polaryzacyjny.

Z patrzenia dwuocznego w standardzie 2" nie musisz rezygnować. Przecież bino 2" również istnieją. Zerknij do postu bartoliniego :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.