Skocz do zawartości

Co lepsze Nasadka Bino WO, czy okuklar?


dyspa

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, na co lepiej przeznaczyć, powiedzmy 1000 zł, na nasadkę bino WO, czy może jakiś przyzwoity okular np WO UWAN 7mm (lub 4mm)?

Teleskop który używam to LB 8", chociaż kupiłem go głównie do DS, to planetki i Księżyc również mnie "pociągają".

 

p.s. przepraszam za zamieszczenie tego postu w dziale testy, powyższe wynika z faktu, iż właśnie tutaj przed chwilą szukałem interesujących mnie zagadnień. Może da się go przenieść w odpowiednie miejsce

Edytowane przez dyspa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już wybrałem!

Nasadkę bino WO dostajesz z 2 okularami WA 20mm i barlowem 1,6x.

Stereoskopowy widok planet i Księżyca(zwłaszcza Księżyca) to coś wspaniałego.

Uwaga: Nasadka to dodatkowe 100mm toru optycznego i może być problem z ogniskowaniem (bez barlowa zwłaszcza).

Generalnie: mam, używam, polecam!

 

Tu warto poczytać.

http://astro-forum.org/Forum/index.php?sho...hl=nasadka+bino

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, na co lepiej przeznaczyć, powiedzmy 1000 zł, na nasadkę bino WO, czy może jakiś przyzwoity okular np WO UWAN 7mm (lub 4mm)?

Teleskop który używam to LB 8", chociaż kupiłem go głównie do DS, to planetki i Księżyc również mnie "pociągają".

 

p.s. przepraszam za zamieszczenie tego postu w dziale testy, powyższe wynika z faktu, iż właśnie tutaj przed chwilą szukałem interesujących mnie zagadnień. Może da się go przenieść w odpowiednie miejsce

 

Ty wiesz, nie odpowiem ci co lepiej, ale ten UWAN Wujka Optyka to cholernie przyzwoite szkło ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ten UWAN Wujka Optyka to cholernie przyzwoite szkło ;)

 

zależy który - Uwan Uwanowi nierówny

 

z całej serii podobno siódenka jest najlepsza, jak już gdzieś coś czytam na temat tych okularów

to własnie ten egzemplaż wypada najlepiej,

 

a jako ciekawostke mogę podać, że kolega Emde z Astronocy, uznał siódemke nawet za najlepszy

produkt astronomiczny poprzedniego roku !

Edytowane przez Moralez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zależy który - Uwan Uwanowi nierówny

 

z całej serii podobno siódenka jest najlepsza, jak już gdzieś coś czytam na temat tych okularów

to własnie ten egzemplaż wypada najlepiej,

 

a jako ciekawostke mogę podać, że kolega Emde z Astronocy, uznał siódemke nawet za najlepszy

produkt astronomiczny poprzedniego roku !

 

No właśnie o 7ce rozmawiamy :) czyż nie?

 

czy może jakiś przyzwoity okular np WO UWAN 7mm

 

Oczywiście tylko tego miałem pod okiem i tylko o tym moge się wypowiadać. Innych nie macałem.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Newtona z bino zogniskuję (innym się udaje) dzięki dołączonemu Barlow'owi

No właśnie ta siódemka mnie kręci, ale to co poczytałem o obrazach planet i Księżyca z bino, szalenie mnie nakręciło na "stereoskopowe" widoczki....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście polecam nasadkę bino WO. Mam takową prawie od roku i gdybym miał jeszcze raz wybierać to nie zawahałbym się ani chwili. Teraz Księżyc, planety i Słońce obserwuje wyłącznie przez nasadkę – prezentują się wspaniale! Dla mnie osobiście nie ma powrotu do

„płaskiego” patrzenia jednym okiem. W moim teleskopie 8” SC nasadka ogniskuje bez barlowa to dobrze, bo jak sprawdziłem użycie barlowa pogarsza nieco obraz, pojawiają się nieznaczne odblaski, spada kontrast i ostrość obrazu, jednak nie jest to aż tak uciażliwe. Jeśli chcesz odkryć na nowo przyjemność i komfort obserwacji to weź sobie nasadkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja stosuje do nasadki barlow-y TV x2 i x3 obraz jest idealny. Z oryginalnym dołączonym do nasadki też nie jest aż tak źle.

Za to sama konstrukcja nasadki przy bardzo jasnych obiektach i szerokokątnych okularach daje pewne odblaski które pogarszają kontrast.

Edytowane przez mario2005
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stereoskopowy widok planet i Księżyca(zwłaszcza Księżyca) to coś wspaniałego.

No, widok niewątpliwie bardziej "naturalny i swobodny w odbiorze", tylko nie przesadzajmy z tą "stereoskopią" :)

Żeby mieć naprawdę stereoskopowy widok Księżyca - czyli rozpoznać co z niego "wystaje" a co jest "wklęsłe" każde oko powinno patrzeć przez osobny teleskop,

a "baza" - czyli odległość pomiędzy obiektywami - powinna mieć minimum 130 km.

Niewątpliwie mózg lepiej radzi sobie z analizą obrazu z dwóch "przetworników", gdyż posiadamy dwa od urodzenia - odbieramy to jako subiektywnie "ostrzejszy i stabilniejszy" obraz, przy ciemnych obiektach typu DS mamy szansę wyłowić więcej z mroków, bo jedno oko jest zwykle "ciemniejsze" a mózg ładnie przedstawia nam różnice między jasnością pokrywających się w obu obrazach obszarów jako "lśnienie", ale dalej to tylko jak patrzenie dwojgiem oczu na zwykły

"płaski" film w kinie, podczas gdy większość astro-maniaków zamyka zwyczajowo jedno oko patrząc na ekran :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, widok niewątpliwie bardziej "naturalny i swobodny w odbiorze", tylko nie przesadzajmy z tą "stereoskopią" :)

Żeby mieć naprawdę stereoskopowy widok Księżyca - czyli rozpoznać co z niego "wystaje" a co jest "wklęsłe" każde oko powinno patrzeć przez osobny teleskop,

a "baza" - czyli odległość pomiędzy obiektywami - powinna mieć minimum 130 km.

Niewątpliwie mózg lepiej radzi sobie z analizą obrazu z dwóch "przetworników", gdyż posiadamy dwa od urodzenia - odbieramy to jako subiektywnie "ostrzejszy i stabilniejszy" obraz, przy ciemnych obiektach typu DS mamy szansę wyłowić więcej z mroków, bo jedno oko jest zwykle "ciemniejsze" a mózg ładnie przedstawia nam różnice między jasnością pokrywających się w obu obrazach obszarów jako "lśnienie", ale dalej to tylko jak patrzenie dwojgiem oczu na zwykły

"płaski" film w kinie, podczas gdy większość astro-maniaków zamyka zwyczajowo jedno oko patrząc na ekran :szczerbaty:

 

 

To prawda , Księżyc jednak jest dużo ładniejszy w bino, a gromady kuliste to po prostu poezja, nie jakaś tam plamka tylko rozbite na poszczególne gwiazdki.

 

Bino jednak troszkę przyciemnia obraz ale nie zauważyłem by były w nim jakieś odblaski.

 

Jeżeli da się zogniskować to z twoim teleskopem to polecam obrazy są bardzo fajne.

 

Może sie jednak pojawić problem z wyważeniem bowiem bino i 2 okularki trochę ważą.

 

Innym tematem jest cena w którą oprócz bina są wliczone 2 przyzwoite okularki i barlow, z drugiej ręki można kupic jeszcze taniej , ja kupilem za 850zł i nie żałuję choć musiałem zbierać na to kasę długo :rolleyes:

 

PS. osobom z Warszawy i okolic jestem w stanie wypożyczyć bino do testu, czy nadaje sie do ich sprzętu.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż decyzja zapadła, powiem więcej dzięki szybkiemu działaniu Delty sprzęt juz do mnie dotarł...

Wybrałem nasadkę. Jendak jak to zwykle bywa pogoda nie zezwala na jej przetestowanie. Jedno wiem na pewno z moim LB-kiem, po zastosowaniu Barlowa (z zestawu nasadki 1,6x) ostrzy. Co do jakości obrazu nie mogę się wypowiedzieć, czekam na lepszą aurę, a wtedy na pewno coś napiszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż decyzja zapadła, powiem więcej dzięki szybkiemu działaniu Delty sprzęt juz do mnie dotarł...

Wybrałem nasadkę. Jendak jak to zwykle bywa pogoda nie zezwala na jej przetestowanie. Jedno wiem na pewno z moim LB-kiem, po zastosowaniu Barlowa (z zestawu nasadki 1,6x) ostrzy. Co do jakości obrazu nie mogę się wypowiedzieć, czekam na lepszą aurę, a wtedy na pewno coś napiszę.

 

Hihi, to teraz kup dwa UWANy 7mm od wujka optyka i będziesz miał i rybki i akwarium :)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze jedna kwestia dotycząca tego bino, mianowicie okularki powyżej 20 mm mogą winietować , natomiast w dół można zjechać-na ile to kwestia indywidualna.

 

Ja po mimo winietowania kupiłem 2 PL32mm i cały Księżyc mam w obiektywie, jest lekka ciemna obwódka na krawędzi ale ja się tym nie przejmuję.

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........., natomiast w dół można zjechać-na ile to kwestia indywidualna.

Ta kwestia bardzo mnie interesuje!

Astrokosmo: rozwiń proszę temat " duże powiększenia z i bez nasadki BINO" :D

Bino jednak troszkę przyciemnia obraz...

Powinienem chyba moją prośbę lepiej umotywować :)

 

1.Przed zakupem nasadki bino miałem gotowy zestaw okularów do obserwacji planet:

-LV9mm pow. 167x, źrenica wyj. 0,8mm

-LV7mm pow. 214x, źrenica wyj. 0,6mm

-ortho6mm pow. 250x, źrenica wyj. 0,5mm

 

Do obserwacji najczęściej używałem okularu 6mm(dobry seeing) i 9mm(kiepskie warunki)

 

2.Po zakupie nasadki obserwacje („planetarne”) prowadzę wyłącznie przez BINO z wykorzystaniem okularów WA20mm i dedykowanego Barlowa 1,6x. Uwzględniając „przeogniskowanie” MAKa do ok. 2000mm, uzyskiwane powiększenia to: 100x i 160x. Z doświadczeń obserwacyjnych „na pirata” wynika, że można i warto pójść z powiększeniami dalej.

 

3.„Bino jednak troszkę przyciemnia obraz... „ - i tu mam wątpliwości. Który z moich planetarnych okularów powinien doczekać się „bliźniaka”?

Edytowane przez misiowaty
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie lepiej zainwestować generalnie w standard 2", niż w nasadkę bino i mnożenie okularów 1,25"? Na obiektach DS efekt będzie z pewnością lepszy, a jest ich ździebko więcej niż SS...

Oczywiście, poza tym mamy demokrację i wolnoć Tomku... (nie kończę tego przysłowia aby uniknąć pewnego słowa, które wywołuje niekończące się dyskusje i spory).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie lepiej zainwestować generalnie w standard 2", niż w nasadkę bino i mnożenie okularów 1,25"? Na obiektach DS efekt będzie z pewnością lepszy, a jest ich ździebko więcej niż SS...

Aktualnie interesuje mnie SS... i taki("planetarny") jest mój teleskop. :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie lepiej zainwestować generalnie w standard 2", niż w nasadkę bino i mnożenie okularów 1,25"? Na obiektach DS efekt będzie z pewnością lepszy, a jest ich ździebko więcej niż SS...

Oczywiście, poza tym mamy demokrację i wolnoć Tomku... (nie kończę tego przysłowia aby uniknąć pewnego słowa, które wywołuje niekończące się dyskusje i spory).

 

Marku nie doceniasz Bino , obserwacje dwuoczne to nie to samo co patrzenie przez dziurkę od klucza jednym okiem.

 

Choć Bino przyciemnia obraz bo tor światła rodzielany jest na 2 tory to efekt jest bardzo dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku nie doceniasz Bino , obserwacje dwuoczne to nie to samo co patrzenie przez dziurkę od klucza jednym okiem.

 

Choć Bino przyciemnia obraz bo tor światła rodzielany jest na 2 tory to efekt jest bardzo dobry.

Chyba rzeczywiście nie doceniam Bino (pewnie dlatego że jeszcze nie patrzyłem przez nie).

Ale czy nie lepiej mieć dobrą lornetę i korzystać z prawdziwego bino, co prawda tylko przy małych powerach? Czy spory koszt mnożenia okularów rzeczywiście jest uzasadniony trochę lepszym widokiem?

Zastanawia mnie kompromisowe rozwiązanie - nakładka Bino 2". Czy jest takie ustrojstwo? I czy jakiś wyciąg sprostałby temu ciężarowi?

Edytowane przez Merak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba rzeczywiście nie doceniam Bino (pewnie dlatego że jeszcze nie patrzyłem przez nie).

Ale czy nie lepiej mieć dobrą lornetę i korzystać z prawdziwego bino, co prawda tylko przy małych powerach? Czy spory koszt mnożenia okularów rzeczywiście jest uzasadniony trochę lepszym widokiem?

Zastanawia mnie kompromisowe rozwiązanie - nakładka Bino 2". Czy jest takie ustrojstwo? I czy jakiś wyciąg sprostałby temu ciężarowi?

 

Pewnie się znajdzie coś wypaśnego, ale cena takiego wynalazku prawdopodobnie wbije nas ze dwa metry pod glebe.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.