Skocz do zawartości

BAADER VENUS U


macd

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie wędruje już do mnie filtr Baader Venus U, jak dojdzie to napiszę tutaj recenzję i sprawdzę jego możliwości.

 

A teraz trochę informacji od strony producenta

Jest to filtr pozwalający wykonywać zdjęcia w głębokim ultrafiolecie, przepuszczalność filtra jest na poziomie od 320 do 390 nm. Oraz najważniejsza (rzecz dla mnie przynajmniej), w zakresie filtra znalazła się linia widmowa K wapnia, także struktury rozbłyskowe oraz pola pochodni mile widziane :))))

Filtr składa się z 20 warstw. Mamy aktywny region na słońcu, co prawda porozrabiał trochę i przycichł, ale mam nadzieje że jeszcze różki pokaże - o ile Poczta polska i pogoda pozwolą:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oraz najważniejsza (rzecz dla mnie przynajmniej), w zakresie filtra znalazła się linia widmowa K wapnia, także struktury rozbłyskowe oraz pola pochodni mile widziane :))))

Filtr składa się z 20 warstw. Mamy aktywny region na słońcu, co prawda porozrabiał trochę i przycichł, ale mam nadzieje że jeszcze różki pokaże - o ile Poczta polska i pogoda pozwolą:)

 

Filtr ma pasmo 70nm, to trochę dużo jak na Słońce biorąc pod uwagę pasmo filtra K-line Baadera (3nm) czy Coronado PST Cak (2,2A), poza tym linia wapnia to 393.4 czyli trochę wyżej niż zakres filtra Venus U (chyba że rzeczywiste granice przepuszczalności tego filtra są nieco jeszcze rozciągnięte), ale może coś tam będzie w nim widać na Słońcu. Czekam z niecierpliwością na rezultaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna sprawa. Taki filtr najlepiej pracuje z kamerkami cz/b o zakresie czułości obejmującym 350nm. Wszelkie matryce kolorowe aparatów i kamerek nie są czułe w tym zakresie, co najwyżej wyłapią jakieś resztki tego co ten filtr przepuści w niebieskiej części widma, na "niebieskich" pikselach". Przerabiałem to już dawno z kamerką Logitech. Przy światłosile f:10 obraz był ciemny, parametry wyżyłowane na maxa i efekt żaden. Canonem można dłużej naświetlać niż webkamem, więc dla formalności spróbuję też. Odpowiednimi kamerami cz/b są: Lumenera, ktorą fotografuje Wenus D.Peach i być może DeepSKy Imager Pro, ale nie znam jej krzywej czułości.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.