Skocz do zawartości

Sharpless 2 - 155


Tiamat

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

Dziś w nocy korzystając z dobrej pogody udało mi się sfotografować obiekt świecący przede wszystkim w h-alfa, a mianowicie Sharpless 2 -155. Mgławica ma inną zwyczajową nazwę: jaskinia

Jest to odległa od nas o około 2400 (znalazłem też informację, że 2900) lat świetlnych rozległa mgławica w gwiazdozbiorze Cefeusza. Jeżeli ktoś kiedyś się do mnie, za przeproszeniem przywali o prawa autorskie do tych zdjęć to będzie właśnie Cefeusz. Tyle tam tego jest:).

Oprócz jasnego, względnie małego środka otoczenie mgławicy jest raczej ciemne i mało wdzięczne do astrofocenia.

 

Noce krótkie, zbyt krótkie. Zdjęcie zrobione ledwo na kilka dni przed najkrótszą nocą w roku. W dodatku gorące. Moduł Peltiera w Sbigu szaleje. Minus 10 lub 13 stopni Celcjusza to jednak mało. Od hot pixeli aż się roi. Minus 15 to już dla mojej kamery wyzwanie. Na początku nocy pracuje na maksymalnej mocy, a to nie jest dobre dla stabilności szumów itd. Stąd obraz jest zmiękczony, raczej nie do pokazania w pełnej rozdzielczości.

Dorzuciłem trochę pomniejszony środek obrazka z usuniętymi ręcznie większymi artefaktami.

Zestaw jak zwykle.

Pozdrawiam serdecznie

Tiamat

sh2_155_00SDedit2to.jpg

sh2_155_00SD_cropsrodek.jpg

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tiamacie, jak się obawiasz o prawa autorskie to jestem pewien, że one, to się raczej Tobie należą, zwłaszcza, ze ciągle odkrywasz i prezentujesz nam takie regiony, których na próżno szukać w Internecie,

fascynujące, tajemnicze i prawie nieznane :notworthy:

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuję Wam bardzo!

 

Mar121, co do Roberta Gendlera to moja droga do jego umiejętności, doświadczenia oraz sprzętu jest tak odległa, że porównania są nie na miejscu. Zwłaszcza przy wirtualnej obecności na forum osób, które jeżeli chodzi o pierwsze dwie sprawy daaalece mnie prześcigają.

Tak więc proszę nie zarzynaj sprawy takimi porównaniami :) Szacuneczek :Salut:

Pozdrawiam

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Moduł Peltiera w Sbigu szaleje. Minus 10 lub 13 stopni Celcjusza to jednak mało. Od hot pixeli aż się roi. Minus 15 to już dla mojej kamery wyzwanie. Na początku nocy pracuje na maksymalnej mocy, a to nie jest dobre dla stabilności szumów itd. ...

 

Może czas pomyśleć o wiadrze z wodą do "polewania" kamerki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki!

Myślę, że jednak nie zdecyduję sie na hydraulikę :)

Chociaż wejścia na chłodzenie wodą kuszą:)

Oziembiając długo body kamery klimatyzacją można zrobić tak, że jak już montaż ruszy to wytrzymuje z tą temperaturą do momentu, kiedy otoczenie robi się chłodniejsze.

Z wczoraj na dziś było już całkiem nieźle.

Minus 15 to chyba graniczna temperatura dla astrofoto w przypadku tego STLa. Choć wiem, że w naprawdę ciepłych krajach robią czasem przy wyższych.

Pozdrawiam

Tiamat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.