Skocz do zawartości

Celestron CG-5 GT


Tadeopulous

Rekomendowane odpowiedzi

cholera wie jak z tym autoguidingiem - na forum celestrona na Yahoo nic nie piszą ??

w manualu są rozpisane konkretne piny jak podpiąć z kamerki pod ten port w montażu

albo mi się przewidziało :blink:

 

ja mam za sobą raptem 3 sesje z czego 1 nieudana

 

w belęcinie dwie

1.na zasilaczu - 13 V i 2 A - niby ładział ale nie jestem do końca pewien - pokazywał gwiazdki podwójne - OK galaktyki - obok - jakieś skupiska gwiazd - nie wiem czy w ogóle przycelował

 

2. podpiąłem pod zapalniczkę w samochodzie - też różnie z celnością bywało - m31 wylądowała poniżej - gwiazki podwójne normalnie

 

sam już nie wiem co o tym sądzić

 

muszę wziąć next razem mapki i zobaczyć co i jak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o podpięcie kamerki mi nie chodzi bo to jest tak jak piszesz tyle tylko że ja podłącze bezpośrednio do LPT.

 

Nie wiem tylko jak zagospodarować port autoguide, czy podpiąć go bezpośrednio pod COM1 w laptopie??

 

A co w przypadku jak pod com1 podepnę HD aby mieć możliwośc operowania montżem z kompa pod co podpiąć port AG w takim przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie musisz zastosować czasem relayboxa? Inaczej guide Ci chyba nie pójdzie... Poszukaj w wątku o guidowaniu HEQ5, myślę że tutaj jest podobnie. :rolleyes:

 

P.S. Było brać HEQ5 a nie jakieś EQ5 z GoTo :lol: Tylko żartuję. Mam nadzieję że się z tym uporasz.

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie musisz zastosować czasem relayboxa? Inaczej guide Ci chyba nie pójdzie... Poszukaj w wątku o guidowaniu HEQ5, myślę że tutaj jest podobnie. :rolleyes:

 

P.S. Było brać HEQ5 a nie jakieś EQ5 z GoTo :lol: Tylko żartuję. Mam nadzieję że się z tym uporasz.

 

No właśnie tego się obawiam, kolejny koszt i gdzie miałbym to do licha dostać?? Nie wiem czy LJ by się podjął zadania?? A Ty qba jak sobie radzisz z tym autoguidem??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tego się obawiam, kolejny koszt i gdzie miałbym to do licha dostać?? Nie wiem czy LJ by się podjął zadania?? A Ty qba jak sobie radzisz z tym autoguidem??

 

Realyboxa można zrobić samemu :) Ja jestem noga w elektronice więc zleciłem wykonanie Heńkowi, dla którego to bułka z masłem. U mnie to wygląda w ten sposób, że z laptopa idzie kabelek poprzez LPT do relayboxa. Z relaya z drugiej strony wychodzą dwa kabelki - jeden do długich czasów w kamerce a drugi do montażu (do portu guidera). Oczywiście idzie jeszcze kabelek USB z kamerki do laptopa. I to tyle.

 

Koszty niestety są, sam montaż to nie wszystko. Pociesz się tym, że napędów nie musiałeś kupować osobno :) Mogę dodać że przy powyższym setupie na zlocie robiłem fotki 8 minutowe przy 750mm ogniskowej a nawet 15 minutowe i gwiazdki były tak samo okrągłe. Jeśli zreanimuje laptopa to pokażę. Jakbyś potrzebował fotki tych kabli i relayboxa do daj znać.

 

pozdrawiam

Edytowane przez qbanos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki co nieco mi sie przejaśniło ale fotki w formie schematu mile widziane.

 

Jaki był koszt tego relay'a?? Może Heniek by coś takiego dla mnie zrobił i oby to działało z CGGT

 

PS

 

Ten kabelek USB z kamerki to czasem nie idzie do laptopa a nie montażu jak napisałeś??

Edytowane przez Kamil K.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dzięki co nieco mi sie przejaśniło ale fotki w formie schematu mile widziane.

 

Jaki był koszt tego relay'a?? Może Heniek by coś takiego dla mnie zrobił i oby to działało z CGGT

 

PS

 

Ten kabelek USB z kamerki to czasem nie idzie do laptopa a nie montażu jak napisałeś??

 

Tak tak, do laptopa :) Nie wiem czy Twój montaż pójdzie pod czymś takim, najlepiej poszukać w sieci o możliwościach guidowania CGGT. Fotki wstawie potem. :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Poprosiłem znajomego o pomoc i przetestowanie mojego montażu , mam nadzieją że zawarte w opisie informacje przydadzą się posiadaczom i potencjalnym nabywcom oraz pomogą wyrobić sobie o nim zdanie.

 

Serdeczne dzięki za instrukcję-recenzję i możliwość zamieszczenia jej na forum :Salut:

 

link do instucji http://www.astrophotography.pl/testy/cg5gt/cg5gt.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja przygoda z CG-5 GT dobiegła końca gdyż nie miałem jednoznacznie rozstrzygniętej kwestii autoguidingu, i postanowiłęm póść z góry przetartym już szlakiem.

 

Mam teraz HEQ5 i pierwszym zaskoczeniem była cichsza praca silników w trybie najszybszej pracy. Dosłownie bałem się że jak wyjde z CGGT na balkon to pobudzę sąsiadów bo silnik chodził jak maszynka do mielenia miesa. Już sam ten fakt mnie cieszy!! Czekam teraz na relaya i ED-ka i może pogoda w końcu dopisze to dam popalić Qbanosowi :ha:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja przygoda z CG-5 GT dobiegła końca gdyż nie miałem jednoznacznie rozstrzygniętej kwestii autoguidingu, i postanowiłęm póść z góry przetartym już szlakiem.

 

Mam teraz HEQ5 i pierwszym zaskoczeniem była cichsza praca silników w trybie najszybszej pracy. Dosłownie bałem się że jak wyjde z CGGT na balkon to pobudzę sąsiadów bo silnik chodził jak maszynka do mielenia miesa. Już sam ten fakt mnie cieszy!! Czekam teraz na relaya i ED-ka i może pogoda w końcu dopisze to dam popalić Qbanosowi :ha:

 

 

Przyjmuję wyzwanie :) Również planuję zakup EDka jako krótkoogniskową optykę i guider. Natomiast Newtona 150/750 zapewne za jakis dłuższy czas sprzedam i kupię pewnego 200/900.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co to możesz mnie mieć na uwadze jak będziesz go sprzedawał, może się skuszę!!

 

A teraz pytanko z innej beczki: da się zrobić spajki w refraktorze?? Czy przeciągnięcie np. żyłki przed soczewką na wzór pająka z newtona da jakiś efekt. Przyznam że dodają fotkom trochę uroku...sorki że tak offtopowo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co to możesz mnie mieć na uwadze jak będziesz go sprzedawał, może się skuszę!!

 

A teraz pytanko z innej beczki: da się zrobić spajki w refraktorze?? Czy przeciągnięcie np. żyłki przed soczewką na wzór pająka z newtona da jakiś efekt. Przyznam że dodają fotkom trochę uroku...sorki że tak offtopowo

 

OK. Jasne że wyjdą Ci spajki (tak myślę, próbuj). Lepsze to niż sztuczne dorabianie w programach graficznych które wygląda okropnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprosiłem znajomego o pomoc i przetestowanie mojego montażu , mam nadzieją że zawarte w opisie informacje przydadzą się posiadaczom i potencjalnym nabywcom oraz pomogą wyrobić sobie o nim zdanie.

 

Serdeczne dzięki za instrukcję-recenzję i możliwość zamieszczenia jej na forum :Salut:

 

link do instucji http://www.astrophotography.pl/testy/cg5gt/cg5gt.htm

 

ZAJEBISTE :helo:

Wielki dzięki i Tobie i Dominikowi :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Przeprowadziłem dwa testy montażu: na balkonie oraz w terenie.

 

Na balkonie po mimo braku widoczności polarnej w lunetce biegunowej montaż po ustawieniu na Altaira , Deneba i Wegę -czyli gwiazdy dość bliskie siebie w jednym rejonie nieba , bardzo ładnie odnajdywał obiekty.

 

Po mimo centrum Warszawy widziałem kilka obiektów DS.

 

W terenie akumulator okazał sie wyczerpany i nieco błednie je odnajdywał (nieco w bok) , natomiast po korektach pilotem ładnie utrzymywał obiekty w polu widzenia.

 

Księżyc nieco nam zaświetlił niebo , ale chodziło głównie o sprawdzenie nowego miejsca do obserwacji i ewentualnego astrofoto planet.

 

Przy okazji moich urodzin przetestowaliśmy też pewien produkt z Żywca :Beer::D

 

Jak na razie montaż sprawuje się dobrze-zobaczymy jak poradzi sobie z astrofoto.

 

kila fotek z testów w Zielonce

 

Artur

 

28c2460206e972a5med.jpg

 

solenizant :D

 

95d76725be341a1fmed.jpg

 

sprzęt, a wtle Księżyc

 

86cd1a978af6602emed.jpg

 

cały sprzęt nie waży zbyt dużo i doskonale nadaje sie na wypady poza miasto

 

a959d5be50969e96med.jpg

 

testowałem też nową nasadkę kątową Celestrona 2" x 1.25" 96% odbicia światła

 

2ddca311ccfd3db2med.jpg

 

Odrośnik z karimaty doskonale spełnia swoją rolę

 

22484489acb81665med.jpg

 

dopiero nad ranem kiedy pojawiła się mgła plyta korekcyjna (bez grzałki) zaczęła zaparowywać

 

29a3da2345a50b60med.jpg

 

Wenus oraz wszystkie fotki zrobione tym aparatem z ręki http://www.mediahome.pl/artykul/?A=179

 

7219920df91294b1med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to superowo

gratulacje

ja mam już za sobą dzięki twojemu/Dominika opisowi opanowanie montażu

w terenie wyszło mi że ustawiam normalnie na 2 gwiazdki - do tego dorzucam ze 2-3 poza konkurencją

mam w zasięgu na Wale praktycznie cały nieboskłon więc różne gwiazdki

i celuje mi rewelacyjnie

 

co do astrofoto zaczynam dopiero przygodę - i jak widać było po moich pierwszych wypocinach

zestaw bardzo ładnie ciągnie po kilka minut i problemu generalnie nie ma

 

jak tylko coś dalej dobrnę z jakimiś sensownymi sensacjami to dam znać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przetestowałem montaż pod kilkoma względami.

 

- wyszukiwanie obiektów za pomocą GT w nocy

- astrofoto

- wyszukiwanie obiektów za pomocą GT w dzień

 

1. Wyszukiwanie w nocy

 

Montaż ustawiałem na 1 , 2 , oraz kilku gwiazdach nieba południowego.

Niektóre obiekty były odnajdywane idealnie w szukaczu i okularze , inne nieco z boku ale w zasiegu okularu PL 32mm -ogniskowa 2000mm = 62.5x.

Obiekty : planety, DS.

Planety proponowane przez GT ok 23 to Mars , Uran , Neptun .

Mars i Uran zaliczone , Neptuna zakryl DH Smyk.

DS : mgławice , galaktyki . gromady otwarte itd... po mimo centrum Warszawy (ok 1000m do Pałacu Kultury)

 

2. Astrofoto

 

Po zgrubnym ustawieniu montażu na północ (budynek zasłania zachodnio-północno-wschodnią część nieba), metodą dryftu ok 10min wprowadzałem korekty w ustawieniu . Dobrze zgrałem szukacz z teleskopem i okularem 32mm , a następnie w połączeniu szukacz teleskop kamerka. Środek krzyża w lunetce biegunowej idealnie pokrywał się z obiektem w środku ekranu laptopa. Kolejną czynnościa było justowanie samej kamerki czyli taki jej obrót wokół własnej osi aby przyciski pilota góra-dół , prawo-lewo , pokrywały się z ruchem obiektu na ekranie. Bez tej czynności w razie konieczności korekt obiekt ucieka w dziwnie nieokreślonych kierunkach.

Po ustawieniu ostrości kamerki na Księżycu następnie jasnych i słabych gwiazdach przystapiłem do prób astrofoto. Wyzwanie spore bo to ogniskowa 2000 mm 8 calowego SCT czyli w ognisku głównym. Kamerka internetowa Philips fotografowane obiekty to Uran , Mars , Wenus, M-42 , Księżyc.

Po mimo sporej ogniskowej Uran i Mars były wielkości łepka od szpilki, Wenus już zdecydowanie większa a centrum M-42 , ładnie widoczne trapez mgławicy. Księżyc to oczywiście rewelacyjnie duże piękne i ostre obrazy. Inną sprawą są jeszcze nadal tylko początki w obsługiwaniu K3 CCD oraz Registaxa i PhotoPhiltre.

Tym niemniej rezultaty są zachęcajace , a w terenie z możliwością ustawienia dokładnie na biegun , Barlow 2x to nic strasznego-mam zamiar dojść do 5x . Przy mniejszej ogniskowej , czyli z korektorem oraz aparatem z obiektywem tez powinno być łatwiej ze wzgledu na mniejsze ogniskowe-choć nie tak łatwo jak bym chciał.

Obiekty miały tendencję do uciekania w jednym kerunku, kontrowałem to uzywając przycisku kierunku co 1 sekundę , prędkość przesuwu Rate 1. Oczywiście nie używałem autoguidera.

 

Uran

 

06424fed40fa6d34.jpg

 

Mars

 

14fde2234240cea6.jpg

 

Wenus

 

b2c547cc18d63b8f.jpg

 

M-42 -trapez

 

cee64310e1a3a826.jpg

 

Księżyc

 

f75745a9cd1954f6.jpg

 

3. Wyszukiwanie w dzień.

 

Ok 8:00 zacząłem wyszukiwanie planet , bo o DS to raczej mozna było zapomnieć :D .

Pozostawiony montaż pod zasilaniem spisał sie na medal i bez trudu odnalazł Księżyc , Mars i Wenus , Saturna nie widzialem bo zasłaniał go róg budynku.

 

Ogólnie jestem zadowolony z tego montażu choć zdaję sobie z tego sprawę że to chińczyk a nie Tak.

Zaniepokoił mnie jeden mankament który pojawil się od porzedniej obserwacji , mianowicie w jednej z osi po ustawieniu GT wszystko jest ok , natomiast przy próbach korekt obojetnie na jakich Predkościach Rate1-9 w jednej osi ulega on pewnemu cofnięciu wydajac przy tym odgłos jak by się ślizgał - dźwięk podobny do szczekania psa . To szczeknięcie nastepuje dwukrotnie coś jak ziut, ziut w odstepie ok 0.1 s.

Montaż nie był regulowany. Innym dziwnym dzwiękiem w drugiej osi przy końcówce ustawiania GT jest dzwięk przypominąjacy powolne zamykanie drzwi od szafy-takie powolne skrzypienie-coś jak by nie miał smaru w środku. Jeszcze innym błądem konstrukcyjnym jest złe położenie jednego z hamulców który przy niektórych obiektach ociera o plastikową obudowę silników.

 

Jestem ciekaw czy te spostrzeżenia pojawiły się również u innych posiadaczy tego montażu i co powinno się ewentualnie zrobić w tych przypadkach. Czy to brak smaru , nie dokładnie skręcone elementy , czy jedno i drugie , a może to też kwestia pilota czyli ewentualnego dokładniejszego ustawienia - wejscie w opcje głębiej ?

Wszelkie rady mile widziane - łącznie z tymi wywal to i kup Taka :ha:

Edytowane przez astrokosmo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadzwoniłem do Pawła Maksyma i on mi wyjaśnił o co chodzi. :notworthy:

 

To tzw. luz międzyzębny , w pilocie jest opcja która to kontruje-niweluje.

 

Ustawiłem wszystkie parametry na 00 i juz po kłopocie. :D nie robi ziuuuuuuuuu, ziuuuuuuuuu .

 

Natomiast pozostaje problem jednego z hamulców który przy pewnych położeniach ociera o obudowę plastikową silnika-i tu trzeba bedzie coś wymyślić.

 

Jeśli chodzi o smarowanie to na razie nie mogę go rozbierać bo jest na gwarancji ale w przyszłości trzeba to będzie zrobić-wymienić , bo na pewno oprócz smaru są tam opiłki metalu :unsure: .

 

Zima idzie , zobaczymy jak ten chiński smar zareaguje na temperature np. -10*C :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to super że jesteś po pierwszych bojach

u mnie poza tym że na najwyższych obrotach chodzi jak mikser

to wszystko jet OK

czekam w sumie na pogodę żeby wreszcie porządnie podejść do tematu opstrykania na maxa jakiegoś DSa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.