Skocz do zawartości

M27


philips

Rekomendowane odpowiedzi

Rzopieszczony łatwościa focenia M57 postanowiłem wczoraj wykonać probę sił z M27.... Niestety to juz nie to samo.... większa jasność ale i znacznie wieksza szerokość kątowa daje znacznie mniejszą jasnosć powierzchniową obiektu..... jest on ciemniejszy....

Kiepski materiał miałem do obróbki bo to stack z 15sekundowego nastwietlania. Bardzo silny wiatr w zasadzie uniemożliwiał focenie . Przez krótkie ekspozycje musiałem użyć wysokiego gaina... stąd potworne szumy i dodatkowa "czarna materia" na dole mgławicy....

 

stack 20x15s, newton 200/1000, SW EQ5, ToUCam SC2...

 

M27_finalne.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciał bym cie martwić ale M27 też jest z tych łatwych... Jazdy to się zaczynają jak focisz małe, ciemne galaktyki. Ludzie często się łapią na tym,ze jak nieźle wychodzą mocne kuliste i jasne planetarki to jest dobrze. Upewnią się jeszcze dobrym wynikiem na takich obiektach jak M31 czy M42, a potem nagle się okazuje, że to jednak zuuupełnie co innego na mniej efektownych, słabszych DSach. Tam zaczyna sie wyższa szkoła górnej narty. No sorry, nie ma lekko.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Do M27 z kamerką tej klasy to bez 60sek. nie podchodź.

Edytowane przez Hans
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans ma całkowitą rację.

Do focenia istotna jest jasność powierzchniowa. Co z tego, że M101 ma jasność 7,9mag. To jest jasność całego obiektu, a jasność powierzchniowa wynosi niemal 15mag!

M57 należy do nałatwiejszych obiektów mgławicowych. Pośrednim obiektem pomiędzy M57 i M27 pod względem łatwości jest M82. Warto spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z M82 znamy sie już całkiem niezle... dużo gadalismy ze sobą w kwietniu a efektem tych debat było :

M82.jpg

No własnie ja zawsze patrzylem na jasność całkowitą... a tu nie ma ona znaczenia jak sie okazuje.... M101 jest najlepszym tego przykładem...

Zrobiłem sobie małą listę obiektów letnich które nadają sie do focenia moim zestawem ( jasnosci powierzchniowe oraz rozmiary do 15'x15' bo tylko takie mieszcza mi sie w kadrze :unsure: ):

M57 - 9.3

NGC 6857 i PK70+ 1.1- 10.6

M27 - 11.2

NGC 6742 - 11.67

NGC 6579 - 11.75 (+ NGC 6580 - 13.64)

NGC 7008 - 11.8

M10 - 12

M12 - 12

M14 - 12

M71 -12

M56 - 12

NGC 6765 - 12.2

NGC 6658 - 12.4 ( i NGC 6660 13.68 )

 

Jest zupelnie subiektywna lista tego czego chciałby spróbować i wydaje mi sie dostępne dla mojego zestawu. Już widze, że bez wymiany silników nie mam szans na wystarczajaco skutecznie guidingowanie tak by miało to sens na ogniskowej 1000mm. Zaczynam także rozważać wymiane 200/1000 na 200/800 ( nie wiem tylko czy ktoś na to pójdzie bez dopłaty ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chciał bym cie martwić ale M27 też jest z tych łatwych... Jazdy to się zaczynają jak focisz małe, ciemne galaktyki. Ludzie często się łapią na tym,ze jak nieźle wychodzą mocne kuliste i jasne planetarki to jest dobrze. Upewnią się jeszcze dobrym wynikiem na takich obiektach jak M31 czy M42, a potem nagle się okazuje, że to jednak zuuupełnie co innego na mniej efektownych, słabszych DSach. Tam zaczyna sie wyższa szkoła górnej narty. No sorry, nie ma lekko.

 

Pozdrawiam.

 

PS. Do M27 z kamerką tej klasy to bez 60sek. nie podchodź.

 

Dokładnie :)

 

Ja jestem tylko ciekawy, kiedy kolega podda się z ogniskową 1000 na montażu EQ5 :) Daje mu jeszcze 3-4 noce. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zupelnie subiektywna lista tego czego chciałby spróbować i wydaje mi sie dostępne dla mojego zestawu. Już widze, że bez wymiany silników nie mam szans na wystarczajaco skutecznie guidingowanie tak by miało to sens na ogniskowej 1000mm. Zaczynam także rozważać wymiane 200/1000 na 200/800 ( nie wiem tylko czy ktoś na to pójdzie bez dopłaty ).

 

Na twoim zestawie, bez wymiany montażu - szukałbym czegoś w granicy 400 mm, max 500. Nie chodzi o to, czy się da, ale o to, ile czasu i energii pójdzie do kosza. No ale każdy musi sam to przejść. Do efektywnej pracy z ogniskową 800 mm potrzebujesz GPD2, albo HEQ5 (lub więcej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wielką chęcia przesiadłbym sie na mniejszą ogniskową.... najlepiej w okolicach 500mm. Ale to oznaczxa albo zakup ED80 albo innego lepszego refraktora... a to kosztuje i nie wypłace sie narazie.... musze siłą rzeczy meczyć sie z tym co mam.

 

Poddam sie, jak po wymianie silników dalej to EQ5 nie bedzie nadawalo sie du guidowania 1000mm ( a coś czuje, że nie bedzie sie nadawało mimo moich wielkich starań ) - wtedy pomysle o przesiadce na mniejszą ogniskową i inwetsycjach... tak naprawde wszystko rozbija sie o kase..... to takie proste i okrutne :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wielką chęcia przesiadłbym sie na mniejszą ogniskową.... najlepiej w okolicach 500mm. Ale to oznaczxa albo zakup ED80 albo innego lepszego refraktora... a to kosztuje i nie wypłace sie narazie.... musze siłą rzeczy meczyć sie z tym co mam.

 

Można też zaatakować problem z innej strony. Wymienić czipa na ICX424AL z pikselem o rozmiarze 7,4. W prównaniu do obecnych 5,6 mikronów daje 30% różnicy. Efekt jest taki, jakbyś fotografował obecnym czipem z ogniskową 700mm. Dodatkowo czułość ICX424AL jest 3-krotnie większa, co pozwoli na skrócenie czasu naświetlania, a to niebagatelna sprawa. Jeszcze większy "uzysk" będzie przy zastosowaniu ICX414AL z pikselem 9,9 mikrona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można też zaatakować problem z innej strony. Wymienić czipa na ICX424AL z pikselem o rozmiarze 7,4. W prównaniu do obecnych 5,6 mikronów daje 30% różnicy. Efekt jest taki, jakbyś fotografował obecnym czipem z ogniskową 700mm. Dodatkowo czułość ICX424AL jest 3-krotnie większa, co pozwoli na skrócenie czasu naświetlania, a to niebagatelna sprawa. Jeszcze większy "uzysk" będzie przy zastosowaniu ICX414AL z pikselem 9,9 mikrona.

Właśnie zastanawiałem się jak to wszystko przeliczyć:

1. ogniskowa

2. wymiary matrycy

3. wielkość pixela w chipie CCD

 

Czy istnieją jakieś wzory ? Jeżeli tak to jakie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie zastanawiałem się jak to wszystko przeliczyć:

1. ogniskowa

2. wymiary matrycy

3. wielkość pixela w chipie CCD

 

Czy istnieją jakieś wzory ? Jeżeli tak to jakie ?

 

Jak zajrzy tu MacArti, napewno jakieś poda. :rolleyes:

 

Posłużyłem się procentami, bo w tym przypadku zależność jest liniowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko jest na celestii (o ile nikt nie pozmianiał tam nic z lepiej na gorzej ;) )

 

diagram pewnie jest dobry o ile jest dobrze skalibrowany

 

dla przypomnienia:

w uproszczeniu:

 

rozmiar matrycy / ogniskowa = pole widzenia (w radianach!!!)

 

57,3*rozmiar matrycy / ogniskowa = pole widzenia (w stopniach!!!)

 

57,3*60*rozmiar matrycy / ogniskowa = pole widzenia (w minutach!!!)

 

57,3*60*60*rozmiar matrycy / ogniskowa = pole widzenia (w sekundach!!!)

 

pole widzenia pixela: analogicznie zamiast rozmiar matrycy wstawiamy rozmiar pixela.

 

przypominam o tym że najszerszym wymiarem matrycy jest jej przekątna a najmniejszym wysokość.

 

 

ps. brązowa linia: 206265*0,020/2000=~2 arcsec per pixel

 

ps2. żółta linia: 206265*0,0073/2700=~0,56 arcsec per pixel

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jale, jak już pokazujesz obrazki na forum, to nie zapominaj podawać, kto jest ich autorem, i linka do źródła

bo za taką fabrykację, może Cię spotkać to samo co Bemko z map1

 

i żeby dopełnić tego obowiązku to:

 

Linked.gif

autor Roger W. Sinnott diagram pochodzi z http://www.skyandtelescope.com/howto/astro...?page=2&c=y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety sumas kompletna klapa, ja zmodyfikowałem tylko slajd z prezentacji wykonane przez Jeffa Thrusha i ściągniętej nawet nie wiem kiedy i nie wiem skąd :Salut: , a i to nie jest jedyna kopia, która krąży w necie i na którą się natknąłem. Więc kogo podać za autora nie wiedziałem, bo nie czerpałem ze źródła. Ot i czasy niby prawie wszystko w necie jest tylko nie wiadomo Kto był ojcem :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ale o to właśnie chodzi, żeby "matka" nie pozwała Cię o alimenty :D

dlatego nie powinno się używać takiego zwrotu:

"Na szybko sprefabrykowałem coś takiego:"

a pod nim nie swój obrazek z paroma swoimi liniami

 

Dlatego z premedytacją napisałem, że sprefabrykowałem :szczerbaty: czyli podpiąłem się na bezczelnego ;)

Prezentacja (69 slajdów "CCD Astronomy" - nie pamiętam z jakiej strony ją mam :unsure: ) jest całkiem ciekawa, ale jeszcze nie miałem okazji jej całej strawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK... czy normalna kamerka na ma :

przekątną - 4,816mm

wysokość - 2,688mm

szerokość - 3,584mm

 

Zatem moje obecne pole widzenia dla 1000mm w kamerce to :

 

4,816/1000 = 0.004816 radianów

57,3*4,816/1000 = 0,2759 stopni

57,3*60*4,816/1000= 16.557 minut

57,3*60*60*4,816/1000= 993,444 sekund

 

Na jeden pixel na SC2 n 1000mm przypada:

57,3*60*60*0,0056/1000 = 1,15 arcsec per pixel

 

Gdybym miał SC2 na 750mm to byłoby

57,3*60*60*0,0056/750 =1,5402 arcsec per pixel

 

a z SC3 na 1000mm :

57,3*60*60*0,0056/750 = 1,5264 arcsec per pixel

 

Zgadza sie... niezle... myslałem, że różnica jest mniejsza między SC2 a SC3... nie zdawałem sobie sprawy.... tak czy inaczej po wymianie silników jak bedzie "prawie dobrze" na SC2 to na SC3 będzie już "dobrze", że tak powiem....

Edytowane przez philips
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Taka różnica mnie nie zachwyca"..... :)... bez przesady.... Ale przy SC4 bedzie już spora.

Przy SC4 podmiana matrycy powinna nie sprawic wiecej problemu niż przy SC3.... problem tylko w cenie.

Zaczynam jednak poważnie zastanawiać sie nad SC4 do focenia i SC3 do guidingu... to jest niezłe rozwiązanie gdyż wtedy odniskowe niemal wyrównają sie ( zakładając focenie na 1000mm i guiding na 700mm )....

Dzis dostałem info od Leszka J., że kończy prace nad sterownikiem silników na 64 mikrokroki ( i działającym z GOTO LJ )....perspektywa wymiana silników staje sie realna....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.