Skocz do zawartości

Synta UWA 6 mm


Shaft

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Pisze w tym dziale, bo nie mogę dodać nowego tematu w dziale "sprzęt astronomiczny".

Czy ktoś z Was miał okazję patrzeć lub może mi przybliżyć jakość obrazów uzyskiwanych w tym oto okularze:

 

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...roducts_id=2667

 

Czy rzeczywiście pole wynosi 66 stopni?

Jak wygląda sprawa z ostrością i jasnością obrazu?

Pytam, gdyż zaciekawił mnie ten okular. Posiadam Synte 130/900 f/7 i ciekawi mnie jaki bym uzyskał obraz z tym okularem.

Jestem początkujący, więc proszę o wyrozumiałość. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla ciebie Hans wszystko!

http://www.astro-okulare.de/English/eigene/eigenimpe.htm

 

 

Szkoda tylko, że same testy są nie przetłumaczone :(. Ale wykres mówi sam za siebie.

Podpis do wykresów: "x-axis: distance from optical axis in °, y-axis: resolution in arc minutes"

 

czyli w języku Polan: "oś X odległość od osi optycznej w stopniach, oś Y rozdzielczość w minutach"

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Pisze w tym dziale, bo nie mogę dodać nowego tematu w dziale "sprzęt astronomiczny".

Czy ktoś z Was miał okazję patrzeć lub może mi przybliżyć jakość obrazów uzyskiwanych w tym oto okularze:

 

http://www.teleskopy.net/sklep/product_inf...roducts_id=2667

 

Czy rzeczywiście pole wynosi 66 stopni?

Jak wygląda sprawa z ostrością i jasnością obrazu?

Pytam, gdyż zaciekawił mnie ten okular. Posiadam Synte 130/900 f/7 i ciekawi mnie jaki bym uzyskał obraz z tym okularem.

Jestem początkujący, więc proszę o wyrozumiałość. :D

Również zastanawiam się nad tym okularem ale do newtona F5. Rozważam jeszcze takie coś:

http://www.teleskop-service.com/eyepieces/...tart.html#tsswm

czy ktoś na forum ma okulary TS?

I w ogóle jaka jest opinia o tej firmie? SW znam z opinii o makach i słynnej 8'' syncie, podobnie niezłe są refraktory, ale TS - lepsza, gorsza - pytam w kontekście okularów nie samej firmy

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz i masz: http://www.astro-okulare.de/English/indexe.htm patrz na lewy panel i kliknij na znak "+" przy TS (Teleskop Service).

 

Dobrej zabawy... :D

 

 

Tutaj jest także test angielski SYNTA UWA 6mm: http://www.astro-okulare.de/English/skyuw06e.htm

Sorki Panowie, ale nie załapałem za 1-szym razem... Jestem dzisiaj padnięty.

Edytowane przez mpp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Shaft, może inaczej. Do czego chcesz stosować okular który w twoim teleskopie da power 150x ? Do DSów? To trochę za duży moim zdaniem power do DSów przy aperturze twojego teleskopu i jego montażu, no ale dobra. Do planet? Czemu nie, tylko widzisz, pomyśł czy nie lepiej do tych planet zapłacić za jakość kosztem pola, które i tak będzie w dużej części zrypane przez wady brzegowe. A jak do DSów to zbieraj na dobre szkło. Tu masz okular o dużym polu który nie da szans temu co podlinkowałeś:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

tu masz okular nieco tańszy również o doskonałej jakości obrazu:

 

http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...e542504c50cd19e

 

Ale pole będzie sporo mniejsze, będzie dobry i do planet i do DSów, ale w tym drugim przypaku nie powala polem (tyle, że jego pole jest bez wad, czyli w sumie moze się okazać, że użyteczne pole tego LV i okularu o którym myślisz, będzie takie samo.)

 

Nie proponuje Ci LVW bo to kawał szkła i wyciąg w twoim teleskopie mógłby nie podołać.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie obawiam się jednego. Czy dobrze będzie ten okular UWA 6mm dobrze współpracował z moim jakże jasnym telepem. Z tego co podałeś Hans, to jedynie LV Vixena wchodzi w grę, bo to planetarny wymiatacz jak wyczytałem w Waszych postach ale jego zakup odkładam na przyszły rok.

Okular miał by posłużyć mi do DS-ów oraz ew. Księżyca, no i oczywiście postrzelałbym w planetki (wiem, marzenia :) :)

Dzięki za pomoc.

Kusi mnie ten UWA 6mm....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

UWA 6mm. Co myślicie o tym okularze?? Jak będzie współgrał z moim teleskopem?? przypominam że mam SkyWatchera 150/750. Myślę nad obserwacją planet i księżyca tym okularem. Podobno jest w miarę uniwersalny. Proszę o pinie na jego temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka!!!

Ja i kumpel zakupiliśmy ten okularek z tym, że Ja posiadam 6mm a On 15mm.

Pozdrawiam przy okazji teleskopy.net.

Według mnie jest to świetny okular w tej klasie cenowej, pole 66 stopni, dobry i kontrastowy obraz, całkiem ostry. Jedynie, tak jak zauważył mój kolega, lekko nieostrzy po brzeg. Testowaliśmy na kilku DS-ach, gromady kuliste świetnie się prezentują (ładnie rozdzielone gwiazdki). Pole na prawdę robi wrażenie, np. w porównaniu z Plosslem Vixena 6mm.

Co do planet, to jak dotąd nie trafiliśmy z seeingiem. Więc nie poddam pod krytykę tego okularu, bo nie sprawdziłem.

Okular był testowany w Syncie 200/1200.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odblaski? Jak silne? Jakiego typu?

Wady? Jaki typ? Jak duze? Na jakim polu?

Dystorsja? Jak silna? Jaka?

Odwzorowanie bieli? Jaka dominata?

Współpraca z filtrami? Z jakimi?

Współpraca z barlowem?

Te 66* pola to zmierzyliście realnie? Na gwiazdach?

Chromatyzm własny?

Maksymalny zasięg gwiazdowy w sparringu z innymi szkłami? Jaki wynik? Jakie szkło kontrolne?

Rozdzielczość na kulkach i układach wilokrotnych? Jakie separacje? Jakie obiekty?

Kontrast na słabych i jasnych obiektach mgławicowych? Jakie wyniki? Jakie szkło sparringowe?

 

Please. Nic nie wiemy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehehe

Za dużo pytań na raz. Pewnie w praktyce postaramy się to wszystko sprawdzić. Co do odblasków to brak jakichkolwiek. Powłoki są ok. Co do wad to z pewnością te słabiutkie wady ostrzenia na brzegach, ale osobiście mi to nie przeszkadza a jest nawet nie zauważalne, to co w centrum okularu jest bardzo ładne. Odwzorowanie bieli na poziomie Vixen Plossla za 100 PLN a nawet ciut lepsze. Co do filtrów, to nie były używane, są chęci na użycie filtru polaryzacyjnego ale funduszy brak. Barlowa nie używaliśmy bo nie było warunków a tym bardziej obiektów do przetestowania. Brak dobrego Barlowa.

Jak zmierzyć te pole za pomocą gwiazd?

Na pozostałe pytania póki co nie odpowiem, muszę się jeszcze sporo douczyć.

Przeprowadzone obserwacje nie można nawet nazwać testem.

Po prostu subiektywne odczucia dwojga astro-amatorów, z czego jeden z duża wiedzą a drugi początkujący, czyli Ja.

Tak ja Thrasher powiedział, bardzo fajne okulary. Ja mu wierzę. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...) Co do odblasków to brak jakichkolwiek. (...)

 

Ke? :blink: Chcesz mi powiedzieć, ze ten okular skywatchera bije pod tym względem takie szkła jak Pentaxy serii XW, czy Zoom 3-6 Naglera? A jak testowaliście?

 

Powłoki są ok.

 

Jaka barwa powłok? Czy jak poświecić w niego mocno, to ma poblask od powłok jednolitego koloru, czy robi się wielokolorowa choinka z bombkami?

 

Co do wad to z pewnością te słabiutkie wady ostrzenia na brzegach, (...)

 

Co rozumiesz przez "słabiutkie" i "na brzegach"? Opisz typ występującej wady obrazu (przecinki poprzeczne do promienia okularu, równoległe do promienia okularu, flarki od centrum, flarki do centrum, niedoostrzenie, a może jakaś kombinacja kilku z nich), będziemy w stanie określić co to za wada. Jak nam podasz też REALNY rozmiar powierzchni jaką zajmuje wada w twoim teleskopie, będziemy w stanie oszacować jej rozmiar w maszynkach o innej światłosile.

 

(...) Odwzorowanie bieli na poziomie Vixen Plossla za 100 PLN a nawet ciut lepsze. (...)

 

Lepsze? Zaraz, moment, bo coś się pogubiłem już totalnie. Plossle Vixena, z którymi miałem styczność, akurat mają całkiem przyzwoite odwzorowanie bieli. Są zimne i nie wprowadzają wyraźnej dominaty. A SW UWA był lepszy? To z naczy co było lepsze?

 

(...)Jak zmierzyć te pole za pomocą gwiazd?(...)

Nakieruj teleskop z okularem na jakiś rejon nieba ze względnie jasnymi gwiazdami ( nie mniej 6-8M, żeby było łatwo potem zidentyfikować), w sporej ilości, na niewielkim obszarze. Znajdź układ taki, w którym dokładnie w średnicy pola widzenia, znadziesz parę gwiazd takich, że będą widoczne tuż przy krawędzi. Podaj nam nazwy tych gwiazd, a my już wyliczymy reszte. Jak chcesz poznać wzory i metody, to napisz, coś wydziergam.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wcześniej napisałem. Nie jestem testerem okularów. Mówię to co widzę przez dany sprzęt. Opisałem subiektywne wrażenia z obserwacji. Proszę mnie więcej nie pytać o rzeczy, o których nie mam pojęcia. Przy następnych obserwacjach powiem coś więcej na temat sprzętu. A jeśli ktoś chce mi uświadomić, że się mylę albo mam spore braki w wiedzy z zakresu astro-sprzętu to nie w taki sposób <_< Poza tym nie znam się tak jak Wy i się do tego przyznaje.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wcześniej napisałem. Nie jestem testerem okularów. Mówię to co widzę przez dany sprzęt. Opisałem subiektywne wrażenia z obserwacji. Proszę mnie więcej nie pytać o rzeczy, o których nie mam pojęcia. Przy następnych obserwacjach powiem coś więcej na temat sprzętu. A jeśli ktoś chce mi uświadomić, że się mylę albo mam spore braki w wiedzy z zakresu astro-sprzętu to nie w taki sposób <_< Poza tym nie znam się tak jak Wy i się do tego przyznaje.

Pozdrawiam.

 

Nikt z nas nie jest testerem okularów. Nie próbuje ci uświadomić, że się mylisz czy, że masz braki wiedzy aby ci dokopać, ale aby dać znać, że opisując recenzję okularu, ktoś się na tym będzie opierał i wyda na tej podstawie ciężko zarobioną kase, być może na śmiecia. To duża odpowiedzialność. Może nie jestem zbyt delikatny, ale niestety nie jestem dobrym politykiem, robie to, bo uważam, ze tak własnie powinienem, nie dlatego, że mam ochotę udowadniać komukolwiek, że się nie zna.

 

Napisałeś kilka bardzo pozytywnych zdań o tym okularze. Na tyle pozytywnych, że gdyby się sprawdziły, to ten okular miał by okazję stać się perłą wyborów economo... ale, że takie szkło zdaża się niezwykle rzadko, wnikam glębiej, by nie było niedomówień. Jak tylko będziecie mieli jakieś kolejene walki z tym szkłem za sobą, dajcie znać na forum. Wiele osób czeka na test lub opis tego szkła. Ale aby napisać to dobrze, trzeba zrobić pare rzeczy zgodnie z zasadami.

 

Pozdrawiam.

 

Ps. Nie bierz moich postów do siebie. Nie walczę z tobą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jam mysle to samo co Hans.

Jestem posiadaczem jednego ze szkielek z tej serii i naprawde jak na ta cene to jest to okularek jak sie patrzy, do DS w sam raz. Ale w ciemno 6mm bym nie wzial za nic bo takie okularki potrafia byc bardzo nierownej jakosci. Szczegolnie wlasnie krotkoogniskowce potrafia dac niezle w kosc. Szkla sa podobne wiec moge powiedziec, ze odwzorowanie bieli jest na przyzwoitym poziomie ale co do stwierdzenia, ze nie robia sie odblaski to bym sie klucil.

W kazdym badz razie, z checia bym sie z tym szkielkiem zapoznal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się ciesze w takim razie.

Już myślałem, że zbędnie się wypowiadam. Choć moi znajomi przestrzegali mnie przed podejmowaniem dyskusji na tym forum. Z własnych powodów nie pisują już tutaj. Z moich krótkich doświadczeń wynika, że trudno jest początkującemu na tym forum, co dość zniechęca. <_<

Będę na bieżąco informował Was co do jakości uzyskiwanych obrazów na poszczególnych obiektach.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.