Skocz do zawartości

lookanie przez mikroskop


Rekomendowane odpowiedzi

Pytanie do osób lookających czasem przez mikroskop.

 

Da się zaobserwować przez mikroskop bakterie bez barwienia ich? Patrząc np. na wode, widać tam takie małe kropeczki poruszające się, maja one obwódke natomiast w środku są przezroczyste. Nie wiem jednak czy to bakterie, czy jakies pruszka poruszające się na skutek ruchów Browna. Słyszałem stwierdzenie że bakterii nie da się zobaczyć przez mikroskop bez zabarwienia ich odczynnikami - stąd pytanie.

 

Poza tym co ciekawego widzieliści jeszcze przez mikroskop? Może jakieś inne jednokomórkowce - kolonie rozmnażających się grzybów itd. itp.

 

pozdrawiam

Edytowane przez Demogorgon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest multum bakterii których nie trzeba barwić. Wystarczy zaczerpnąc wody z mułem z płytkiego bajorka i masz tam cały mikrowszechświat z bakteriami, pierwotniakami i okrzemkami. Bawilem się w to przed laty i czasem jeszcze tam zagladam. Piękna sprawa na niepogodę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bakterie inaczej sie poruszają w wyraźnie "przemyślany" sposób co do kierunku, poza tym nie sa to tylko ziarniaki, ale pałeczkowce, przecinkowce i śrubowce. Te ostatnie poruszaja się ruchem śrubowym wzdłuż osi do przodu i do tyłu. Barwi się na ogół bakterie chorobotwórcze. Jaki obiektyw masz do max. powiekszeń?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dużo ciekawszych stworzeń niz bakterie ktore są małe i za nielicznymi wyjatkami nie widać w nich żadnych struktur. Co innego pierwotniaki o dużych rozmiarach i ruchliwosci, oraz wspomniane okrzemki, których piękne szkielety są obiektem zainteresowania kolekcjonerów hobbystów. Dzisiaj można je kolekcojonować fotograficznie, co jest mniej kłopotliwe niż zbiory preparatów.

 

Ps. Kolega Hamal jest specem w tej dziedzinie, może sie odezwie.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za pomocą rad znajomego weterynarza, specjalisty od gadów opracowałem metodę badania kału swojego legwana, którą opisałem na tej stronie - http://www.legwanzielony.com/index.php?page=choroby jako "domowe badanie kału". Potrzebny jest do tego oczywiście mikroskop i trzeba wiedzieć czego się szuka wśród cząstek pochodzenia roślinnego (legwany zielone to roślinożerne jaszczurki). Bawię się w to już ponad 8 lat.

Pod mikroskopem cząstki roślin wyglądają również imponująco. Mnie podobają się kryształki soli ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.