Skocz do zawartości

PERSEIDY 2007


Rekomendowane odpowiedzi

Podczas robienia porządków na dysku bo trochę muli natrafiłem

na parę moich Perseidków, więc skoro mają trafić do kosza

pozwoliłem sobie je tutaj umieścić na pamiątkę:

 

0408071959ja2.gif

04.08.2007 19:59 UT

 

0508072323ov8.gif

05.08.2007 23:23 UT

 

0708072237sj7.gif

07.08.2007 22:37 UT

 

0708072309vi5.gif

07.08.2007 23:09 UT

 

0908072341fa6.gif

09.08.2007 23:41 UT

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości słabizny, ale była też jedna bomba, miała z -3 mag i zostawiła ślad widoczny przez ładnych parę sekund. Niestety jak to w życiu bywa wyleciała z kadru w newralgicznym momencie...

 

Też widziałem tą bombę. Czy to to, co rozleciało się nad zachodnim horyzontem na kilka kawałków? Ja to widziałem. Taki zielono-żółty promień rozpadł się na kilka odłamków i zostawił ślad.

 

Zachodni horyzont, ok. 50-55* nad horyzontem, godzina 22.58, widziałem we wsi pod Kielcami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje się że dziś to chmurwidy będą królowały, ledwie co ISS-a było widać a teraz jeszcze bardziej się zachmurzyło. :angry:

 

 

Mario2005 powiedz mi w skrocie jak sie przystawic do tego iss , próbowałem juz kilka razy go złapać i nici ,, mam programik orbitron ale nie moge tej stacji złapać , w dzien próbowalem , w nocy nie dawno widzialem B. duze cos lecialo, bo zdawalo mi sie ze swieciło reflektorem .... serio widziałem smuge swiatła (było dość ciemno juz) jak patrzylem w kierunku ktorym leci to po prawej stronie smuga ... :) bardzo ładny widok ,,jak bys mi mogl naswietlic jak go złapać .... dzieki z gory :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Około 00.45 z Małej Niedźwiedzicy w kierunku Wielkiej Niedźwiedzicy wyleciał meteor,jaśniejszy nawet od Jowisza,spokojnie dałbym mu -5 mag.Idealny kulisty,żółty.Niestety schował mi się za budynek i nie wiem jaki był jego kres.W każdym bądź razie do bolidów można go zaliczyć.

 

Tomasz zajrzyj tu: http://www.heavens-above.com/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej :)

 

Wczoraj około 22 stację OAUW w Ostrowiku opuścili ostatni obserwatorzy PKiM. Tym samym dobiegł końca XVIII obóz pracowni. W tym roku dość nieliczny osobowo niemniej w tej kameralnej atmosferze udało się rozkręcić prawdziwie naukową atmosferę :)

 

Apropos dostepu do netu, forum itd o którym wspominała Ewa.. Faktycznie był tam internet w postaci laptopa wyposażonego w GPRS. Komputer okupowany był przez obserwatorów wklepujących swoje dane do IMO.. trwało to całymi dniami więc o żadnej aktywności forumowej nie mogło być mowy.. GPRS w środku mazowieckiego parku krajobrazowego działa gorzej niż telefoniczny modem, nawet wysłanie tych paru cyferek do IMO wiązało się z anielską cierpliwością i stekiem przekleństw ;) Dziś już z domu mogę to wszystko podsumować znacznie sprawniej.

 

W kość strasznie dała nam pogoda. Dawno nie było obozu z 10-cioma całkowicie lub częściowo pochmurnymi nocami z rzędu. Chcac wyrobić w obserwatorach prawidłowe nawyki polowalismy na każdą możliwą dziurę w chmurach przez co w ciągu pierwszych paru nocy uciułaliśmy po kilka godzin na głowę. Codzienne opady konwekcyjnego deszczu a w okolicach maksimum gwałtowne burze wywoływały makabryczną wilgotność podłoża i mgły które właziły wszędzie i niszczyły co wrażliwsze urządzenia. Maksimum również we mgle z około 2 godzinnym przebłyskiem czystego nieba. Dopiero w połowie ostatniego tygodnia pogoda poprawiła się i mieliśmy pierwszą, pełną 6 godzinną noc..

 

Siły zaangazowane w obóz to:

- około 15 obserwatorów (zmieniało to się czasem)

- 8 stale działających kamer video

- 2 shuttery wyposażone w 5 aparatów w tym 2 z siatkami dyfrakcyjnymi

- kilka aparatów bez dodatkowego osprzętu

- teleskopy Celestron 102/500mm do obserwacji meteorów teleskopowych

- zestaw do radiowych obserwacji meteorów

 

Aktywność roju na kilka nocy przed maksimum wydawała nam się niewielka. Znacznie niższa niż zazwyczaj. Pewien niedosyt pozostawiło też samo maksimum. W chwili gdy odeszły chmury (23UT) i rozpoczęliśmy obserwację dało się obserwować dość wysoką aktywność która jednak po kilkunastu minutach zanikła. Reszta nocy upłynęła bez większych fajerwerków i zakończyła mgłą.

Noc z 13 na 14 była niepogodna. Za to 14/15 niespodziewana uczta dla obserwatorów. W ciągu 5 godzin każdy zaobserwował od 100 do 150 zjawisk. Początek pod znakiem jasnych perseidów o ujemnych jasnościach, końcówka pełna drobnego materiału wylatującego z jakiegoś nieperseidowego radiantu (to nie apeks jak cos ;>) Bardzo wyraźnie zaznaczyła się aktywność Kappa Cygnidów które tej nocy według pierwszych przybliżeń osiągneły ZHR na poziomie 20-30

Kolejne noce pogodne ale też uboższe w jasne zjawiska.

 

Podczas obozu dokładnie określono położenie radiantu Perseidów.

2007per.jpg

 

Wysoka aktywność radiantu Kappa Cygnidów równiez pozwoliła na dość dobre wyznaczenie radiantu

2007kc1.jpg

 

Przy tak nędznej pogodzie najwazniejszym instrumentem obserwacyjnym stał się zestaw radiowy. Obserwacje na częstotliwosci 93.0 MHz dały nadspodziewanie dobre efekty. Udało się zaobserwować na falach radiowych ostry pik aktywności 12 sierpnia około 22:20 UT. Zgadza się to niemal doskonale z przewidywaniami Jeremiego Vaubaillona który przewidział krótki, godzinny skok aktywności zaledwie 20 minut później. Prócz tego zaobserwowano tradycyjne, szerokie maksimum około południa 13 sierpnia.

 

maksimum.gif

 

Dla porównania wykres uzyskany z niemieckich obserwacji radarowych:

 

 

flux20070813.png

 

 

Padam już więc na koniec jedno piękne zdjęcie... ;) Jak dojde do siebie to więcej pokaże :)

 

 

1819.jpg

 

 

Ide spac.. pa ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Poniżej wklejam zdjęcie jedynego sfotografowanego w miarę sensownego śladu przelotu meteoru. Zdjęcie wykonałem w sierpniu 2001r. aparatem Zenit ET, film Fuji 800, obiektyw 28 mm, przysłona 1,8,czas naświetlania około 40 sekund, aparatem na nieruchomym statywie. Następnie zeskanowane z pozytywu i nieco przyciemnione w programie IrfanView. W kadrze zmieściłem tzw. "wielki wóz" będący wtedy prawie poziomo na północnym niebie i akurat zarejestrował się dość jasny ślad przelotu meteoru.

 

fuji800ob28czas30sekya1.th.jpg

Edytowane przez Tomek Baryła
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.