Skocz do zawartości

PERSEIDY 2007


Rekomendowane odpowiedzi

Dobrze że ktoś miał ładną, pogodę. U mnie ostatnie 2 dni to najgorsza pogoda w te wakacje (cały tydzień zapowiadali deszcz a było całkiem fajnie dopiero w sobotę pogoda padła).

 

Nawet u mnie byla pogoda na maksimum. Niestety wiatr przestal wiac i musialem rownolegle obserwowac wazne zacmienie w gromadzie kulistej. Wychodzilem co chwile i w sumie wylapalem 4 Perseidy oraz jednego sporadyka. Obserwowalem w sumie okolo 15 minut miedzy 9:15-10:20 UT.

 

Jeszcze raz zachecam obserwatorow wizualnych do wypelnienia raportu na stronie IMO.

 

Pozdrawiam

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamilu, ze statystyk na stronie IMO widać, że trochę obserwują w Lesie. Niektórzy mają już na koncie po kilkanaście godzin, więc nie jest źle. Szkoda, że strona nie działa, i na forum na przykład się nie odzywają - mimo dostępu do netu. Ale może jest dużo wykładów ;)

 

Pzdr

e.

 

Super ze udalo sie komus dostrzec kilka "Wawrzyncow"!

 

Slyszalem ze w Wielkopolsce byla wieczorem pogoda. Ciekawe czy cos sie udalo w Ostrowiku poobserwowac.

 

Pozdrawiam

 

Kamil

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie wybieram na obserwacje okolo 9:00 UT. Pogoda dopisuje ale niestety wieje z polnocy pod 70 km/h i mam zamknieta kopule. Dobre i to ze jest 7 stopni na zewnatrz.

 

Moze zlapie kilka sztuk ze starego maksimum zapowiadane na ~10 UT.

Kamil

 

Mówisz że wolisz obserwować dzienne perseidy? :szczerbaty::szczerbaty::szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Ostrowiku gdzie odbywa się XVII obóz PKiM-u dane nam był podziwiac maximum "Projektu Persedy". Po płn wypogodziło się na wykonanie ponad półtorej godziny czasu efektywnego obserwacji w trakcie której widzieliśmy atywnosc Perseid sięgające ZHR-ami poziomu ok 70 zjawisk (raporty zostały przesłane przez wszystkich obserwatorów do dalszej analizy przez IMO). Widoczny był wyraźny pik/wzrost a następnie spadek aktywności przewidziany przez J. Vaubaillona (00:42-01:15 UT), niestety wysyp nie obfitował w zbyt dużą ilosc jasnych zjawisk.

Po godz 2:30 gęstniejąca mgła uniemożliwiła obserwację.

Na zdjęciach udało sie zarejstrowa kilka minusowych zjawisk oraz kilkadziesiąt na kamerach stacji PFN prowadzących równiez obserwację przy słabej widoczności niepozwalającej na prowadzenie obs wizualnych.

Prowadziliśmy też obs radiowe ale zebrane dane bedą dopiero analizowane i na wyniki przyjdzie trochę poczekac.

Maximum można więc uznac za umiarkowanie udane Wink

Dzisiejszej nocy nasze podglądanie Perseid przyjechała nawet TVN24 filmowac ale tylko przeszkadzają nam swą natrętnością zadawanych pytań...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12/13 08 mielismy pod Monachium czyste niebo. Pomiedzy lunami od: Monachium, fabryki BMW i lotniska we Freising widocznosc byla calkiem ok i kilka sztuk zaobserwowalam (czysto rekreacyjnie)

13/14 08 czyste niebo i pare sztuk do 2200UT; potem chmury przyszly w poludnia i przeslonily wszystko; szkoda ze tak pozno wyszlismy, a udalo mi sie wyciagnac dwoch doktorantow astronomii :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siemka :Beer: Ja obserwowałem wczorajszej nocy 13/14 sierpnia od 0:00 do 0:50. Jestem całkiem zadowolony bo było mi dane zobaczyć ok 15 zjawisk o jasności od 2mag do -2,5mag, przy czym miałem do dyspozycji tylko połowę nieba, bo obserwowałem z balkonu :D Dziś też sie wybieram bo pogoda raczej dopisze. :banan:

 

:Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witAM, z 14/15 08 2007 zaobserwowalismy kilka niezłych zjawisk. My znaczy się ja i żona , chcę ją zarazić astronomią , żeby sie za bardzo nie nudziła jak sie kiedyś wybierzemy na zlot:) jedna była naprawde ardzo piekna, trwałaa około 6 do 10 sekund.. nie wiem ile czasu upłyneło ale naprawde długi lot.. był.

Pozdrawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem wczoraj od 23.15 do 0.30 . Oprócz Perseidów ( ok. 20 ) które zostawiały piekne smugi widoczne po przelocie zaobserwowałem też wiele innych równie pięknych meteorków .Szczególnie ciekawy był jeden nad wschodnim horyzontem ( niestety nie zabrałem zegarka :( który przeleciał sporą część nieba . Pogoda ideał :) Szkoda że jutro na rano do pracy ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj w nocy a właściwie dzisiaj ;) o godz. 00.08 nad Gdynią przeleciała niesamowita iskra Perseidowa.

 

Piękny biały, cholernie szybki. :blink: Nie widziałam całego przelotu (balkon :( ), tylko część na tle od Kasjopei do Wielkiej Niedźwiedzicy.

 

 

 

pozdrawaim serdecznie

 

Ori2711

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem wczoraj od 23.15 do 0.30 . Oprócz Perseidów ( ok. 20 ) które zostawiały piekne smugi widoczne po przelocie zaobserwowałem też wiele innych równie pięknych meteorków .Szczególnie ciekawy był jeden nad wschodnim horyzontem ( niestety nie zabrałem zegarka :( który przeleciał sporą część nieba . Pogoda ideał :) Szkoda że jutro na rano do pracy ...

własnie o tym pisałem , ale mi sie wydałao ze to był północny wschod :) niezła krecha była/.//

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dzisiaj w nocy wreszcie miałem czas i czyste niebo, i w godzinach 0:30 - 3:00 patrząc na północny wschód naliczyłem 13 sztuk, z czego dwa bardzo efektowne, długie, żółte i powolne, zostawiające gasnący ślad, więc jestem częściowo usatysfakcjonowany. Niestety żaden nie uchwycił się na fotografii, bo akurat aparat skierowany był gdzie indziej, ale może za rok.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się ukryć, że jest już po maksimum, szkoda, że pogoda wcześniej nie dopisała. Mimo wszystko coś tam latało i nawet na zdjęciach złapało się 7 sztuk. W większości słabizny, ale była też jedna bomba, miała z -3 mag i zostawiła ślad widoczny przez ładnych parę sekund. Niestety jak to w życiu bywa wyleciała z kadru w newralgicznym momencie...

 

DSC_1287small.jpg

 

Na pocieszenie zielone maleństwo blisko radiantu.

 

DSC_1534small.jpg

 

Sprzęcior to Nikon D70s na ISO 1600 i Vivitar 28/2.0 na 2.8. Aha, nie dodałem, że to są cropy.

Edytowane przez Radek Grochowski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A takie niesystematyczne, "rwane" wśród chmur wyniki też się przydają ? Jak tak, to w przyszłym roku obiecuję przesłać...

 

Mnie przez ponad dziesięć lat uganiania się z aparatem nocami za perseidami udało się zrobić tylko jedno takie "prawdziwie artystyczne" ;) zdjęcie śladu przelotu jasnego meteoru w połączeniu z główną częścią gw. Wielkiej Niedźwiedzicy, tzw. Wielkim Wozem. Cały, wyraźny ślad przelotu zmieścił się w kadrze wraz z Wlk Wozem. To było w 2001r., Zenitem ET z czasem naświetlania 30 sekund na filmie Fuji 800. A ile przedtem i potem wypsułem filmów z pustymi kadrami (tzn. bez śladów przelotu...:-/ )Niedługo może mi się uda "historyczną" ;-) fotkę tu wkleić po zeskanowaniu z pozytywu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

 

Korzystając z wreszcie pogodnej nocy, 14/15 VIII wystawiłem Canona 20D z 10-22 mm

na parapet mojego mieszkania w Warszawie. Złapałem dwa jasne zjawiska. Jeden pewny meteor z rozbłyskami,

jedno coś irydiumopodobne.

 

Meteor miał jasność na poziomie -4 mag (może jaśniej), leciał tuż pod Arkturem. Pojawił

się o 20:44 UT. Myślę, że mógł być widoczny w Ostrowiku. Jeśli pracował Złotokłos, Toruń

i Poznań, to też mogą go mieć. Jak ruszy nasza nieszczęsna strona, to wrzucę coś do

dziennika bolidów.

 

To coś podobne do Irydium też było na zachodzie i pojawiło się o godz. 21:20 UT.

 

Arek

met150807_2044.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto opis obserwacji wykonanych w nocy 12/13 sierpnia nad Kanalem LaManche w poblizu Bognor Regis (GB):

Pojechalem do Shripney (wioska przy A29, nie dalej niz 2 km od Lidla) i skrecilem na zachod, w droge do North Bersted. Miejsce obserwacyjne wybralem przy drodze, byla tam uszkodzona brama na grunty jakiejs farmy, zepsuta w ten sposob, ze z powodu zgietego slupka jedna strona byla z metr nad ziemia. Stanowilo to istotne ulatwienie, bo droga jest obsadzona niezwykle gestym, klojacym zywoplotem. Przelazlem pod ta brama i przeciagnalem rower. Troche sie odsunalem od drogi, zeby pola widzenia w kierunku polnocno-wschodnim nie przeslanialy mi rosnace wzdluz drogi drzewa. Usadowilem sie na trojnoznym stoleczku, wyciagnalem mape nieba, sprawdzilem, przyswiecajac czerwona diodowa latareczka, radiant na noc 12/13 sierpnia. Wypadal w poblizu gromady podwojnej Chi-Ha. Tak wiec obserwowalem obszar ponizej Kasjopei, poprzez Andromede i Perseusza. Niebo nie bylo ciemne, ale Mleczna Droga byla widoczna. Na polnocnym zachodzie silna luna nad Chichester. Obserwacje zaczalem okolo 23:00. W ciagu 45 minut zaobserwowalem 18-20 meteorow. Kilka bylo jasnych: dosc szybki w kierunku Mirphaka, bardzo ladny, niezbyt szybki, gdzies od Tau do Delty Andromedy,. jasnosc 1-2 magnitudo. Pojawianie sie nieregularne, kolo 23 czesciej, od 23:15 rzadsze, kilka kolo 23:25 - 23:30. Okolo 23:20 szybki przelot jasnego obiektu (mag 0-1?) ze wschodu na zachod, przez radiant roju, byc moze ISS, chociaz ISS, jak pamietam, jest jasniejsza. W obserwacjach roju meteorow przeszkadzal roj samolotow komunikacyjnych z Gatwick do Francji, w kazdej chwili byly widoczne 2-3. Okolo 23:30 zaczely naplywac niskie chmury, po 10 minutach juz otoczyly Kasjopeje, co zakonczylo sesje obserwacyjna okolo 23:45.

Przepraszam za rozwlekly opis, poprostu wkleilem e-maila.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem tyle co z obserwacji.Ale tego lata...siedziałem 1,5 godz. z czego połowa czasu to takie rozglądanie się za meteorami.Naliczyłem około 30-40 z różnych rojów.Nie miałem zegarka,ale tak koło 2.00 poszły dwie strzały .Akurat 1wsza przeleciała mi przez pole widzenia lornetki,jak oderwałem wzrok to ukazała się następna.Może komuś też się udało zaobserwować te okazy(?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Perseid z nocy 15/16.08 00:37:12UT jasność -3.3mag. Z jaśniejszych były też -3mag, -2.7mag wszystkie przeloty były stosunkowo krótkie, za troche ponad 6godzin stacja złapała 27 Perseidów.

 

003712.JPG

 

 

Trafiają się też kappa-Cygnidy, delta-Akwarydy Północne i iota-Akwarydy Północne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.