Skocz do zawartości

Hyperion 13mm


Grodlife

Rekomendowane odpowiedzi

No i wreszcie się doczekałem... dzisiaj otrzymałem paczkę z dawna oczekiwanym okularem Baader Hyperion 13mm. Odrazu wziąłem się za rozpakowanie :Cheers: !

Domeną DO jak zawsze jest solidne opakowanie i bezpieczna przesyłka - kosztowało mnie trochę czasu uporanie się z taśmami itp. aż w końcu zobaczyłem światełko w tunelu...to znaczy w pudełku :D

 

403cec6a604cea57m.jpg

 

Z niecierpliwością przerzucałem sterty folii bąbelkowej aż w końcu dotarłem do następnego pudełeczka opatrzonego pięknym napisem:

 

2f97c9f3c045b79bm.jpg

 

Uaaa, euforia! NARESZCIE! Pierwszy rzut i moim oczom ukazał się granat... bez zawleczki :D. Okazało się że to jednak okular o granatopodobnym kształcie. Wziąłem go do rąk i pomyślałem że jest to okular który po prostu nie może wypaść z ręki! W pudełeczku znajdował się jeszcze gustowny, skórzany futerał - Hypcio zamieszka tam i będzie mu wygodnie ^^:

 

f111203990ce6ae1m.jpg

f4d52270f4748a15m.jpg

 

Nie musze więc mówić że mój nowy sskarb wywarł na mnie duże wrażenie. Zaślepki antypyłowe są idealnie dopasowane do okularu i dobrze na nim leżą. Kolor powłok FMC określam na fioletowy z lekką szczyptą soczystej pomarańczy :-).

 

Trochę suchych faktów na początek:

 

- ogniskowa: 13 mm

- odległość od oka: 20 mm

- konstrukcja: 8 soczewek w 5 grupach

- kąt widzenia: 68o

 

Średnica od strony oka i kamery:

- M43 x 0.75

- M54 x 0.75

 

Średnica od strony teleskopu:

- 1,25" oraz 2" tuleja

- mocowanie na filtr 1,25"

- mocowanie na filtry 2" (M48x0.75) po zdjęciu tuleji 1,25"

 

Wyniki dalszych oględzin technicznych przedstawię jak tylko wrócę do domu. Testy na łonie natury (w ogrodzie) z teleskopem, przedstawię jak tylko bedzie odpowiednia pogoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po powrocie do domu odrazu wziąłem się do walki z tuleją 1,25". Troszke mi to zajęło ale w końcu udało mi się zwiększyć ogniskową Hyperiona i przykręcić filtr 2" do tulei... 2" :D:banan:

 

51460768eda7c281m.jpg

 

Jestem bardzo ciekaw czy ta ogniskowa 25mm będzie prawidłowo spełniała funkcje wrażeniowo-wizulane :huh:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LVW po wkyręceniu barlowa już tak dobrych obrazów nie

 

O ile pamiętam to w ogóle nie da bo soczewka w tulei 1,25" to integralna częśąć okularu LVW, a nie tylko zwykły barlow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O ile pamiętam to w ogóle nie da bo soczewka w tulei 1,25" to integralna częśąć okularu LVW, a nie tylko zwykły barlow.

 

Ale w odróżnieniu od LVW, Hyperiony to ''MULTI FUNKTIONS OKULARE" dla majsterkowiczów B)

 

I tak Hyperion 13mm:

 

1. Bez majsterkowania - ma ogniskową 13mm

2. Z wykręconym barlowem - ma ogniskową 22,9mm

3. Z przedłużką 14mm - ogniskowa 10,8mm

4. Z przedłużką 28mm - ogniskowa 9,2mm

5. Z przedłużkami 14+28mm - ogniskowa 8,1mm

6. Z filtrem - oginskowa 11,7mm

dane wg. producenta

 

No i mamy 6 w 1 :szczerbaty: , rzeczywiście "sehr multifunktions okulare".

Nie wiem tylko jak z jakością obrazów w różnych kombinacjach, o ile dobrze pamiętam z wykręconym barlowem jedzie komą powyżej 50%, więc ta opcja nie jest polecana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie, tylko jedno ale. mamy 6 sztuk w jakosci jednego? Cy 6x 1/6 jakości? Słuchajcie, w okularach to jest troche tak, że jak coś jest do wszystkiego, to bardzo często jest do niczego. Dlaczego zoomy nie osiągają takich obrazów jak stałki (ich odpowiedniki)? To się z nikąd nie bierze. A ten Hyperion wyglada jak zoom tylko zamiast zgrabnej, mechanicznej kontroli ogniskowej, pacjent dostaje kupke rureczek, mufek i kolanek z napisem "Sam sobie zrób fontanne. (za gumowy syfon opłata dodatkowa 10$)". Sorry, moze jestem dla Hyperionów za ostry, bo w sumie mogły by to byc niezłe okulary, ale przez durne wpadki wypadało by o nich powiedzieć, że są znośne. Za jedną z tych wpadek uważam właśnie kombinacje z odkręcanym barlowem. Aby takie coś zadziałało, musieli gdzieś zapłacić jakością. Wiadomo spekuluje, ale bez sensu raczej teraz nie gadam.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.