Skocz do zawartości

Animacja tranzytu ISS na tle tarczy Księżyca


Lampka

Rekomendowane odpowiedzi

Wrzucam to do działu astrofotografia, chociaż moim skromnym zdaniem bardziej to była prymitywna zaledwie rejestracja zjawiska niż fotografia.

Otóż dzisiaj nad ranem z Torunia można było zaobserwować tranzyt ISS-a na tle tarczy Księżyca. Zdecydowałem się na rejestrację z balkonu. Trochę z lenistwa, trochę z obawy przed mgłą, która do mojego 11. piętra nie zawsze dochodzi. No i opłaciło się. Udało mi się zarejestrować avik przy pomocy aparatu Canon A630, w rozdzielczości 640x480, 30 kl/s, każda po 1/100s, z zoomem chyba 4x i to wszystko w projekcji okularowej przez ETX-70AT+Kellner Meade MA25.

Tu najlepsza klatka (ułamek sekundy przed najechaniem stacji na tarczę):

ISS_Moon3142.jpg

A tu animacja całego przelotu:

ISS_Moon4.gif

Więcej szczegółów w temacie toruńskim:

http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=17647

PS. Oczywiście oba obrazy są odwrócone lewo-prawo. No i na oryginalnej animacji (100% wielkości) widać również stację opuszczającą tarczę Księżyca. Tu niestety ginie w tle i w odmętach winiety.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna animacja

kurcze próbowaliśmy z Piotrem załadować ją w większym formacie,

ale niestety, niechce się załadować ani tu na forum, ani do galerii

wielka szkoda, bo w pełnej rozdzielczości VGA wygląda naprawdę świetnie, choć rozmiar pliku już nie mały (ok.4MB) to warto jednak zobaczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aa wreszcie się udało :) tu jest avik: http://galeria.astro-forum.org/details.php?image_id=1505 (rozmiar ok. 90kB :) )

 

ale, że jest skopresowany, do odtwarzacza potrzeba codeków, np. z tej strony: http://www.m5studio.internetdsl.pl/soft/codec8.1.exe (5,68 MB)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie gratuluję!

Bardzo fajna sprawa!

 

Różnych śmieci na tle Księżyca oraz Słońca przelatuje całkiem sporo. Oczywiście większość z nich jest zdecydowanie mniejsza niż ISS. W ubiegłym roku miałem "fazę" na obserwację takich satelitów. W Megrezie, który ma 80mm średnicy na tle Słońca były widoczne nawet bardzo małe kawałki złomu! Czy zamierzasz (zamierzacie) powalczyć z takimi tematami?

 

Pozdrawiam

Tiamat

Edytowane przez Tiamat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serdecznie gratuluję!

Bardzo fajna sprawa!

 

Różnych śmieci na tle Księżyca oraz Słońca przelatuje całkiem sporo. Oczywiście większość z nich jest zdecydowanie mniejsza niż ISS. W ubiegłym roku miałem "fazę" na obserwację takich satelitów. W Megrezie, który ma 80mm średnicy na tle Słońca były widoczne nawet bardzo małe kawałki złomu! Czy zamierzasz (zamierzacie) powalczyć z takimi tematami?

 

Pozdrawiam

Tiamat

 

Prawdę mówiąc nie myślałem o tym poważnie. Zawsze to wychodziło przy okazji. Poprzednio mieliśmy z Tadeo okazję zobaczyć przelot ISS-a na tle tarczy Słońca częściowo zaćmionego. Głównym celem było oczywiście zaćmienie, ale przy okazji okazało się, że w tym czasie jest tranzyt. Tym razem okazją dla mnie był fakt, że mogłem zrobić to z balkonu.

Chociaż Megrez 80 wydaje się tylko odrobinę większy od ETX-70, to jest to chyba inna bajka niż Meade. Ale tymi małymi kawałkami złomu i tak mnie zaskoczyłeś. Myślałem, że przez takie maleństwa to ewentualnie ISS i może jeszcze ze dwa co większe.

Technicznie oczywiście mój filmik jest kiepski. Ale jakbym się uparł, to dałoby się zrobić ciekawsze ujęcia stacji. Tu zależało mi na uchwyceniu całego przelotu. Gdybym wsadził inny okular pewnie jakiś kształt stacji byłby nawet widoczny. Ostatnio robiłem podobnie przez ETX-a z LV6 i Canonem A630 Wenus. I jej tarcza (50" średnicy) na filmiku 640x480 miała średnicę około 90 pikseli. A więc dałoby się takim zestawem zrobić ISS-a wielkości 50x50 pikseli (o ile byłbym w stanie go trafić). Oczywiście problemem w takim avikowaniu z kompakta jest brak szczegółowej kontroli parametrów naświetlania. Nie można sobie na przykład ustawić bardzo krótkiego czasu naświetlania, co najwyżej można go wymusić większą czułością. Można oczywiście to wszystko ominąć stosując webcama, ale mi chodziło o stworzenie takiego zestawu plecakowego o wadze góra paru kg. Do kamerki potrzebny jest jeszcze laptop, jego zasilanie i stada dodatkowych kabli. Tu mam wszystko w jednym plecaku i mogę podobne zjawiska rejestrować nawet wysoko w górach.

Właściwie gdyby mieć jeszcze służbę czasu, byłby to niezły na początek zestaw zakryciowy. W kompakcie mam, podobnie jak w kamerach wideo, odchylany ekranik LCD i możliwość ustawienia czułości do 800 ISO. Nie ma niestety możliwości wstawiania do tak nagrywanego filmiku sygnałów czasu z insertera. Pozostaje naciskanie stopera.

Dzięki wszystkim za dobre słowo :D:Beer:

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.