Skocz do zawartości

Jodłów i okolice - co warto zobaczyć


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

JODŁÓW I OKOLICE - MINI PRZEWODNIK

 

Na prośbę jednego z organizatorów zlotu miłośników astronomii w Jodłowie postanowiłem opracować mini przewodnik turystyczny dla osób, które oprócz atrakcji astronomicznych zechcą w trakcie trwania imprezy przyjrzeć się także temu, co znajduje się poniżej nieboskłonu ;) Niestety w Sudetach byłem ...naście lat temu, jeszcze w okresie moich studiów, więc moja wiedza na temat znajdujących się tam ciekawych miejsc jest mocno ograniczona. Dlatego po przedstawieniu kolejnych postów opisujących najbardziej atrakcyjne rejony Kotliny Kłodzkiej i Masywu Śnieżnika proszę o uzupełnienia, osoby, które znają te tereny i są w stanie podać ciekawostki na ich temat.

 

Postaram się kolejno opisać najbliższe okolice Jodłowa, potem Masyw Śnieżnika, a następnie główne obiekty turystyczne Kotliny Kłodzkiej wraz z przyległościami.

 

 

CZĘŚĆ I - JODŁÓW I NAJBLIŻSZE OKOLICE (do 10 km od Jodłowa)

 

Jodłów jest to wieś położona w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim, w gminie Międzylesie.

 

Mapa położenia-ogólna (źródło Szukacz.pl)

 

Mapa położenia - szczegółowa (źródło Sudety.it)

 

Jodłów jest to niewielka wieś położona na zboczach Masywu Śnieżnika w miejscu o współrzędnych 50°10'45"N 16°45'08"E. Osada rozciąga się wzdłuż źródłowego odcinka Nysy Kłodzkiej (potok Jodłówka) na wysokości od około 650 do 850 m n.p.m. Liczy zaledwie 62 mieszkańców. Najbliższą większą miejscowością jest Międzylesie położone w odległości około 6 km.

 

Jodłów położony w pięknej okolicy otoczony jest lasami, które porastają Masyw Śnieżnika. Sam szczyt Snieżnika o wysokości 1425 m n.p.m. znajduje się około 8 km od centrum wsi, zaś jeszcze bliżej położony jest Mały Śnieżnik (1318 m n.p.m.), gdyż zaledwie 5 km od Jodłowa. Ciekawym szczytem jest Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.), gdzie zbiegają się zlewiska trzech mórz: Bałtyckiego, Północnego i Czarnego. Jest położony w bezpośrednim sąsiedztwie wsi na granicy polsko-czeskiej w odległości 3 km od osady.

 

W Jodłowie znajduje się barokowy, kryty gontem kościół św. Jana Chrzciciela z 1756 roku, otoczony poniemieckim cmentarzykiem. Wieżę wieńczy cebulasty hełm, a w rokokowym wnętrzu znajdują się rzeźby I. Klahra.

 

Wieś powstała prawdopodobnie w 1414 roku po wykarczowaniu lasów na stokach Puchacza i Trójmorskiego Wierchu. Osada żyła z tkactwa (szczególnie w XIX wieku, gdy żyło w niej 150 tkaczy), do czasu trzęsienia ziemi, które miało miejsce w 1827 roku i które zniszczyło między innymi miejscowy młyn i olejarnię.

 

Obecnie Jodłów jest ośrodkiem wypoczynkowo-turystycznym, a powyżej wsi funkcjonuje przejście graniczne dla pieszych.

 

Nieco na południowy-zachód od Jodłowa (ok. 3 km) znajduje się wieś Pisary (138 mieszkańców). Pierwotnie była to wieś tzw. służebna o nazwie Psary, gdyż mieszkańcy mieli obowiązek hodować brytany dla międzyleskiego zamku. W 1827 roku (najwyraźniej bardzo pechowy w tej okolicy) doszło do tak dużego oberwania chmury, że w zalanej wsi utopiły się 82 osoby. We wsi stoi neobarokowy kościół i średniowieczny krzyż pokutny (to informacja dla osób, które coś przeskrobią w czasie zlotu ;)).

 

Na zachód od Jodłowa położone jest małe miasteczko - Międzylesie (ok. 6 km). Liczy około 3 tys. mieszkańców. Posiada połączenie kolejowe i autobusowe z Kłodzkiem. Do głównych zabytków miasteczka należą barokowy zamek z XVII wieku oraz kościół barokowy pw. Bożego Ciała również z XVII wieku. Z Międzylesia biegną liczne szlaki turystyczne, między innymi niebieski przez Jodłów, Mały Śnieżnik do Schroniska pod Śnieżnikiem.

 

Pomiędzy Jodłowem i Międzylesiem położona jest wieś Szklarnia (193 mieszkańców). Powstała w XIV w. dzięki cystersom kamienieckim, którzy założyli tutaj hutę szkła. Obecnie jest wsią rolniczą. Na uwagę zasługuje otoczony murem kościół św. Floriana z drugiej połowy XVIII wieku.

 

Również na zachód od Jodłowa (ok. 3 km) znajduje się dosyć duża wieś Goworów (384 mieszkańców). Jest to miejscowość rolniczo-letniskowa. Goworów stanowi największy wiejski zespół zabytkowy, murowany, o cechach charakterystycznych dla pogranicza czesko-śląskiego w oto­czeniu Masywu Śnieżnika. Przez wieś biegnie droga z Roztok do Międzylesia oraz odchodzą drogi lokalne do Nowej Wsi i Jodłowa. Goworów posiada zaplecze handlowo-usługowe.

 

Około 7 km na północ od Jodłowa znajduje się Międzygórze. Wieś powstała prawdopodobnie już w XVI wieku jako osada leśników i drwali. Stopniowo rozwinęło się także górnictwo i hutnictwo żelaza. W XIX wieku wieś zakupiła Marianna Orańska von Hohenzollern, a doceniwszy walory klimatyczno-krajobrazowe, postanowiła lansować ją jako letnisko. Wtedy też powstała większość z kilkudziesięciu drewnianych pensjonatów. Do Międzygórza zaczęli licznie przybywać kuracjusze, by oglądać siklawę na Wilczce lub wejść na Śnieżnik. Do katastrofalnej powodzi w 1997 roku wodospad Wilczki miał 27 metrów wysokości. Obecnie liczy około 21 metrów.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZĘŚĆ II - MASYW ŚNIEŻNIKA (do 25 km od Jodłowa)

 

MASYW ŚNIEŻNIKA - jest to najwyższe pasmo górskie położone w polskiej części Sudetów Wschodnich, na wschód od Kotliny Kłodzkiej. Masyw w większości należy do Polski - w granicach kraju znajduje się około 200 km2 - pozostała część leży po stronie czeskiej.

 

ŚNIEŻNIK

 

W centralnej części masywu znajduje się najwyższy szczyt, czyli Śnieżnik o wysokości 1425 m n.p.m. Masyw zbudowany jest w większości z gnejsów i łupków łyszczykowych. Miejscami występują marmury. Z masywu rozciąga się piękny widok. Według opinii turystów wschód Słońca oglądany z trawiastej kopuły nie ma sobie równych. W dzień przy dobrej widoczności wzrok sięga po Karkonosze, morawskie Beskidy czy Ślężę, a w pogodne noce widać podobno światła Wrocławia i Pragi (może ktoś z uczestników zlotu sprawdzi ;))

Pokrywa śnieżna utrzymuje się na Śnieżniku średnio przez 243 dni w roku, stąd etymologia nazwy jest oczywista. Pierwsze opady zdarzają się już w drugiej połowie sierpnia, a ostatnie w końcu czerwca. Obłą trawiastą kopułę obejmuje rezerwat o pow. 181 ha, chroniący roślinność borealną i skarlałe świerki. Halę, służącą dawnej jako pastwisko dla szwajcarskich krów, porastają trawy charakterystyczne dla podbiegunowej tundry.

 

JASKINIA NIEDŹWIEDZIA

 

Około 3 km na północ od Śnieżnika odkryto w 1966 roku największą jaskinię Sudetów - Jaskinię Niedźwiedzią. Jaskinia została odkryta podczas eksploatacji marmuru z wyrobiska w okolicach Kletna. Po jednym z odstrzałów odsłonił się dwumetrowy otwór o soczewkowatym kształcie, w którym znaleziono kości. Jak się później okazało były to kości tysięcy plejstoceńskich zwierząt, przede wszystkim niedźwiedzia jaskiniowego. Stąd pochodzi nazwa jaskini.

Otwór wejściowy jaskini znajduje się na wysokości około 800 m n.p.m. Korytarze mają długość ponad 3 km i znajdują się na czterech poziomach. Partie środkowe są dostępne dla turystów, a ich największą atrakcją są liczne nacieki wewnątrz jaskini. W pawilonie wejściowym do jaskini znajduje się szkielet niedźwiedzia jaskiniowego. Główną atrakcją jaskini są sale i korytarze o fantastycznym wykroju oraz przepiękna szata naciekowa składająca się ze stalaktytów, stalagmitów, draperii i mis martwicowych.

 

IGLICZNA

 

W zachodniej części masywu, w pobliżu miejscowości Międzygórze i Wilkanów znajduje się niewielki, ale stromy szczyt Igliczna (847 m n.p.m.), pod którym znajduje się popularne sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej - "Marii Śnieżnej", którego początki sięgają 1750 r., a także schronisko "Na Iglicznej". Szczyt jest doskonałym punktem widokowym.

 

CZARNA GÓRA

 

Trzy kilometry na północny-wschód od Międzygórza znajduje się masyw Czarnej Góry. Patrząc od strony Kotliny Kłodzkiej ten wyniosły szczyt (1205 m n.p.m.) wygląda naprawdę imponująco i często mylony jest z samym Śnieżnikiem. Nazwa góry pochodzi od pokrywającej szczyt ciemnej czapy świerkowego lasu. Jest tu dość zimno, np. w 1987 r. ostatni śnieg spadł na Czarnej Górze 23 VI. Wierzchołek tworzą najtwardsze, archaiczne gnejsy oczkowe.

 

PRZEŁĘCZ PUCHACZÓWKA

 

W północnej części Masywu Śnieżnika znajduje się Przełęcz Puchaczówka oddzielająca masyw od pasma Krowiarki. Przez przełęcz przebiega droga ze Stronia Śląskiego do Bystrzycy Kłodzkiej.

Z tej jednej z najbardziej widokowych szos w Sudetach roztacza się panorama Gór Złotych, pasma Krowiarek, widać też kamieniołom w Rogóżce z Jaskinią na Ścianie i wymarłą dolinę, gdzie kiedyś wydobywano żelazo, srebro i marmur i istniały wsie Rogóżka i Czatków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZĘŚĆ III - KOTLINA KŁODZKA (do 50 km od Jodłowa)

 

KOTLINA KŁODZKA - jest to obniżenie położone w Sudetach Wschodnich otoczone przez Góry Stołowe, Góry Bardzkie, Góry Bystrzyckie i Masyw Śnieżnika. Głównym miastem jest Kłodzko. Kotlina zajmuje powierzchnię około 500 km2. Przez jej środek przepływa Nysa Kłodzka.

Kotlina jest miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów i kuracjuszy, głównie ze względu na położone na jej obszarze uzdrowiska takie jak Duszniki-Zdrój, Kudowa-Zdrój, Lądek-Zdrój, czy Polanica-Zdrój.

 

 

Najciekawsze miejsca:

 

Uwaga! Po nazwie miejscowości dległość od Jodłowa w linii prostej.

 

BYSTRZYCA KŁODZKA - 17 km

 

Urocze miasteczko, w którym zachowały się fragmenty murów obronnych z XIV wieku wraz z trzema wieżami.

 

- Muzeum Filumenistyczne - zbiory dotyczące rozpalania ognia od XVI-wiecznego krzesiwa po współczesne zapalniczki oraz polskie i zagraniczne etykiety zapałczane - małe dzieła sztuki graficznej;

- Kościół św. Michała Archanioła - gotycki kościół, zbudowany w połowie XIII wieku; kilkukrotnie zniszczony i odbudowywany;

- kamienny pręgierz z XVI wieku - jeden z nielicznych słupów hańby, który dotrwał do dnia dzisiejszego; pod pręgierzem karano między innymi za łazikowanie po godzinie 9 wieczorem, wycie, krzyki lub rozpustne śmiechy.

 

DUSZNIKI-ZDRÓJ - 37 km

 

Uzdrowisko znane z wód mineralnych i pobytu w nim Fryderyka Chopina. Woda mineralna nosi nazwę "Pieniawa Chopina". Pierwsza część nazwy "pieniawa" pochodzi stąd, że woda ta zawiera duże ilości dwutlenku węgla i jest naturalnie gazowana.

 

- Kościół pw. św. Piotra i Pawła - bogate wyposażenie wnętrza, m.in. barokowy ołtarz autorstwa M. Kosslera z obrazem P. Brandla "Pożegnanie Apostołów Piotra i Pawła";

- Teatr Zdrojowy im. Fryderyka Chopina - drewniany dworek; obecnie odbywają się w nim liczne koncerty fortepianowe, m.in. Festiwal Chopinowski;

- Muzeum Papiernictwa - jedyny zachowany i do dziś działający obiekt tego typu w Polsce; znajduje się w młynie papierniczym z 1605 roku; można obejrzeć produkcję papieru czerpanego, a nawet samodzielnie wykonać arkusz papieru.

 

KŁODZKO - 32 km

 

Największe miasto kotliny (29 tys. mieszkańców) i jedno z najstarszych miast na Dolnym Śląsku. Zwane "kluczem do Śląska", gdyż znajduje się u zbiegu kilku dolin, którymi wiodły najstarsze szlaki handlowe, a wśród nich słynny bursztynowy.

 

- Twierdza Kłodzka - górująca nad miastem twierdza położona na Fortecznej i Owczej Górze stanowi przykład barokowej architektury militarnej z XVIII wieku. Budowla powstała na polecenie króla Prus Fryderyka II Wielkiego; turystyczna trasa wiodąca poprzez kazamaty i bastiony zapoznaje z inżynierią wojskową oraz historią twierdzy; z punktów widokowych prezentuje panoramę miasta i Kotliny Kłodzkiej;

- Muzeum Ziemi Kłodzkiej - placówka muzealna obejmująca swoim zainteresowaniem teren ziemi kłodzkiej, a w szczególności geologię, geografię, historię, historię kultury materialnej i sztuki regionu;

- Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - gotycko-barokowy kościół posiada dwie wieże, Białą i Czarną. Dekoracje drugiej z nich porównywane są do wystroju katedry św. Wita w Pradze; koniecznie należy też zobaczyć "Madonnę z czyżykiem" - figurę z XIV wieku;

- Most na Młynówce - unikalny w Polsce gotycki most kamienny z XIV wieku, nazywany miniaturą Mostu Karola w Pradze; miano to zawdzięcza barokowym figurom wotywnym z XVII i XVIII wieku, przedstawiającym m.in. św. Wacława - patrona Czech.

 

KUDOWA-ZDRÓJ - 48 km

 

Uzdrowisko i przejście graniczne do Czech. Znane ze źródeł mineralnych.

 

- Kaplica Czaszek - jest to jedyny tego typu obiekt w Polsce, a trzeci w Europie - po Rzymie i Kutnej Horze w Czechach; ściany i sufit kaplicy pokrywa ok. 3 tys. czaszek i kości ludzkich; dalsze 21 tysięcy umieszczono w krypcie pod kaplicą;

- Park Zdrojowy - założony w XVIII wieku w miejscu wypływania źródeł mineralnych; bogata roślinność;

- Muzeum Zabawek "Bajka" - jeżeli chcesz powrócić do lat dzieciństwa odwiedź ten obiekt :)

- Muzeum Żaby - pierwsze w Polsce muzeum poświęcone żabom we wszelkiej postaci ;)

 

LĄDEK-ZDRÓJ - 22 km

 

Uzdrowisko istniało już w XII wieku. Tutejsze wody mineralne jako jedne z nielicznych w naszym kraju są radoczynne.

 

- Zakład Przyrodoleczniczy "Wojciech" - wzorowana na łaźniach tureckich budowla z końca XVII wieku; przebudowana w XIX wieku;

- Arboretum - najwyżej usytuowane arboretum w Polsce; jedyne powstałe w naszym kraju po II wojnie światowej; znajduje się w nim ponad 250 gatunków i odmian drzew i krzewów.

 

PACZKÓW - 38 km

 

Paczków bywa nazywany polskim Carcassonne, ponieważ zachował niemal w całości fortyfikacje miejskie, podobne do tych, które znajdują się w słynnym francuskim miasteczku.

 

- Mury obronne - dobrze zachowane mury obronne z 19 basztami łupinowymi oraz 3 wieżami bramnymi; tworzą pierścień długości 1200 metrów;

- Kościół św. Jana Ewangelisty - gotycki kościół z drugiej połowy XIV wieku; wewnątrz studnia zwana tatarską.

 

POLANICA-ZDRÓJ - 31 km

 

Malowniczo położone uzdrowisko o łagodnym klimacie. Liczne źródła mineralne.

 

- Park Zdrojowy - w parku znajduje się pijalnia wód "Wielkiej Pieniawy", Teatr Zdrojowy im. M. Ćwiklińskiej, hala koncertowa, muzeum kamieni szlachetnych oraz efektowna fontanna (726 dysz); bogata flora;

- Huta Szkła Artystycznego;

- Muzeum Misyjno-Etnograficzne - zgromadzono w nim wytwory sztuki ludów Polinezji, Afryki i państw andyjskich; na zbiór składają się stroje, ozdoby, instrumenty muzyczne i przedmioty codziennego użytku;

 

STRONIE ŚLĄSKIE - 17 km

 

- Huta Szkła Kryształowego "Violetta" - huta zajmująca się wytwarzaniem ozdobnych, ręcznie zdobionych wyrobów ze szkła ołowiowego (kryształowego); możliwość obserwacji kolejnych etapów produkcji szkła;

 

WAMBIERZYCE - 46 km

 

Wambierzyce nazywane są "Śląska Jerozolimą", gdyż do rynku prowadzi 17 bram, jak w Jerozolimie.

 

- Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny - znane miejsce pielgrzymkowe; kościół z początku XVIII wieku o fasadzie w formie pałacu; kalwaria z około 100 kaplicami i kapliczkami; ruchoma szopka posiadająca 800 figurek, z których 500 jest ruchomych;

 

ZŁOTY STOK - 33 km

 

W Złotym Stoku wydobycie złota rozpoczęto ponad 1000 lat temu. W końcu XV wieku powstał tu najstarszy na Śląsku urząd górniczy. Na początku XVI wieku kruszec wydobywany w Złotym Stoku stanowił 8% produkcji europejskiej.

 

- Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota - muzeum z podziemną trasą turystyczną; m.in. podziemny wodospad wysokości 8 metrów; prywatna kolekcja minerałów;

 

 

 

GÓRY STOŁOWE

 

Góry Stołowe to jedyne w Polsce góry płytowe. Szczeliniec Wielki i Błędne Skały tworzą prawdziwy labirynt, przez który można przejść tylko znakowanym szlakiem. Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych - ma wysokość 919 m n.p.m. Aby na niego dotrzeć trzeba od podnóża pokonać 682 skalne stopnie. Błędne skały tworzą ciasne szczeliny i korytarze powstałe w piaskowcach o różnej odporności na wietrzenie. Nazwa przypomina dawne czasy, kiedy błądzili tu ludzie i zwierzęta.

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety w postach nie zamieszczam zdjęć :(. Musiałbym wykorzystać te zawarte w sieci, a po ostatniej sprawie związanej z prawami do map mam pewne obawy. Liczę jednak na to, że w kolejnych postach ukażą się zdjęcia naszych kolegów. Myślę, że kolejny zlot będzie okazją do tego, aby rozszerzyć dokumentację fotograficzną okolic Jodłowa. Jestem przekonany, że przyjemniej zwiedza się z aparatem w ręku, gdy mamy możliwość zatrzymania w czasie "chwil i miejsc". Żałuję, że nie będzie mnie w Jodłowie. Mam natomiast nadzieję, że pojawię się na kolejnym zlocie w Bieszczadach. W tym roku wyjazd pokrzyżowała mi sprawa zakupu Taurusa, który miał do mnie dotrzeć właśnie w czasie zlotu, a ostatecznie dotarł znacznie później.

 

Z czasem postaram się uzupełnić i poprawić wcześniejsze posty. Teraz zaś czekam na uzupełnienia dokonane przez osoby znające te okolice :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę zdjeć z tych okolic z mojego archiwum:

 

Śnieżnik:

 

na szczycie

c3cfba62e1b5a6cf.jpg

restauracja pod Śnieżnikiem w Kletnie niedaleko kopalni uranu

58c877b6efb0af7e.jpg

Schronisko pod szczytem

f25fdd7902b43a7b.jpg

 

Lądek Zdrój

 

ratusz + klony srebrne w jesiennej szacie

687f71d37587f8c0.jpg

 

kościół

5f7df6506a7dffa7.jpg

 

Kapliczka zafundowana przez rodzine królów Czech(pochodzili z okolic)

73024c99757337eb.jpg

 

kamieniczki

acd05908ad8b0e9f.jpg

 

49a66d93c29f7ada.jpg

 

2599447132fa438e.jpg

 

Pałac Bieli -sanatorium

768b9490c4ba1658.jpg

 

Dworzec PKP(nieczynny )-grał w sporej ilości filmów minn w "Jak rozpetałem 2 wojnę światowa" w scenie z wyprowadzaniem byka :D

41d7d1e178429229.jpg

 

Skałki nad Ladkiem poniewaz nie sa rezerwatem i dostep jest swobodny

sa popularnym miejscem wspinaczek skałkowych - w ładny dzień zawsze 1-2 ekipy tam "forsuja przewieszki"

3f6e1fd7e6170c82.jpg

 

Kłodzko

 

 

 

Ratusz

fad4dfffd47fa818.jpg

 

Kamieniczki nad starym mostem

898a2c4b3f7c7a22.jpg

 

Złoty Stok

Wieża

b76f046a6f34a72b.jpg

 

Kamieniczki

4631d4d8fc8bcbc4.jpg

 

 

Paczków

 

 

ratusz

a1516f33314b75d0.jpg

 

Kościół

36849c32610b9774.jpg

 

Wieże obronne

8986827ca88f855f.jpg

 

6f34deb8b2a9d45d.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wróciłem wczoraj z objazdu całej Kotliny Kłodzkiej i mam mnóstwo zdjęć, telefonów kontaktowych do rezerwacji zwiedzania, rozkładów jazdy PKS itp. Byłem m.in. na Śnieżniku, Iglicznej, w jaskini Niedźwiedziej, w sztolni fluorytowej, w Międzygórzu, Lądku, Stroniu, Paczkowie, Kłodzku, Kudowie, na Szczelińcu, Błędnych Skałkach, w Czermnej i jeszcze na jeden dzień samochodem w czeskiej Pradze. Z wszystkich tych miejsc mam świeże fotki i informacje. Jak trochę odsapnę wrzucę co nieco.

Oczywiście do Jodłowa wybieram się również we wrześniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam zatem trochę zdjęć okolic Jodłowa godnych zobaczenia.

Na początek Masyw Śnieżnika.

Panorama całego masywu widzianego od zachodu, z drogi Międzylesie-Kłodzko.

 

Ups, coś mi widzę szwankuje wklejanie obrazków. Jutro chyba spróbuję dalej.

_nie_nik.jpg

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje drugie podejście z obrazkami, tym razem z IE. Coś mi Firefox odmawia współpracy z Javą.

Zaczynam więc raz jeszcze od Śnieżnika. Podchodziłem na niego z Międzygórza (można zostawić samochód na nieoznaczonym na mapie parkingu) i polecam serdecznie wszystkim tę trasę. Czerwonym szlakiem około 1,5 godziny do schroniska, potem pół godziny na szczyt. Widoki przepyszne.

 

Schronisko pod Śnieżnikiem:

IMG_0972.JPG

 

Widoki na południe:

IMG_0988.JPG IMG_0990.JPG

 

Kopiec z gruzu, wysadzonej w 1973 roku wieży widokowej na szczycie:

IMG_0985.JPG

 

Tak ta wieża wyglądała przed wysadzeniem:

IMG_1019.JPG

 

Po drodze dzika zwierzyna nie raz przecina nam drogę:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za wodospadem szlak prowadzi na niezbyt wysoką, ale bogatą w atrakcje górę Igliczną.

Odrobinę poniżej szczytu znajduje się niewielki kościół-sanktuarium Matki Boskiej Śnieżnej:

 

IMG_1034.JPG

 

Obok maleńkie schronisko. A poniżej obu, niesamowite królestwo kiczu - "Ogród Bajek", gdzie można spotkać wszelkiej maści bajkowe stwory - Muminki, Jasia i Małgosię, Myszkę Miki itp:

 

IMG_0874.JPG IMG_0878.JPG IMG_0875.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Masywie Śnieżnika atrakcją pierwszej wody jest jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie. Wejść bez rezerwacji oczywiście można, ale zwykle wiąże się to z 1-3 godzinnym oczekiwaniem na nieobecność kogoś, kto wcześniej zarezerwował zwiedzanie. A więc warto zarezerwować wejście, szczególnie jak się jedzie większą bandą. Rezerwacja pod numerem (074) 814-12-50. I jeszcze jedno - od tego roku w jaskini wolno fotografować (oczywiście po zapłaceniu dodatkowej kasy).

Jaskinia jest naprawdę piękna i robi niesamowite wrażenie.

Poniżej kilka zdjęć z jej wnętrza. Pierwsze cztery fotki robione były z lampą błyskową i dlatego są dosyć płaskie i nie oddają piękna wnętrza jaskini. Pozostałe cztery robione przy świetle lamp oświetlających formy naciekowe.

 

IMG_0931.JPG IMG_0935.JPG

 

IMG_0938.JPG IMG_0941.JPG

 

IMG_0949.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze kilka fotek z wnętrza jaskini Niedźwiedziej:

 

IMG_0950.JPG IMG_0951.JPG IMG_0952.JPG

 

W niewielkiej odległości od parkingu, na którym zostawia się samochód idąc do jaskini Niedźwiedziej znajduje się Sztolnia Fluorytowa w dawnej kopalni uranu.

 

Pozostałości żyły fluorytu w większości już wyeksploatowanej:

IMG_0957.JPG

 

Wagonik do przewożenia i pojemnik do przenoszenia rudy uranu:

IMG_0958.JPG

 

Niestety w sztolni udostępnione jest tylko około 200 metrów korytarzy, reszta (następne 200 m) ciągle jest w trakcie prac remontowych.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na północ od Masywu Śnieżnika są jeszcze dwa miasta godne odwiedzenia. Pierwsze to Złoty Stok z niezwykle atrakcyjną podziemną trasą turystyczną w dawnej kopalni złota. Tam niestety nie dotarłem. Drugie miasto, to Paczków. Poniżej kilka zdjęć paczkowskiego starego miasta.

 

IMG_1046.JPG IMG_1047.JPG IMG_1048.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej na północny wschód od Jodłowa leży Kłodzko. Bardzo klimatyczne miasteczko z gigantyczną twierdzą. Poza nią warto odwiedzić starówkę, gdzie jest między innymi most gotycki w stylu mostu Karola w Pradze, imponujący ratusz, kamieniczki.

 

Panorama miasta w twierdzy:

Klodzko.jpg

 

IMG_0792.JPG IMG_0802.JPG IMG_0808.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I na koniec jeszcze Błędne Skałki pomiędzy Kudową a Karłowem.

 

Widok z Błędnych Skałek:

IMG_0733.JPG

 

IMG_0751.JPG

 

Kaplica Czaszek w Czermnej. Widok na cały budynek, fotografowanie w środku jest zabronione.

IMG_0782.JPG

 

 

Dodam jeszcze, że z Kotliny Kłodzkiej dosyć łatwo dostać się do wielu atrakcyjnych miejsc na terenie Czech. Z najbliższych wymienić warto "ciąg dalszy" Gór Stołowych: Skalne Miasto (Adrspach) i Boumovske Steny. A także imponujący ogród zoologiczny w Dvur Kralove.

Jak ktoś będzie miał ochotę warto wybrać się do Pragi. To zaledwie dwie godziny jazdy, głównie autostradą, od przejścia granicznego w Kudowie. Samochód można zostawić na parkingu strzeżonym za 10 koron na cały dzień i metrem podjechać do centrum. Byłem, zwiedzałem - w razie potrzeby służę radą i pomocą.

Edytowane przez Lampka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

TV rozpoczęła nadawanie nowego serialu Bogusława Wołoszańskiego "Tajemnica Twierdzy Szyfrów". Jednym z miejsc, gdzie kręcono sceny do filmu były sztolnie kompleksu Osówka w Górach Sowich. Sztolnie te znane są również pod nazwą "Podziemne miasto Głuszyca" i pochodzą z czasów 2 wojny światowej. Wydrążyli je więźniowie hitlerowscy. Pod ziemią miały znaleźć się obiekty o niepoznanym do dzisiaj przeznaczeniu. Sztolnie Osówki udostępnione są obecnie zwiedzającym. Są 3 trasy zwiedzania, standardowa, ekstremalna, dwugodzinna i oddana w 2006r trasa ekspedycyjna, trzygodzinna. Trzeba w niej zaliczyć m.in. przepłynięcie łódką zalanych korytarzy, przejście mostkiem linowym i po chybotliwych kładkach, wspinaczkę po linie. Jest również zwiedzanie obiektów naziemnych. Ciekawostką jest, że można nawet wypożyczyć kurtkę, co zwłaszcza latem jest cennym udogodnieniem, ponieważ w sztolniach panuje chłód, a turyści nie zawsze mają to na uwadze. Z Jodłowa jest dość daleko do opisanego miejsca, ale jest to również jedno z wielu atrakcyjnych miejsc Ziemi Kłodzkiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.