Skocz do zawartości

Syntowe Dsy - czyli wreszcie dobre warunki


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

I u mnie wczoraj pogoda dopisała: bezchmurne niebo, bez Księżyca, bez wilgoci. Obserwowałem od ok. 12.30 do ok 4.30. Na początku było sporo nerwów z ustawianiem szukacza, ale jakoś się udało. Jak zawsze zacząłem od M13, jak zawsze super rozdzielona, potem padły jeszcze kuliste M2, M15, M56, M71. 2 dni wcześniej gdy panowała wilgoć te obiekty wyglądały jak mgliste plamki, a wczoraj wszystkie były ładnie rozdzielone. Szczególnie podobała mi się M15 - wyróżniała się fajnym takim szpileczkowatym jądrem. Z kulistych widziałem jeszcze M92.

Nie mogło zabraknąć na obserwacjach mgławiczek planetarnych M57, M27 i miniaturki M27 - M76. Trochę czasu zajęło mi odszukanie Urana ale się udało. Z planet padł jeszcze oczywiście Mars, ale on jest jeszcze wciąż mały, a poza tym nie mam jeszcze dobrego okularu z dużym powiększeniem.

Jak pogoda dopisywała to trzeba było w końcu zabrać się za galaktyki. (poza M31 żadnych galaktyk wcześnej swoją Syntą nie oglądałem). Zacząłem od M101 w Wielkiej Niedźwiedzicy - wyraźna mgiełka, ale struktur żadnych nie widziałem. Potem była M108 i znajdująca się w pobliżu mgławica planetarna M97. Nie mogło zabraknąć jeszcze M81 i M82, choć szukając najpierw natrafiłem na jakieś 2 małe galaktyczki, ale słusznie stwierdziłem, że są za małe aby być tymi których szukam. No i chwilę później znalazłem owe obiekty. No i potem przyszedł czas na M31, ładnie widoczna, patrząc kątem oka widać było bardziej zewnętrzne obszary galaktyki. Oczywiście w pobliżu były widoczne M32 i M110.

Z galaktyk jeszcze chyba widziałem M77 - ale była strasznie niepozorna - przypominała M32.

Dość wysoko widoczny był już gwiazdozbór Byka więc przypomniało mi się że trzeba znaleźć M1 - udało się bez problemu. Niebo robiło się coraz jaśniejsze więc zająłem się gromadami otwartymi. Bliźnieta były już dość dobrz widoczne więc można było zobaczyć M35. Koło gromady było widać małą mgiełkę - pewnie ta NGC 2158. Potem jeszcce były 3 duże gromady w Woźnicy - M36, M37 i M38. Najfajniejsza była M37 z ładną czerwoną gwiazdą pośrodku. (Aż przypomniały mi sie obserwacje tych obiektów przez refraktorek 60/700 - gdzie szczyt możliwości było rozdzielenie w dobrych warunkach M36 przez Kellnera 12,5 mm. ) Koło M38 widoczna też była jakaś malutka gromadka, ale nie wiem jaka.

Z gromadek otwartych padły jeszcze hi ha Persei, M34, M29, M39 i na zakończenie M52. Potem już tylko rzut okiem na Marsa i do domu. (po drodze zgubiłem zaślepkę od wyciągu, ale na drugi dzień znalazłem)

No i po udanych obserwacjach dzisiaj jak skowronek wstałem ok. 15.00 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i chwilę później znalazłem owe obiekty. No i potem przyszedł czas na M31, ładnie widoczna, patrząc kątem oka widać było bardziej zewnętrzne obszary galaktyki. Oczywiście w pobliżu były widoczne M32 i M110.

Ostatnio też podziwiałem tę galaktykę.Pięknie się prezentowała.Któraś z galaktyk satelickich mi majaczyła w okularach podczas zerkania.Choć nieraz ją podziwiałem myślałem,że już więcej z jej obrazu nie wyciągnę - a tu jednak niespodzianka.W końcu zobaczyłem mniej więcej jaka ona wielka :Salut: .Obraz nie do zapomnienia.

 

Tak samo było z Plejadami,znów moim oczom ukazały się dodatkowe szczegóły,których jakoś wcześniej nie widziałem.Obok Alcyone ujrzałem zielonkawą gwiazdkę.Bardzo ładny widoczek na tle całej biało niebieskiej reszty.

 

Nie można zapomnieć o 3:Hiady+Mars+M45!Wskazany sprzęt:gołe oko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M 31, ciemne niebo i lornetka ? Tak, miałem tą niewątpliwą przyjemność w nocy z wtorku na środę :D Wypełniała znaczne pole widzenia lornetki 10x50. Też miałem wrażenie, że błąka się w pobliżu galaktyka satelicka, natomiast bezsprzecznie widoczna była M33 w lornetce.

 

Hiady, Mars, Plejady, pożegnalne zdjęcie zrobił Ignisdei:

 

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=85e3ff7cfe398f0c

 

Charon, w końcu mocniejsze obserwacje nowym sprzętem, chwilę musiałeś poczekać od zakupu telepka, teraz jeszcze poczekać na nowe okularki i życzyć sobie pogodnego nieba :D

 

Pzdr :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

M 31, ciemne niebo i lornetka ? Tak, miałem tą niewątpliwą przyjemność w nocy z wtorku na środę :D Wypełniała znaczne pole widzenia lornetki 10x50. Też miałem wrażenie, że błąka się w pobliżu galaktyka satelicka, natomiast bezsprzecznie widoczna była M33 w lornetce.

 

Hiady, Mars, Plejady, pożegnalne zdjęcie zrobił Ignisdei:

 

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=85e3ff7cfe398f0c

 

Charon, w końcu mocniejsze obserwacje nowym sprzętem, chwilę musiałeś poczekać od zakupu telepka, teraz jeszcze poczekać na nowe okularki i życzyć sobie pogodnego nieba :D

 

Pzdr :Salut:

 

Nie no tych obserwacji było trochę więcej, tylko nie wszystkie opisuję. Ale wczorajsze były najlepsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no tych obserwacji było trochę więcej, tylko nie wszystkie opisuję. Ale wczorajsze były najlepsze.

Gratulacje Adrian, już teraz wiesz że aby naprawdę bawić się w obserwacje musisz mieć niestety te 20cm pod blachą..

PZDR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.