Skocz do zawartości

Teleoptic GIRO 3


ALF

Rekomendowane odpowiedzi

Po wykręceniu całkowicie pokrętła hamulca widać na dnie gwintu obudowy nie oś, a czarny plastikowy krążek (prawdopodobnie teflon). Gałka hamulca nie piłuje bezpośrednio osi (a było tak chyba w wersji 2 standard tej głowicy).

 

PS. Generalnie nie da się na sztywno zablokować tymi pokrętłami głowicy tak jak EQ - nie do tego służą (ale też nie ma takiej potrzeby by blokować na sztywno :), wystarczające jest w użytkowaniu znaczne zwiększenie oporu głowicy).

 

 

pozdrawiam

Raf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzybu, Twój AZ3 MUSI mieć mikroruchy, a ten Giro czy Porta Vixena w zasadzie może sie bez nich obyć. Wynika to z faktu,że te 2 ostatnie montaże pracują w pełni wyważone, przynajmniej w osi Alt [podniesienia] Podobnie działa Dobson. AZ3 ma natomiast kinematykę podobną do głowicy statywy foto, a więc środek cieżkosci tuby leży poza osią ALT, pracując na pewnym ramieniu. Tym samym występuje zmiana sprężystego ugięcia całego statywu [w tym głowicy] przy każdej zmianie kąta podniesienia. Mikroruch w pionie pozwala na płynna zmianę kąta podniesienia więc ten efekt nie jest zauważalny [w AZ3], natomiast w każdym statywie foto po zblokowaniu tuby nastĄpi jej opadnięcie pod własnym ciężarem, którego nie sposób kontrolować i co uniemożliwia w praktyce stosowanie powiekszeń ponad 80x. Brak wyważenia w AZ3 ma natomiast wpływ na prace samego mikroruchu -jesli powiesisz na głowicy za dużo, przekładnia bedzie źle pracować w niektorych położeniach. Tu sie mogą przydać przeciwwagi -paradoksalnie mimo wzrostu obciażenia montażu.

Pozdrawiam

-J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam taką małą prośbę. Mianowicie chodzi mi o podanie wymiarów standardowych prętów przeciwwagi od chińskich głowic EQ3-2, EQ5 i EQ6 (rozmiar gwintu, średnica pręta, długość pręta, czy jest pełny/pusty).

Rozglądam się za jakimś gotowym tanim rozwiązaniem, ewentualnie łatwym do przerobienia pod Giro - oryginalny pręt kosztuje 130 zł :angry:

 

będę dźwięczny za info, pozdrawiam :Beer:

 

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

 

jestem już po wstępnych testach zestawu z rękojeścią z klonowego wałka. Bardzo mi się podoba sposób obserwacji z wykorzystaniem szwenkłapki. Co prawda zrobiłem ją trochę za długą (60 cm) i wprowadza nieco drgań mimo 2cm grubości, ale precyzja operowania wzrosła :) . Prowadzenie w dużych powiększeniach niestety nie wychodzi mi jeszcze dobrze. Przy pałerze 242x tracking w czasie rzeczywistym wychodził jeszcze kiepsko, jednak korygowanie skokami np. Jowisza o 1-2 tarcze lub z jednego krańca pola ortho na drugi to pikuś :D (oczywiście z poluzowanymi do końca zaciskami - przy ustawieniu większego oporu wyłazi giętkość drewnianego wałka).

Widać też w obrazie minimalnie drżenie przenoszone z rąk podczas zbyt mocnego trzymania rękojeści - tu trzeba delikatnie.

 

Inna rzecz, która zaczęła mnie natomiast drażnić to szukacz. Wypada on teraz w dziwnych miejscach za balustradą - przeskoczę chyba na jakieś gó@#$nko typu Red Dot. Nie trzeba do niego przykładać oka ;)

 

pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamieszczam fotkę rękojeści. Została ona skrócona do 45 cm. Szynę przełożyłem na drugą stronę teleskopu, przesunąłem do tyłu także szukacz - tak łatwiej mi tego wszystkiego używać.

 

Dzisiaj z powodu amebowatego Jowisza trenowałem nocny spotting na samolotach tym zestawem i nawet, nawet wychodziło ;) w ortho 18mm (pałer 120x). Oczywiście praktyka czyni mistrza, a do tego daleko mi jeszcze.

 

IMG_3338.jpg

 

pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam po dwóch latach :lol:

 

Trochę wody w Wiśle upłynęło, a ja stałem się bogatszy o kilka nowych doświadczeń. Przede wszystkim miałem okazję używać głowicy z dwoma teleskopami naraz. Problemów ze zbalansowaniem zestawu nie ma żadnych. niewyważenie jednego teleskopu można zrównoważyć w łatwy sposób drugim teleskopem. Głowica z zainstalowanym tylko Megrezem 88 nie potrzebuje praktycznie przeciwwagi - działa jedynie trochę ciężej. Zestaw posadzony na stalowym trójnogu SW 1.75" jest stabilny jak skała. Drgania (a właściwie drgnięcie po mocnym puknięciu w kątówkę) wygaszają się w 0.5-1s, nawet z wysuniętymi nogami.

 

IMG_1437.JPG

 

Druga sprawa - dokupiłem ostatnio pręt przeciwwagi. zdecydowałem się na oryginalny przy okazji zakupu refraktora. jest to kolejna przydatna opcja, zbalansować w miarę poprawnie refraktor mogę odważnikiem 1.7 kg odsuwając go dostatecznie daleko od osi

 

IMG_1493.JPG

 

Reasumując, po dwóch latach użytkowania jestem wciąż baaardzo zadowolony z tej głowicy. do małych i średnich powiększeń jest super, nie potrzebuje prądu, nie potrzebuje mikroruchów, waży niezbyt dużo a jest bardzo stabilna (także z kombosem SCT 8" + Megrez 88)

 

pozdr

Raf

Edytowane przez ALF
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.