Jump to content

Kampinos 19/20 września


Guest
 Share

Recommended Posts

nic :lol: Był chmury i nic nie było widać, ale skoro wybraliśmy się na obserwację, to postanowiliśmy trochę pobajerować i upamiętnić ten wypad. :wink:

 

Tak naprawdę pogodda była super. Mleczna droga przybiła mnie plecami do klapy bagażnika i nie mogłem oderać oczu od nieba. Dekle założyli, bo w chłopcy testowali jak się jasność zmienia.

Link to comment
Share on other sites

Witam.

Krododylu, dlaczego nie wyretuszowałeś tej piwnej ławki?!-na szczęście to była odmiana bezalkoholowa :wink:

 

Moje przemyślenie o Syncie :Arrow:

Pomimo gorszego seeingu niż ostatnim razem nad ranem (godz. 3-4) warunki były całkiem dobre. Mogę na podstawie 3 egzemplarzy modelu Synta 200/1200 napisać już, że ta optyka jest w pełni powtarzalna i wysokich lotów, zupełnie nie pasujących do tej klasy cenowej :!:

W zasadzie w momentach stabilnej atmosfery obrazy Saturna były na poziomie jakiego jeszcze nie widziałem w żadnym sprzęcie w dodatku niezależnie od systemu optycznego (!). DS to już bajka: od widoku M42-aż się nogi uginają, a przecież do nowiu jeszcze zostało kilka dni.

 

Wczoraj (zauważyłem w nocy pewne niedoskonałości mojej kolimacji) posiedziałem trochę nad justowaniem luster. Epsilony po tym zabiegu rozdzieliły się przy 100X w sposób wyjatkowo ostry. Fakt, że gw. Liry był niemal w zenicie, to był wieczór.

 

Nie wiem co powiedzieć - to jak pranie mózgu. Bardzo lubię systemy soczewkowe, szczególnie kocham (oj!) lornetki. Sądziłem też do tej pory, że porządny apochromat stanowi sprzęt przy którym newton zrobi wielką kupę jakościową w obrazach punktowych.

Teraz w ogóle odechciało mi się zbierania kasy na APO. W dodatku aby nie było niedomówień-odcinam się zupełnie w tej opinii od różnic w cenach.

Gdyby tylko nie pewne siermiężne elementy wykonania mechaniki tego telpa (m.in. tak ważny element jak wyciąg okularowy) oraz trudności w posługiwaniu się dobsem przy dużych powerach-ja już drugiego telpa chyba nie potrzebuję. Bo i po cóż, jeżeli obiegowa opinia, że obrazy planet w krótkich newtonach są słabe-w przypadku Synty nie sprawdza się zupełnie.

 

P.s.Aby nie przesłodzić, wiadomo, że APO pokaże obrazy w sposób stabilniejszy i o wyższym standarcie kontrastu. Na pewno obrazy gwiazd będą bardziej punktowe. Ale okazuje się, że przy dużej aperturze lustra takie różnice zaczynają zanikać, dochodzi też możliwość powerowania do 250-300 razy bez utraty ostrości i z pojawianiem się nowych szczegółów na planetach.

 

P.s.2.M27 (mgł. Hantle) w Lisku przez Syntę wyglądała niemal jak M42 przez 10cm refraktor soczewkowy-pod względem jasności...no coments.

M33-pięknie. M31- :shock: :shock: :shock M39-super przy powerach rzędu 40X, M1-nie mogłem znaleźć... :roll: , Księżyc-wyjątkowo ostre obrazy ale pływał nieco przy słabym seeingu.

 

Następnym razem wypróbujemy rozdzielczość na separacjach rzędu 1,5 sek. Większa para epsilonów rozdzieliła się przy 70X przy założone przesłonie aperturowej, mniejsza tylko chwilami. Przy 100X bezdyskusyjnie obie pary na ostro.

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Odwórcony brzeg??? Muszę szybko sprawdzić, czy matryca się nie zglejowała się z lustrem. Sprawdziłem, jest ok :wink: Co za ulga, a już mnie przeraziłeś!

 

Ciekaw jestem konfrontacji tych modeli Synt z innymi światlosilnymi telpami o takich aperturach, mam nadzieję że w Jodłowie sporo się dowiemy porównując między sobą teleskopy różnych producentów. Ciekaw też jestem modelu 25cm.

 

Oczywiście przesłony mialy na celu zlikwidować efekt zbyt jasnych obrazów epsilonów (podobnie jak stosowanie przesłon przy obserwacjach jasnych obiektów).

 

Pozdr.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.