Skocz do zawartości

Kampinos 19/20 września


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

nic :lol: Był chmury i nic nie było widać, ale skoro wybraliśmy się na obserwację, to postanowiliśmy trochę pobajerować i upamiętnić ten wypad. :wink:

 

Tak naprawdę pogodda była super. Mleczna droga przybiła mnie plecami do klapy bagażnika i nie mogłem oderać oczu od nieba. Dekle założyli, bo w chłopcy testowali jak się jasność zmienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Krododylu, dlaczego nie wyretuszowałeś tej piwnej ławki?!-na szczęście to była odmiana bezalkoholowa :wink:

 

Moje przemyślenie o Syncie :Arrow:

Pomimo gorszego seeingu niż ostatnim razem nad ranem (godz. 3-4) warunki były całkiem dobre. Mogę na podstawie 3 egzemplarzy modelu Synta 200/1200 napisać już, że ta optyka jest w pełni powtarzalna i wysokich lotów, zupełnie nie pasujących do tej klasy cenowej :!:

W zasadzie w momentach stabilnej atmosfery obrazy Saturna były na poziomie jakiego jeszcze nie widziałem w żadnym sprzęcie w dodatku niezależnie od systemu optycznego (!). DS to już bajka: od widoku M42-aż się nogi uginają, a przecież do nowiu jeszcze zostało kilka dni.

 

Wczoraj (zauważyłem w nocy pewne niedoskonałości mojej kolimacji) posiedziałem trochę nad justowaniem luster. Epsilony po tym zabiegu rozdzieliły się przy 100X w sposób wyjatkowo ostry. Fakt, że gw. Liry był niemal w zenicie, to był wieczór.

 

Nie wiem co powiedzieć - to jak pranie mózgu. Bardzo lubię systemy soczewkowe, szczególnie kocham (oj!) lornetki. Sądziłem też do tej pory, że porządny apochromat stanowi sprzęt przy którym newton zrobi wielką kupę jakościową w obrazach punktowych.

Teraz w ogóle odechciało mi się zbierania kasy na APO. W dodatku aby nie było niedomówień-odcinam się zupełnie w tej opinii od różnic w cenach.

Gdyby tylko nie pewne siermiężne elementy wykonania mechaniki tego telpa (m.in. tak ważny element jak wyciąg okularowy) oraz trudności w posługiwaniu się dobsem przy dużych powerach-ja już drugiego telpa chyba nie potrzebuję. Bo i po cóż, jeżeli obiegowa opinia, że obrazy planet w krótkich newtonach są słabe-w przypadku Synty nie sprawdza się zupełnie.

 

P.s.Aby nie przesłodzić, wiadomo, że APO pokaże obrazy w sposób stabilniejszy i o wyższym standarcie kontrastu. Na pewno obrazy gwiazd będą bardziej punktowe. Ale okazuje się, że przy dużej aperturze lustra takie różnice zaczynają zanikać, dochodzi też możliwość powerowania do 250-300 razy bez utraty ostrości i z pojawianiem się nowych szczegółów na planetach.

 

P.s.2.M27 (mgł. Hantle) w Lisku przez Syntę wyglądała niemal jak M42 przez 10cm refraktor soczewkowy-pod względem jasności...no coments.

M33-pięknie. M31- :shock: :shock: :shock M39-super przy powerach rzędu 40X, M1-nie mogłem znaleźć... :roll: , Księżyc-wyjątkowo ostre obrazy ale pływał nieco przy słabym seeingu.

 

Następnym razem wypróbujemy rozdzielczość na separacjach rzędu 1,5 sek. Większa para epsilonów rozdzieliła się przy 70X przy założone przesłonie aperturowej, mniejsza tylko chwilami. Przy 100X bezdyskusyjnie obie pary na ostro.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odwórcony brzeg??? Muszę szybko sprawdzić, czy matryca się nie zglejowała się z lustrem. Sprawdziłem, jest ok :wink: Co za ulga, a już mnie przeraziłeś!

 

Ciekaw jestem konfrontacji tych modeli Synt z innymi światlosilnymi telpami o takich aperturach, mam nadzieję że w Jodłowie sporo się dowiemy porównując między sobą teleskopy różnych producentów. Ciekaw też jestem modelu 25cm.

 

Oczywiście przesłony mialy na celu zlikwidować efekt zbyt jasnych obrazów epsilonów (podobnie jak stosowanie przesłon przy obserwacjach jasnych obiektów).

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.