Skocz do zawartości

Dział 'Słoneczne Imperium' - zmiany?


kanarkusmaximus

Rekomendowane odpowiedzi

Hej,

 

Było ostatnio kilka wątpliwości co do systemu postowania w dziale 'Słoneczne Imperium'.

Kilka osób zastanawia się, czy jest sens, by tworzyć tyle oddzielnych wątków odnośnie jednej plamy i grupy plam. Zatem może powinniśmy jeszcze raz się zastanowić, jak 'rozegrać całą sprawę'?

W tej chwili na Słońcu niewiele się dzieje - mamy minimum - zatem dość łatwo będzie można wprowadzić modyfikacje i stworzenie sensownego systemu, dzięki któremu będzie można dotrzeć szybko do interesujących nas plam.

 

Osobiście sądzę, że lepiej opisywać stan Słońca każdego dnia w nowym wątku, niż jedną grupę plam opisywać na przestrzeni dni w jednym wątku.

 

Dlaczego? A to dlatego, że:

1. Plamy słoneczne ewoluują, zmieniają swe kształty, rozmiary, znikają a potem znów niespodziewanie pojawiają się. Zatem obserwacje każdego dnia są inne. Tworząc jeden wątek o zachowaniu plamy dość trudno byłoby zatem dotrzeć do obrazów grupy plam z odpowiednich dni.

 

2.Dlatego ustalono zasady nazywania wątków. Każdy tytuł/opis wątku musi zawierać numerację grupy w tytule/opisie wątku, łatwo dotrzeć do interesujących nas danych. Oczywiście w ten sposób tworzy się dużo wątków o małej ilości postów, ale moim zdaniem jest to lepsze od jednego, 'rozepchanego' zbiorczego wątku.

 

3. Poza tym co zrobić w sytuacji - która już za kilka/kilkanaście miesięcy może być zjawiskiem normalnym na Słońcu, gdy na naszej Dziennej Gwieździe będą cztery albo sześć aktywnych grup plam? Zakładać wtedy sześć oddzielnych wątków, w którym to samo zdjęcie/szkic całego Słońca jedna osoba będzie umieszczać? Wrzucać wszystko do jednego wątku? Moim zdaniem - nie! Powstanie wtedy olbrzymie zamieszanie - szczególnie, że poszczególne grupy/plamy będą znikać i pojawiać się na tarczy naszej Dziennej Gwiazdy zupełnie w innych terminach niż inne grupy/plamy... W ten sposób może powstać znów sytuacja sprzed kilku miesięcy, gdzie zdjęcia były wrzucane 'jak popadnie' bez ładu i składu... A tak - jeśli zachowa się odpowiednie nazywanie tytułów wątków - może być tylko jeden wątek 'zbiorczy' opisujący sytuacje z jednego dnia, co moim zdaniem będzie wygodniejsze.

 

4. Pamiętajmy poza tym - że plamy słoneczne to zupełnie inne twory niż np DS, które w dużej części przez wieki są takie same - dlatego wątki też wątki o fotografiach poszczególnych DS'ów mogą być 'wieczne'. W przypadku plam słonecznych - jest przeciwnie.

 

5. Wciąż zachęcam, by stworzyć jeden zbiorczy wątek, gdzie możemy komentować zachowanie i zmiany na Słońcu dzień po dniu, rozbłysk po rozbłysku, pochodnie po pochodni, magnetogram po magnetogramie itd. Tam byłoby miejsce, by wszystko wrzuć do 'jednego wora' - czyli każdy fotograf może podać link do swej fotki w swoim wątku - i porządek byłby zachowany. Taki wątek pozwoliłby na porównywanie aktywności słonecznej na przestrzeni kilku miesięcy. Byłoby to też idealne miejsce na dopisanie wyników swoich obserwacji wizualnych.

Niestety, obawiam się, że byłoby na tym forum dość małe zainteresowanie takim wątkiem - a ja nie chcę pisać sam dla siebie... :( Ale może jednak warto spróbować?

 

A jakie Wy macie zdanie? Każdy głos i każda opinia się liczy! Jeśli coś trzeba zmienić, to lepiej teraz, gdy mało się dzieje na Słońcu niż w czasie zwiększonej aktywności!

 

Pozdrawiam

Krzysztof

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niniejszym oddaje głos n a stary porządek

kilka grup plam rozjedzie nam konkretnie cały dział i będziemy latać jak żydzi po pustym sklepie :blink::ha:

fotki z każdego dnia osobno mają swoją rację bytu - zgadza się że trzeba wskakiwać i wyskakiwać do wątku

ale zmiany na Słońcu są zbyt dynamiczne aby sugerować jakiś ścisły wątek pod tytułem grupa XYZ

reasumując jestem za starym - dzień - fotka

 

co do dyskusji na temat Słońca i co na nim - musielibyśmy jak na razie na tym forum drogi Moheratorze robić to we dwójkę - u mnie sprawa się komplikuje przez życie codzienne - od rana do 18-19 pisanie na forum mam mocno ograniczone - chyba że trafię w Lotto :Beer:

próbowałem dzienne magnetogramy wklejać ale jakoś nie wyszło

 

może należałoby zacząć od podstaw - może jakieś wykładziki o tym jak to drzewniej bywało

że początkowo obserwatorzy sądzili że tylko powierzchnia Słońca jest gorąca a jądro zimne - stąd zimne plamy

 

szczerze mówiąc zacząłem przygotowywać prezentację na zlot w Jeziorach o Słońcu - ale zlotu nie będzie więc praca jak na razie leży odłogiem

 

może prosty poradnik co widać i jak to interpretować - bazując na broszurze TOSu autorstwa panów Lachowicza i Wydra

 

sam nie wiem - uwielbiam robić fotki Słoneczku choć z tym różnie bywa - czas zżerany przez szare życie jest kolosalny - superowo byłoby mieć soft - wgrywasz fote i jazda z obliczeniami z cyklu ile % pow Słońca zajmuje Umbra i PenUmbra

 

chciałoby się wiele rzeczy - ale czasu jak zwykle brak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Wciąż zachęcam, by stworzyć jeden zbiorczy wątek, gdzie możemy komentować zachowanie i zmiany na Słońcu dzień po dniu, rozbłysk po rozbłysku, pochodnie po pochodni, magnetogram po magnetogramie itd. Tam byłoby miejsce, by wszystko wrzuć do 'jednego wora' - czyli każdy fotograf może podać link do swej fotki w swoim wątku - i porządek byłby zachowany. Taki wątek pozwoliłby na porównywanie aktywności słonecznej na przestrzeni kilku miesięcy. Byłoby to też idealne miejsce na dopisanie wyników swoich obserwacji wizualnych.

Niestety, obawiam się, że byłoby na tym forum dość małe zainteresowanie takim wątkiem - a ja nie chcę pisać sam dla siebie... :( Ale może jednak warto spróbować?...

Przyznam Krzysztof, że przekonałeś mnie swoimi argumentami do dotychczasowego sposobu funkcjonowania działu, ale pod warunkiem że powstałby wątek zbiorczy w którym można komentować słoneczne wydarzenia lub zapoznać się z nimi. Tym że początkowo będzie mniej osób piszących niż czytających te komentarze, to fakt. Myślę jednak, że wiele osób chciałoby podnieść swoją "słoneczną wiedzę" na wyższy poziom, a taki wątek by to ułatwiał. Może w ten wątek - tak jak proponuje Tadeopulous - wrzucić jakąś prezentację, porady lub teksty dla osób stawiających pierwsze kroki w obserwacjach naszej dziennej gwiazdy. Ja na pewno systematycznie zaglądałbym do tego zbiorczego wątku.

Pozdrawiam - Marek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam Krzysztof, że przekonałeś mnie swoimi argumentami do dotychczasowego sposobu funkcjonowania działu, ale pod warunkiem że powstałby wątek zbiorczy w którym można komentować słoneczne wydarzenia lub zapoznać się z nimi.

 

Zatem postanowione! Powstanie taki wątek zbiorczy, w którym będzie można na bieżąco komentować, co się dzieje na Słońcu oraz wpisywać wrażenia z własnych obserwacji wizualnych.

 

Pozostaje tylko jedna ważna sprawa - jaki tytuł wątku?? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można zaproponować, to zróbmy osobny poddział solar-foto, gdzie profani-fotografii tacy jak ja mogą swobodnie wklejać swoje fotki bez konieczności analizy magnetogramów SOHO, wykresów motylkowych :Boink: oraz .......... liczenia Wolfa :szczerbaty:

edit: Dążę do tego że ten dział fotograficzny może pozostać bez zmian tj nazwa. dzień/ nr grupy, a profesjonalną analizę przedmiotu można toczyć w wątku merytorycznym, który z chęcią czytać będę by swą wątłą wiedzę poszerzać i nie czuć się zażenowanym zastanawiając się .... o czym to mówią Tadeo z Kanarkiem :D:szczerbaty:

Edytowane przez ignisdei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.