Skocz do zawartości

SYNTA 200/1200 - NOWA recenzja


Gość emde

Rekomendowane odpowiedzi

Recenzja nieco krótka ale treściwa. Wczoraj Mars w Syncie wyszedł mi beznadziejnie (nie mogłem zastosować barlowa, trudności w utrzymaniu obiektu przy dobsie-planetka była malutka na monitorze kompa).

Dziś spróbuje ponownie. Oto ta zestackowana fota (makabra ale chodzi mi o rozdzielczość a nie o jakość zdjęcia-jest ono oczywiście do d.)

md6.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sluchaj - ta moja zasada robienia fotek na Dobsie bez sterowania dziala. TO jedyne wyjscie, bo inaczej sie zachlastasz. Testowalem to w sobote i dziala b. dobrze. Niestety robilem to przy grillu + alkohol. Wszystko sobie przygotowalem, stanowisko itp., ale niestety "grill" tak mnie zajal, ze w efekcie juz nie focilem :). W kazdym tazie, potestowalem zasade i juz widze, ze mozna rewelacyjne fotki tym zrobic ze 100-200 klatek.

 

Jak dzialac:

1. Przede wszystkim nalezy prawidlowo zorganizowac stanowisko pracy. Po lewe stolik z laptopem po prawej tuz obok teleskop.

2. Teraz nalezy idealnie zjustowac szukacz. Najpierw na maly powerze, potem coraz wiekszym.

3. Na koniec jak wydaje nam sie, ze mamy dobrze zjustowany znajdujemy np marsa na ekranie kompa bez barlowa - ustawiamy go na strodek i znowu podkrecamy szukacz. Jeszcze raz powtarzamy procedure tylko ze z barlowem.

4. Teraz mamy super wyrownany szukacz. Kazde ustawienie planetki na szukaczu powoduje pojawienie sie jej na ekranie komputera - zero problemu - dziala bardzo dobrze. Po szybkiej praktyce, bedziemy potrafic ustawiac sobie planetke w obszarze, zanim wejdzie na ekran. Wtedy mamy czas ustawic i wrocic do kompa zanim przejdzie nam przez ekran.

 

To dziala i naprawde mozna sobie poradzic bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, dzisiaj rozpalam grila, wyciągam flaszkę, ustawiam szukacz-wszystko jak zadysponowałeś :lol::lol::lol:

 

P.s.1. Poważniej- dopóki nie mam napędu od Leszka przeproszę się z paralaktykiem do avikowania.

 

P.s.2.Nie wiem czy dam radę przywieźć Intesa do Jodłowa. Jest w tej chwili w Puławach nie mam jak pojechać. Jesli nie to zabiorę Syntę lub Megreza.

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj Andrzej - musimy sie zastanowic, jak to zorganizowac, bo prawdopodobnie zdazy do wyjazdu dojechac 254-ka od Agnieszki z FC, wiec dobrze byloby ja ludziom pokazac, a poza tym warunki dobre do testow. Wiec mysle, ze wzielibysmy jedna Synte 8", Synte 10", Megreza i Fujinona. Tylko czy zapakujemy to wszystko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec mysle, ze wzielibysmy jedna Synte 8", Synte 10", Megreza i Fujinona. Tylko czy zapakujemy to wszystko?

Adam, 8-emka Ci odpada, bo ja biorę swoją - "Pani Dominikowa" juz się pali na spotkanko - będzie ją można przetestować :sex: :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że trza wziąść fujinona + statyw żurawiasty + tego nowego dobsa 250mm, wszyscy są b.ciekawi tego telpa. Jesli Emde zabiera swoją nową miłość :wink: to chyba nie ma co targać całego samochodu szkła. Oby 250-ka dojechała. Poganiaj dostawcę!!!

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie!

Sami wiecie że nie planowałem tak szybko kupić nowego telepa,

szukałem, radziłem się, czytałem o tym i o siamtym... i nagle

łups zadzwoniłem do Fotocllasica i po 5-minutowej rozmowie

Z Panią Agnieszką kupiłem SYntę 200/1200 na Dobsie. Mirek napisał

mi wtedy "źle robisz emne(:wink:), szybko nie dobrze" czy jakoś podobnie, a ja mu odpisałem - a niech tam Mirek 1750 to nie majątek.

(Nagler 17mm chyba droższy)

Panowie - nie żałuje! :terefere:

Przez 11 latek gapiłem sie mniej lub wiecej przez Tała1 i jakoś tam

było, ale teraz to jest oglądnie wszechświata! :Cheers:

Różnica kolosalna. Od czwartku siedzę na balkonie. Niestety przez pierwsze trzy dni seeing lipa-pipa 3/10 - księżyc, falowanie i jasne niebo, potem noc z niedzieli na poniedziałek i szok. M13 rozdzielona w drobiny gwiazd - nigdy nie przypuszczałem że będę oglądać gromady na power x300! M57 piękny obważanek z majaczącą gwiazdą centralną i tą z boku ok 12,3M.M56 jak M13, M27 - Hantle - rewelka - dokładnie widać kształt - wyszczuplona w środku na bokach, wzmocniona na szczytach. M15,M103,M34,M53,6946, 6826,869,884 M1 - Krab i tu gorzej, ale jeszcze dość nisko nad horyzontem, a o takich standartach jak M31, 32 to nawet nie wspominam - bosko!

Mars - najlepsza pora to około 22-23.00 potem seeing mocno się pogarszał. Ostatnia noc rewelacja. Takiego Czerwońca to ja jeszcze w życiu nie widziałem. :slon:

Żałuję tylko, że nie miałem Synty jakieś 4 tygodnie temu. Te fotki poniżej to efekt stackowania około 30-40 klatek strzelanych CP4500 w projekcji okularowej - okular od Janusza 4mm Soligor - power 300x - wizualnie jeszcze lepiej, ostro bez pływania, foty niestety trochę niedoostrzone, ale to brak motofokusa i dużego powiększenia obrazu np. na ekranie komputera. Na monitorku Nikona to gówno widać za przeproszeniem czy jest ostro czy nie? Zabawa jedynie fajna z wyczekiwaniem na Marsidło - pojawi się na monitorku czy nie?! Ostrość ustawiałem na oko przez okular, potem blokada wyciągu, dokręcenie aparatu i strzelanko. :pistol: Cieszę się że skończyłem z przystawianiem aparatu na statywie do okularu uff... :Boink:

Na Saturna nie miałem już sił, ale w Jodłowie złoje mu dupe! :whip:

Jeszcze jedno, oszywiście nie jest do końca tak różowo ze wszystkim.

Obrazy owszem rewelacja w porównaniu z Tałem1 (ale czy można porównywać 110mm do 200mm?) ale:

1. Szukacz - do wymiany, badziewny plastik obudowy, brak regulacji ostrości, albo ja z wrażenia nie zauważyłem, i chyba z tym x9 to nie do końca prawda. Owszem pomysł z montażem szukacza w mocowaniu na dwie śrubki dokręcające i jedną dociskową wydawał mi się genialny, ale zauważyłem że po paru godzinach celowania i mimowolnego uderzania czy opierania głową trzeba będzie ciągle poprawiać ustawienie - a tego nie lubię.

2. Wyciąg - do wymiany, albo do Janusza na poprawkę. Trafiłem na jakiś chyba wyjątkowo felerny egzemplarz bo mi w pewnym miejscu przeskakuje przesuwając obraz w dół - to wkurza jak jasna cholera!

3. Kolimacja lustra - chyba widzę małe odchylenia lustra głównego - ale da się to naprawić jak Leszek wykona kolimatorki - w sumie to drobnostka...

Co do lusterka wtórnego nie dopatrzyłem się niczego.

Reasumując - jak za 1750 to dla mnie rewelacja - chińczyk bo chińczyk ale co nie jest tam dziś jeszcze robione? :sex:

Pare rzeczy można poprawić a wybredni wyjątkowo zostawią tubę i lustro resztę kupią w necie, ale dla przeciętnego śmiertelnika i miłośnika gwiazd starczy na długie noce. :King:

Aż strach pomyśleć ile ten telep pokaże przy naprawdę czarnym niebie i dobrym seeingu!

Biorę "Panią Dominikową" do Jodłowa to się w niej zakocham na dobre! :milosc:

Acha jeszcze jedno - do Dobsona przyzwyczaiłem się po kilku minutach i jest nieźle - wykonanie w niektórych miejscach dobre w niektórych badziew, ale o tym pisał już Andrzej Łysy.

Okularki i tu mam marne porównanie. :pain10:

W Jodłowie porównam je z Naglerem i wtedy się zobaczy :wink:

 

MARSY.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emde regulacja ostrości w tym szukaczu polega na kręceniu obudową obiektywu

...chyba żartujesz! To mam kuźwa odkręcać obiektyw żeby ustawić ostrość! No to możę kupię sobie zestaw okularów o różnych ogniskowych w vision expres i będę eksperymentował!

:Boink::Boink::Boink::letsdrink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.