Skocz do zawartości

Budowa celi refraktora oraz kolimacja


Tomuś

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam prośbę. Czy ktoś kto posiada refraktor jest w stanie wytłumaczyć mi jak wygląda dokładnie budowa celi, jak wygląda kolimacja obiektywu.

Jestem ciekaw jak rozwiązała mocowanie soczewki firma Takahashi, Sky-Watcher, Orion????

W załączeniu przedstawiam linki do rysunków celi, którą zaprojektowałem.

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/eb3a24ef6858d3a5.html

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/...38d8d40280.html

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko naszkicowałem jak to wygląda w moim Messierze. Na projekt się nie nadaje ale sama idea jest zachowana. Śróbki kolimacyjne są trzy, jaśniejszy szary to metal, ciemniejszy to plastik.

 

Dzięki Bemko. Czyli moja koncepcja mocowania soczewki oraz rury tubusa jest podobna :)

To już coś. Zostaje jeszcze kwestia kolimacji :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bemko - rozumiem że w otwory które pokazałeś na rysunku wkręcane są śruby, które służą zaówno do mocowania celi z korpusem teleskopu jak i do kolimacji? Czy tak?

 

Noxili, jeśli chodzi o elastyczność pomiędzy soczewką a metalem można zastosować oring, który jest bardzo elastyczny, przecież to guma.

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm, rysujecie cele z jedną soczewką. To jest achromat klejony? W achromacie powietrznym musisz mocować dwie soczewki, powalczyć z ich kolimacją (jedna oś optyczna, prostopadłość a i odległość między soczewkami niekoniecznie jest precyzyjnie zachowana w tanim sprzęcie). Czasem wychodzi astygmatyzm. Bywa, że pomaga obracanie soczewki jednej względem drugiej (chyba wtedy, jak soczewki nie są zbyt centryczne).

Tak więc zabawy jest sporo, o ileż więcej radości niż w kolimowaniu zwykłego Newtona! :)

Edytowane przez cygnus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W syncie dublet jest ściskany nakrętką z podłożonym o-ringiem, w TMB jest specjalnie ukształtowana nakrętka z trzema występami co 120*. Chodzi o bardziej równomierne rozłożenie nacisku na soczewki i kompensację temperaturową.

Kolimacja jest realizowana przez trzy pary śrub rozłożone co 120*. Jedną śrubą (imbusowa bez łba) reguluje się dystans, a drugą ściska się ze sobą dwie połówki celi. Na rysunku są jedna nad drugą - w rzeczywistości obok siebie (niższy kołnierz).

W części celi połączonej z tubą jest rowek w którym jest osadzony o-ring, uszczelniający wnętrze teleskopu.

W Fraunhoferze soczewki są rozdzielone trzema blaszkami o odpowiedniej grubości. Tak jak napisał Cygnus są też dublety klejone..

 

Yyyy... Tomuś, a ty masz już jakieś soczewki, kupisz, zrobisz, czy jak? bo w całej zabawie cela to akurat jest najmniejszy problem...

cela.JPG

nakretka.JPG

Edytowane przez bartolini
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narysowałem jedną soczewkę jako uproszczenie. Zakładam, że równą przerwę można już sobie bez problemów zrobić, chociażby obserwując pierścienie Newtona powstające między powierzchniami soczewek.

 

Dociskać soczewkę chyba lepiej czymś elastycznym, zawsze mniejsze ryzyko, a w przypadku plastuku solidność w tym miejscu nie jest aż tak istotna.

 

Tomuś, tak, te śruby (bo tam właściwie są dwie do kolimacji jak na rysunku Bartolo) mocują i jednocznieśnie służą do kolimacji celi. Na twoim projekcie wygląda ta cela jest zamocowana jakoś od tyłu. Dziwnie to wygląda.

 

cela.GIF

 

EDIT: Ten mój rysunek przeskoczył do nowego postu, a starego nie mogę już edytować. Dałoby się to jakoś poprawić?

Edytowane przez Bemko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomuś, jakbys się zastanawiał nad samodzielnym wykonaniem, to jest taka książeczka:

http://www.willbell.com/TM/refractor-telescope.htm

Cześć wszystkim.

Dzięki Bartolini za tak dokładny opis. I teraz wszystko już wiem :helo:

Moje soczewki mają separację z trzech takich małych elementów, które oddzielają jedną soczewkę od drugiej wytwarzając dystans pomiędzy nimi na około 2mm. Średnica soczewek to 156mm, a ogniskowa wynosi 750mm. Szkła odkupiłem dobry rok temu a były sprowadzone ze stanów i wykonane były na dla armii stanów (do ich jakiegos sprzętu obserwacyjnego). Zobaczymy co to będzie..... :)

Refraktor będę budował sam :) Obejmy i dovetail w deltaoptikal, rura pcv (kanalizacyjna o grubości ścianki 4mm)

No i reszta z czasem :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.