Skocz do zawartości

N-130 Meade czy dopłacić do...


Galileo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Jestem nowy na tym forum ale astronomia interesuję się już od dawna choć z kilkuletnią przerwą.

 

Jestem teraz na kupnie teleskopu i wybór padł "chyba" na Meade Bresser Messier N-130 - cena jest dość atrakcyjna 1099zł jak na dzień dzisiejszy a i zawartość na początek w zupełności wystarczająca.

Mam takie małe pytanko do Was czy warto brać tego messiera czy może dołożyć do Sky Watcher'a 150/750 to niby nie dużo około 200zł zyskuje 2 cm na lustrze ale mam mniejszą ogniskową.

I jeszcze jedno pytanko dlaczego Sky Watcher 130/900 jest o tyle tańszy od tej N-130?

 

Wcześniej miałem szukacza Uniwersał (150/900). Sprawował się "dobrze" ale jak już pisałem w przywitaniu musiałem sprzedać.

A może w tej cenie jakiś inny?

 

Pozdro!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

 

- Podlinkuj please te teleskopy.

- Proszę powiedz jak i do czego chcesz ten teleskop używać (wypady/stacjonarnie/balkon, do jakich obiektów, pod jakim niebem itd.)

- Określ co jest dla ciebie ważne (mobilność, cena, jakość, rodzaj montażu itp.)

- Określ górną granicę wydatków na jakie możesz sobie pozwolić.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja sie dopatrzyłem trochę lepszego montażu i okularki to ponoć plossl a w syncie dają kellnery. No i w zestawie są trzy okularki a w syncie dwa. A pozatym to szukacz wydaje mi sie jakiś taki solidniejszy. Takie moje spostrzeżenia jako posiadacza synty.

 

Montaż to ponoć prawie EQ3, chociaż jak swego czasu szperałem w necie, to często nazywa się go EQ2.

 

Ale najlepiej niech sie wypowie ktoś, kto miał do czynienia z tym teleskopem.

Edytowane przez Icex
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o to linki:

Meade/Bresser Messier N-130 1.099zł

 

Synta/Sky-Watcher SKP15075PEQ3-2 1.235zł

 

tu ta tańsza Synta/Sky-Watcher SK1309 EQ2 665zł !

 

~ Co do ceny to najlepiej do 1200zł (zawsze można "parę" zł dołożyć).

~ Nie posiadam balkonu :( więc dość częste obserwacje z okna ale także wypady w "fajne miejsca". Znam parę takich miejsc i nie daleko położonych więc przenoszenie wchodzi w grę (przenoszenie bo auta się nie posiadam).

~ Co chciałbym nim zobaczyć ... no pewnie wszystko co się :) głownie planety, księżyc, trochę mgławic i galaktyk :) Większość pewnie tak mówi.

~ Fajnie byłoby też podpiąć go pod aparacik i popróbować sił w astrofotografii. (analogi na M42 i lustrzaneczka Olympus)

 

To chyba tyle. Jak widać skromna liczba życzeń.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z okna zapomnij. Po prostu, przyjmij na wiarę, ze tak się nie da :) Jak będziesz jednak chciał detali to daj znać.

 

Czyli stoimy na czymś co musi dawać się przenosić i targać na rękach. Mamy określoną granicę cenową.

 

W tym momencie tak naprawdę wyeliminowałeś wszystkie podlinkowane teleskopy.

 

Możliwość astrofoto i wcześniej wymienione warunki niestety się wykluczają :(

 

Bardziej preferujesz planety, no to w sumie najlepiej by ci się sprawdził makowiec. Tyle, że 127mm na AZ3... i już wybiegliśmy poza określona kwotę... Daj mi trochę czasu, pogrzebię. A i inni dopiero teraz są ci w stanie cokolwiek odpowiedzieć.

 

Dla umilenia sobie czasu oczekiwania na odpowiedzi proponuję lekturę tego artykułu ;)

 

http://www.celestia.pl/index.php/Teleskop_mobilny

 

Podejrzewam, że po jego przeczytaniu dostaniemy jednak kilka kolejnych warunków, a część już tych postawionych się może zmienić, więc z konkretnymi poradami się wstrzymam do przetrawienia tych informacji.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie mając "szukacza" Uniwersała skazany byłem na okno i cóż radziłem sobie. Głownie planety i nasz naturalny satelita a okno mam na południe. 150/900 był za ciężki żeby go nosić aczkolwiek kilka razy pokusiłem się na wypady.

Nawet liznąłem astrofotografii ale tylko na planetach i Księżycu.

 

Dzięki za lekturę, biorę się za czytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.