Skocz do zawartości

Taurus 410


Robert Bodzoń

Rekomendowane odpowiedzi

Ponieważ póki co nie znalazłem nabywcy na refraktor, a pilnie potrzebuję gotówki, więc zdecydowałem się na "drastyczny" krok i wystawienie na sprzedaż Taurusa 410 (zwierciadło 400/1800). Myślę, że instrumentu nie muszę opisywać. Wiadomo, że jest to sprzęt poszukiwany, a jedyną barierą dla wielu jest jego cena. Tym razem jest okazja, aby nabyć go taniej. Z tym, że ponownie warunek - odbiór osobisty (Jarosław - podkarpackie). Teleskop nosi niewielkie ślady użytkowania, jednak nie mające żadnego wpływu na uzyskiwany obraz. Zdjęcia teleskopu i krótkie opisy wrażeń z obserwacji można znaleźć w tym wątku: Spotkanie - Sieniawa

 

Dwa miesiące temu taki sam model poszedł za 7400 zl. Ja proponuję cenę o niemal 1000 zł niższą.

 

6450 zł

 

Możliwa niewielka obniżka (pokrywająca koszty dojazdu do Jarosławia) w przypadku szybkiej decyzji.

 

Wszelkie wiadomości proszę przesyłać na moją skrzynkę PW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytania:

1. "Teleskop nosi niewielkie ślady użytkowania, jednak nie mające żadnego wpływu na uzyskiwany obraz." - czy dobrze rozumiem, że są to ślady nie na optyce?

2. Czy teleskop jest sprzedawany z wyciągiem (ew. z redukcją na 1,25 cala)?

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytania:

1. "Teleskop nosi niewielkie ślady użytkowania, jednak nie mające żadnego wpływu na uzyskiwany obraz." - czy dobrze rozumiem, że są to ślady nie na optyce?

2. Czy teleskop jest sprzedawany z wyciągiem (ew. z redukcją na 1,25 cala)?

 

Pozdrawiam,

 

1. Tak, dotyczy to zarysowań na obudowie teleskopu, przede wszystkim deklu. Lustro główne i wtórne są w bardzo dobrym stanie. Na głównym można dopatrzeć się kilku małych mikrorysek powstałych jeszcze w procesie produkcyjnym, ale tylko patrząc pod światło z odległości 20-30 cm. Przy gorszym oświetleniu lub większej odległości patrzenia są niewidoczne. Gwarantuję, że nie mają żadnego zauważalnego wpływu na jakość obrazu.

 

2. Oczywiście. Do tego jest to wyciąg Crayforda firmy Baader Planetarium 2" z redukcją na 1,25".

W zestawie także szukacz 8x50, oraz pokrowiec osłaniający przed światłami bocznymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwóch panów było bardzo zainteresowanych, ale po rozmowach ze swoimi żonami stwierdzili, że jeszcze nie czas na taką zabawkę :rolleyes:

 

Aby jeszcze bardziej zachęcić przedstawiam dwie propozycje:

 

Taurus 410 (z wszystkimi wcześniej wspomnianymi akcesoriami) - 6250 zł (oszczędzasz 1250 zł)

 

lub

 

Taurus 410 (j.w.) + okular szerokokątny SWAN 33 - 2" (Wiliam Optics) - 6500 zł (oszczędzasz 1439 zł)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taurus 410 (z wszystkimi wcześniej wspomnianymi akcesoriami) - 6100 zł (oszczędzasz 1400 zł)

 

lub

 

Taurus 410 (j.w.) + okular szerokokątny SWAN 33 - 2" (Wiliam Optics) - 6350 zł (oszczędzasz 1589 zł)

 

Zawsze przychodzi koniec :( Tak samo jest w przypadku obniżek. I ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda, ale ...

 

Zakup Taurusa 410 był parciem w kierunku "zobaczenia więcej". Niestety okazało się, że dla osoby pozbawionej własnego samochodu jest to teleskop zbyt duży.

 

Jeszcze nie mam na myśli żadnego następcy. Na pewno będzie to teleskop nieco mniejszy, który będę mógł przenosić w jednym kawałku, ewentualnie oddzielnie montaż, oddzielnie resztę, ale bez rozkręcania (tylko wyjmowanie). Albo zdecydowanie mniejszy, ale o bardzo dobrej optyce :rolleyes:

 

Dodatkowo sprzedaż w tej chwili (do soboty) i zainwestowanie pieniędzy na kilka miesięcy (3-4) może pozwolić mi na zakup teleskopu droższego od Taurusa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, czy poza tym, że teleskop jest mało mobilny dla osoby niezmotoryzowanej, nie uważasz, że trudno w polskich warunkach często wpełni wykorzystać wszystkie możliwości tego teleskopu.

 

Chodzi o to, że dla 16'' muszą być idealne warunki, aby pokazał na co go stać, większe lustro jest bardziej wymagające jeśli chodzi o jakość nieba - pytam z ciekawości jako (mam nadzieję) przyszły właściciel szesnastocalowej apertury.

 

jakie masz doświadczenia w tym temacie

 

 

 

p.s.

i przepraszam, że lekko nie w temacie kupno - sprzedaż

 

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert, czy poza tym, że teleskop jest mało mobilny dla osoby niezmotoryzowanej, nie uważasz, że trudno w polskich warunkach często wpełni wykorzystać wszystkie możliwości tego teleskopu.

 

Chodzi o to, że dla 16'' muszą być idealne warunki, aby pokazał na co go stać, większe lustro jest bardziej wymagające jeśli chodzi o jakość nieba - pytam z ciekawości jako (mam nadzieję) przyszły właściciel szesnastocalowej apertury.

Czy trudno wykorzystać możliwości tego teleskopu? I tak i nie. Polskie warunki ogólnie są marne, więc czasami duże lustro pokaże to czego nie można dojrzeć przez mniejsze. Druga sprawa to pytanie, co chcemy obserwować. I w tym miejscu należałoby dać oddzielne odpowiedzi na tak postawione pytanie dla różnych obiektów nocnego nieba.

 

Podam trzy, krótkie przykłady.

 

Wiadomo, że to sprzęt przede wszystkim DS-owy. W przypadku DS-ów najważniejsze jest ciemne niebo i dobra przejrzystość. A więc z dala od świateł, bez Księżyca, bez chmur, dobra przejrzystość i już z 365 nocy robi się kilkanaście (w dobrym roku 30-40). Ale za to jakich nocy :rolleyes: Dla takich widoków na pewno warto mieć Taurusa.

 

Planety. Wiadomo, że to nie jest sprzęt planetarny. Tutaj możemy mieć gorszą przejrzystość, ale za to musi być super seeing i to zarówno lokalny, jak i atmosferyczny. Takich nocy jest kilka(naście) w roku. I wtedy można napawać się pięknymi "dużymi" planetami. Niestety duża apertura potęguje wszystkie niedoskonałości atmosfery. I do tego dochodzi bardzo dokładna kolimacja przed obserwacją. Z dużym Newtonem zdecydowanie wygra bardzo dobrej jakości refraktor 120-140 mm, który lepiej toleruje niespokojną atmosferę.

 

Gwiazdy zmienne. Właściwie nie wymagają bardzo dobrej przejrzystości, ani bardzo dobrego seeingu, ani nawet bardzo dobrej kolimacji. Ja chciałem Taurusem obserwować nowe karłowate. Takich nocy kiedy mógłbym prowadzić obserwacje jest około stu w roku. Ale Taurus okazał się za duży na balkon, za ciężki, żeby nosić go wokół domu.

 

Najchętniej zostawiłbym sobie Taurusa, nawet na te kilkanaście nocy. Ale wtedy nie miałbym środków na zakup innych instrumentów.

 

Taurus to instrument dla osoby, która ma:

 

- samochód i trochę czasu, aby podjechać pod ciemne niebo

- domek na skraju wsi (najlepiej położonej na prowincji, do której nie doszła jeszcze cywilizacja ;))

 

I jeżeli spełnia któryś z tych warunków, to na pewno będzie zadowolona z posiadania dużego Newtona.

Pomijam warunek finansowy ;)

Edytowane przez Robert Bodzoń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie

Dzisiaj idę puścić totka. Jak trafię jakąś sumkę odpowiednią to zjawiam się u Ciebie :szczerbaty:

A tak na poważniej to taki "Taurusek" jest moim celem. Niestety pomimo, że spełniam te dwa warunki o których wspominałeś wcześniej to aspekt finansowy bierze górę!

 

P.S. Mam nadzieję, że znajdzie odpowiedniego właściciela :Salut:

 

Pozdrawiam

Edytowane przez simarik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze 2 pytania:

1. Czy dodajesz szukacz?

2. Na jakiej wysokości jest wyjście okularu (mam 1,8 m. wzrostu)?

 

1. Szukacz Soligor 8x50

2. Jeżeli teleskop skierujemy w zenit, to gdzieś na wysokości 180 cm (może troszkę mniej). Ja mając 190 cm wzrostu muszę się nieznacznie pochylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.